MotoryzacjaNajważniejszeSport

WRC Rajd Safari 2021. Pech Zasady tuż przed metą

Sobiesławowi Zasadzie zabrakło trzech kilometrów do ukończenia Rajdu Safari 2021. Tuż przed końcem ostatniego odcinka rajdu auto zakopało się w głębokim piasku. Niestety tuż potem uderzyły w nie dwie inne nadjeżdżające rajdówki. Poważne uszkodzenie zawieszenia tylnego koła nie pozwoliło dojechać do mety. Załoga wyszła bez szwanku, ale niestety nie została uwzględniona w klasyfikacji generalnej.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, WRC Rajd Safari 2021, pech tuż przed metą
Pech i kolizja

Do kolizji doszło w niedzielę na ostatnim odcinku specjalnym Hell’s Gate 2 o długości 10,6 km. Po pierwszym przejeździe tego odcinka już zapowiadało się, że przy następnym nawierzchnia będzie tak zniszczona przez jadące wcześniej auta WRC, że kolejnego przejazdu nie wytrzymają inne samochody. Tomasz Borysławski, pilot Zasady, sugerował organizatorom nierozgrywanie tego odcinka dla samochodów spoza WRC.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, WRC Rajd Safari 2021, pech tuż przed metą

Byliśmy pewni, że zawiesimy się na podwoziu, koleiny miały już ponad pół metra głębokości i żaden samochód spoza WRC nie mógł tego fragmentu pokonać. Zatrzymaliśmy się, włączyliśmy system GPS powiadamiający organizatora, że trasa jest nieprzejezdna. W tym momencie rajd powinien być zgodnie z przepisami FIA natychmiast zatrzymany. Jednak nasz sygnał GPS został przez organizatora zlekceważony, na trasę wypuszczono kolejne, startujące po nas załogi. Dostaliśmy dwa uderzenia, pierwsze lżejsze, drugie na tyle silne, że samochód już nie nadawał się do jazdy. Mam żal do organizatorów – powiedział Borysławski.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, WRC Rajd Safari 2021, pech tuż przed metą

Podczas pierwszych dwóch dni Rajdu załoga jechała konsekwentnie i skutecznie. Podczas niedzielnego etapu dodatkowo poprawiła swoją pozycje w klasyfikacji generalnej z 29. na 25. miejsce. Niestety jednak utknęła na trasie ostatniej próby. Przejechana trasa stanowiła więc 99% całej długości rajdu.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, WRC Rajd Safari 2021, pech tuż przed metą

Straszny pech, ale takie rzeczy w rajdach się zdarzają. Wiele aut na tym odcinku miało bardzo duże problemy. Koleiny były tak głębokie, że szorowaliśmy płytą silnika. Długo tak by się nie dało jechać – powiedział nestor światowych rajdów. Ale może znów wystartuję w Safari w 2030 roku jako stulatek” – dodał z uśmiechem.

Daniel Chwist i Kamil Heller na mecie

Druga polska załoga Daniel Chwist/Kamil Heller na poszczególnych odcinkach regularnie plasowała się na miejscach 9 lub 12 klasyfikacji generalnej. Po wczorajszym uszkodzeniu zawieszenia spadli na 19. pozycję w swoim debiucie w rajdzie rangi WRC i zajęli ostatecznie 4. miejsce w kategorii WRC3 i 17. w klasyfikacji generalnej.

Daniel Chwist / Kamil Heller, WRC Rajd Safari 2021, meta
Podziw dla wyczynu Zasady

Pozostali uczestnicy rajdu oraz tysiące fanów także wyrażało podziw nad dokonaniem Zasady, który wystartował w rajdzie jako najstarszy zawodnik WRC w historii. Gdyby nie pech na ostatnim odcinku przekroczyłby linę mety.

Zapytany wczoraj o start Zasady, Hiszpan Dani Sordo (siódmy w klasyfikacji WRC) powiedział: Sam jego start to już jest zwycięstwo. Zasada już nie musi niczego udowadniać, bo udowodnił w przeszłości jak świetnym jest kierowcą.

Niedzielny etap zakończył Rajd Safari (o całkowitym dystansie 1133,94 km), który wrócił po 19 latach do kalendarza WRC. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Sebastien Ogier i Julien Ingrassia.

Sobiesław Zasada / Tomasz Borysławski, WRC Rajd Safari 2021, pech tuż przed metą

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *