MotoryzacjaNajważniejszeSport

W piątek, 18 czerwca startuje Orlen 77 Rajd Polski 2021

Już w najbliższy piątek, 18 czerwca 2021 r. rusza rywalizacja w jubileuszowym, obchodzącym setną rocznicę 77. Rajdzie Polski. Jego poprzedni triumfatorzy, kierowcy fabrycznych zespołów WRC, mistrz Europy, mistrzowie Polski oraz cała europejska i także krajowa czołówka – lista zgłoszeń na ORLEN 77. Rajd Polski 2021 zwiastuje niezwykle zaciętą rywalizację na widowiskowych szutrowych oesach wokół Mikołajek. Z 102 załóg, aż 44 będzie dysponować samochodami Rally2. To najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w mistrzostwach Europy i krajowym czempionacie. Inauguracyjna runda FIA ERC odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2021 r.

ORLEN Rajd Polski 2019, foto: Maciej Niechwiadowicz, rajdpolski.pl
Setna rocznica

Rajd Polski 2021, który w tym roku obchodzi swoją setną rocznicę, niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród rajdowych załóg i zespołów. Podobnie, jak w sezonie 2019, także i w tym roku start w Mikołajkach zadeklarowały łącznie 102 duety kierowca/pilot. 76 załóg z tego grona powalczy też o punkty do klasyfikacji mistrzostw Europy. Natomiast 46 załóg przystąpi do rywalizacji w ramach ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP).

Z pierwszym numerem startowym do walki ruszy Aleksiej Łukjaniuk, dwukrotny rajdowy mistrz Europy i triumfator poprzedniej edycji polskiego klasyka. Rosjanin pojedzie Citroenem C3 Rally2 wraz z Aleksiejem Arnautowem. W gronie ich najsilniejszych rywali wymienić należy duety z doświadczeniem z WRC: Andreas Mikkelsen/Ola Floene (Skoda Fabia Rally2), Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5) czy Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5). Oprócz europejskiej czołówki, na starcie staną także kierowcy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Polski. Tak więc wystartują: Wojciech Chuchała (2014), Grzegorz Grzyb (2015 i 2018) oraz Mikołaj Marczyk (2019), reprezentujący ORLEN Team w mistrzostwach Europy.

ORLEN Rajd Polski 2019, foto: Maciej Niechwiadowicz, rajdpolski.pl
14 odcinków specjalnych, 202 km ścigania

Zawodnicy zmierzą się na 14 odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 202 km. Co ciekawe, nie wszystkie z prób sportowych to oesy szutrowe. Ważną nowością jest przede wszystkim finał rajdu w Warszawie, na słynnej, wyłożonej kostką brukową ulicy Karowej.

– Przed nami wspaniałe wydarzenie, stulecie Rajdu Polski, które chcemy w specjalny sposób uczcić. Stąd koncepcja powrotu do korzeni, z metą w Warszawie, na błoniach PGE Stadionu Narodowego, czyli w miejscu ważnym dla całego środowiska sportowego w naszym kraju. A wcześniej – odcinek Rally Poland 100th anniversary, czyli transmitowane na żywo widowisko na Karowej – powiedział Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego podczas konferencji poprzedzającej ORLEN 77. Rajd Polski 2021, która odbyła się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

ORLEN Rajd Polski 2019, foto: Maciej Niechwiadowicz, rajdpolski.pl

PKN ORLEN będzie obecny w Mikołajkach nie tylko jako partner zawodów, lecz także na trasie odcinków specjalnych za sprawą załóg ORLEN Team. W ich barwach wystartują Mikołaj Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem oraz Kacper Wróblewski z Kubą Wróblem. Oba duety wystartują w Skodach Fabia Rally2 Evo. Jeżdżę na Rajd Polski nieprzerwanie od 2005 r. Najpierw jako kibic, a teraz jako zawodnik ORLEN Team, który z dumą reprezentuję. Moim celem jest zdobycie jak największej liczby punktów do klasyfikacji mistrzostw Polski, na których się skupiamy. A wymarzony wynik? Dwie załogi ORLEN Team na dwóch najwyższych stopniach podium Rajdu Polski – mówił Kacper Wróblewski, kierowca rajdowy.

– Jesteśmy zaskoczeni i dumni z tego, że tak wielu znakomitych zawodników i tak wiele świetnych zespołów zdecydowało się na start w ORLEN 77. Rajdzie Polski. Wrażenie robi nie tylko sama liczba 102 załóg, ale też ich poziom oraz doświadczenie. Pod względem sportowym poprzeczka jest zawieszona niezwykle wysoko, co zwiastuje zaciętą i ekscytującą walkę – powiedział Krzysztof Maciejewski, dyrektor ORLEN 77. Rajdu Polski.

ORLEN Rajd Polski 2019, foto: Maciej Niechwiadowicz, rajdpolski.pl
Harmonogram Rajdu

Rywalizacja w ORLEN 77. Rajdzie Polski rozpocznie się w piątek, 18 czerwca o 15:00 od odcinka kwalifikacyjnego Tałty. Dobry wynik na liczącej 3,26 km próbie ma duże znaczenie w Rajdzie Polski. Najszybsi zawodnicy zyskują bowiem przywilej wyboru optymalnej pozycji startowej do pierwszego etapu rajdu. W piątkowy wieczór załogi zmierzą się jeszcze na torze Mikołajki Arena.

W sobotę zawodnicy przeniosą się na klasyczne, szutrowe odcinki specjalne na wschód od Mikołajek. Każda z prób (Świętajno – 18,2 km, Olecko – 17,16 km oraz Wieliczki – 28,7 km) będzie pokonywana dwukrotnie. Etap zakończy też kolejne starcie na Mikołajki Arenie.

Na niedzielny poranek zaplanowane są dwie pętle. Są złożone z oesów Gmina Mrągowo (15,55 km) oraz Mikołajki Max (9,34 km), po których zawodnicy ruszą do stolicy. Po drodze do Warszawy pokonają jeszcze przedostatni odcinek w okolicach Przasnysza (17,9 km). Zawodnicy po przyjeździe do stolicy sprawdzą się na ulicy Karowej (1,96 km). Meta rajdu zaplanowana jest od godziny 19:00 na błoniach PGE Stadionu Narodowego.

ORLEN Rajd Polski 2019, foto: Maciej Niechwiadowicz, rajdpolski.pl
ORLEN 77. Rajd Polski w liczbach:

14 odcinków specjalnych o łącznej długości 202,76 km

102 zgłoszone załogi, w tym 44 w samochodach najwyższej kategorii Rally2 znanych wcześniej jako R5.

Trzech poprzednich triumfatorów na liście zgłoszeń: Aleksiej Łukjaniuk, Andreas Mikkelsen i Nikołaj Griazin

Po raz 16 (najwięcej w stawce) z Rajdem Polski zmierzy się Grzegorz Grzyb

Trzech mistrzów Polski zmierzy się na szutrach wokół Mikołajek: Grzegorz Grzyb, Wojciech Chuchała, Mikołaj Marczyk

Po raz 51. Rajd Polski stanowi rundę rajdowych mistrzostw Europy

Informacja prasowa PZM.pl

foto: Maciej Niechwiadowicz, rajdpolski.pl

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *