MotoryzacjaNajważniejszeSport

Ford Ranger Raptor T1+ na Rajd Dakar

Ford Performance uczestniczył w większej liczbie rajdów i wyścigów, i zwyciężał w większej liczbie serii, krajów i torów, niż jakakolwiek inna firma na świecie. Od Le Mans po Monako, od Daytona po Bathurst, od pustyni Finke po Ensenadę w Meksyku. Musi jednak zmierzyć się z jednym z najtrudniejszych rajdów na świecie – legendarnym Rajdem Dakar. Ford ogłosił, że nadszedł czas, aby wypełnić tę lukę w swoim dorobku sportów motorowych. Ekstremalne wersje rajdowe modeli Ford Ranger i Ranger Raptor utorują Ford Performance drogę do sportowej ekspansji na światowe trasy rajdów terenowych, w tym również słynnego Rajdu Dakar w roku 2024 i w kolejnych edycjach.

Cel: Rajd Dakar

Pierwszym celem w wieloletnim planie rywalizacji w Rajdzie Dakar jest dojechanie do mety i zdobywanie doświadczeń. Ford Performance współpracuje z wieloletnimi partnerami M-Sport i Neil Woolridge Motorsport (NWM). Współpraca ta polega na wspólnym opracowaniu konstrukcji pojazdów, serwisowania i organizacji pracy zespołu.

„Naszym celem jest wystartowanie w jednej z najlepszych imprez terenowych na świecie. W Rajdzie Dakar” – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports. „Nie możemy nie doceniać ogromu wyzwania, które przed nami stoi. Musimy najpierw dojechać do końca i zdobyć doświadczenia dzięki Rangerowi T1+ i partnerom takim jak M-Sport i NWM. Razem możemy dokonać niesamowitych rzeczy na wydmach Półwyspu Arabskiego.”

Wyczynowy Ford Ranger Raptor T1+ na Rajd Dakar

Na starcie Rajdu Dakar 2024, który odbędzie się w dniach 5-19 stycznia w Arabii Saudyjskiej, stanie specjalnie skonstruowany wyczynowy Ford Ranger, rywalizujący w klasie T1+ rajdów cross-country.

Testy

Połączony zespół Ford Performance, M-Sport i NWM zrealizował w ciągu 2023 roku serię faz projektowych i kontynuuje testy Rangera T1+. Samochód oparto na poprzedniej generacji globalnego modelu Rangera z 3,5-litrowym silnikiem EcoBoost. Samochód przed przyszłorocznym startem w Rajdzie Dakar weźmie udział w lipcu i październiku w próbnych startach w hiszpańskim Baja España Aragón i marokańskim Rally du Maroc.

„Nasz pierwszy start w Dakarze będzie okazją do nauki, która pomoże nam wypracować podejście do naszych przyszłych występów” – powiedział Rushbrook. „Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych imprez sportowych, nie ścigamy się tylko po to, aby wygrać. Ścigamy się także, aby przyczynić się do tworzenia lepszych produktów dla naszych klientów.”

Ford Performance i M-Sport opracowują na Rajd Dakar 2025 nowego, zaprojektowanego pod kątem możliwości sportowych i zbudowanego zgodnie z przepisami klasy T1+ Rangera Raptora. Stanowi on rozwinięcie najlepiej sprzedającego się pickupa w Europie. „Rajd Dakar jest naprawdę jednym z największych światowych wydarzeń w rywalizacji pojazdów terenowych” – powiedział Malcom Wilson, dyrektor zarządzający M-Sport. „Przez lata wraz z Fordem osiągaliśmy wielkie sukcesy w rajdach FIA WRC. Nie możemy się doczekać, aby ten sam poziom zaangażowania, energii i wysiłku wnieść do rywalizacji w Dakarze z Rangerem.”

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *