MotoryzacjaNajważniejszeSport

Sobiesław Zasada – testy przed Rajdem Safari

Przygotowująca się do startu w 68. Rajdzie Safari załoga Sobiesław Zasada/Tomasz Borysławski przeprowadzała dziś intensywne testy Fordem Fiesta Rally3. Testy odbyły się na szutrowych odcinkach toru Silesia Ring w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie.

Sobiesław Zasada - testy przed Rajdem Safari

To był dość forsowny dzień, w trakcie którego poznawaliśmy auto, którym za trzy tygodnie staniemy na starcie Rajdu Safari w Nairobi. Dla mnie to spora nowość, bo przecież od czasu mojego poprzedniego startu w Afryce minęła niemalże epoka, co widać w zaawansowaniu technicznym samochodu. Ale już po pierwszych kilometrach czuję, że doskonale rozumiemy się z samochodem i szczęśliwie dojedziemy do mety afrykańskiego klasyka – ocenił Zasada.

Sobiesław Zasada - testy przed Rajdem Safari
Po raz dziewiąty w Safari

Najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy pojedzie w Safari po raz dziewiąty. Ostatni raz stanął na starcie Rajdu Safari w 1997 r. samochodem Mitsubishi Lancer EVO III, a pilotowała go żona – Ewa. Zajęli też wtedy drugie miejsce w grupie N. Dziś była również w Kamieniu Śląskim i przejechała z mężem fragment trasy.

Sobiesław Zasada - testy przed Rajdem Safari

Auto, którym tym razem wystartuje Zasada, napędza półtoralitrowy silnik Ecoboost o mocy 215 KM. Pojazd przygotował krakowski oddział M-Sport, firmy światowej sławy, która od ponad czterech dekad zajmuje się przygotowaniem samochodów do rajdów WRC. 

Jest dla mnie ogromnym zaszczytem przygotowanie auta dla pana Sobiesława Zasady. Zawsze był on dla mnie też wzorem i inspiracją – mówi Maciej Woda, dyrektor polskiego oddziału M-Sport. Mam nadzieję, że Fiesta spisze się dobrze. Wszyscy będą mogli się przekonać, że jest to auto zarówno dla zaawansowanych zawodników, jak i dla rozwijających swoją karierę. – dodaje Maciej Woda.

Sobiesław Zasada - testy przed Rajdem Safari

W tym samym rajdzie wystartuje również Daniel Chwist (wnuk Zasady) z Kamilem Hellerem; ta załoga pojedzie Fordem Fiestą Rally2 M-Sport.

68. Safari Rally Kenya (24-27 czerwca) to szósta runda tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. 91-letni Sobiesław Zasada będzie także najstarszym zawodnikiem w historii WRC.

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *