MotoryzacjaNajważniejszeSport

WRC Rajd Akropolu 2021: Kajetanowicz i Szczepaniak na podium WRC 3. UPDATE – jednak zwycięstwo!

Sześć wygranych odcinków specjalnych i jedenaście ukończonych w czołowej trójce. Świetne tempo na trasach Rajdu Akropolu zaprezentowali Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, zdobywając drugie miejsce w kategorii WRC 3. W czterech na pięć startów w tegorocznym sezonie zdobywali podium: poza Grecją wygrali w Chorwacji i Portugalii, zajmując drugą pozycję w Estonii. Załoga LOTOS Rally Team dopisuje także do swojego konta pięć punktów za zwycięstwo na Power Stage Tarzan!

WRC Rajd Akropolu 2021: Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak Skoda Fabia Rally 2 evo

Rajd Akropolu wrócił do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata po ośmiu latach przerwy. W tym czasie rozgrywany był jako runda mistrzostw Europy, którą dwukrotnie wygrywał Kajetanowicz. W tegorocznej edycji wywalczył drugie miejsce, co będzie też jego czwartym podium w greckich zawodach. Pilotowany przez Macieja Szczepaniaka Polak od początku utrzymywał wysokie tempo, które potwierdzają świetne rezultaty na poszczególnych odcinkach, kiedy wygrywał z załogami fabrycznymi i plasował się tuż za samochodami klasy WRC.

WRC Rajd Akropolu 2021: Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak Skoda Fabia Rally 2 evo
Kajetan Kajetanowicz powiedział po rajdzie:

– Uwielbiam Rajd Akropolu, który zazwyczaj układał się dla mnie szczęśliwie, tym razem było podobnie. Wywalczyliśmy podium, drugie miejsce, do tego dołożyliśmy też maksymalną liczbę punktów za wygraną w Power Stage. Cały zespół, jak zawsze, zrobił wszystko, by zwyciężyć, by znów wywieźć z Grecji fantastyczne wspomnienia. Jestem zadowolony z tego, co osiągnęliśmy, bo wygrane odcinki specjalne i tempo, które pozwoliło nam pokonać załogi fabryczne, napawa dumą. Cieszymy się z czwartego podium w tym sezonie, ale obiecuje Wam, że nie poddamy się w walce o mistrzostwo świata 2021. Kocham ten sport, także za jego nieprzewidywalność, która przez ostatnie dni przyniosła nam wszystkim wiele emocji. Czujemy się mocni i już dziś przygotowania do kolejnego rajdu nabiorą więc jeszcze większego tempa. Dziękuję za Wasze wsparcie. Mając takich partnerów i kibiców chcę za każdym razem dawać z siebie wszystko. Osobne podziękowania należą się mojej rodzinie, która najlepiej wie, ile kosztuje ta walka. Kocham Was!

WRC Rajd Akropolu 2021: Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak Skoda Fabia Rally 2 evo

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team – Grupa LOTOS, a także Delphi Technologies, Pirelli, SJS Driving Experience oraz Grupa Sikora.

Rajd Akropolu 2021, nieoficjalna klasyfikacja WRC 3:
 1. Rossel/Coria (Francja, Citroën C3 Rally2) 3:39:15,4 s
 2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +32,8 s
 3. Ingram/Whittock (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +58,9 s
 4. Lindholm/Hämäläinen (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +3:04,8 s
 5. Kehagis/Tsaousoglou (Grecja, Škoda Fabia Rally2 evo) +16:16,1 s
 6. Panagiotis/Nikolopoulos (Grecja, Citroën C3 R5) +16:23,9 s
 7. Velanis/Velanis (Grecja, Škoda Fabia Rally2 evo) +16:42,3 s
 8. Nobre/Morales (Brazylia, Škoda Fabia R5) +19:14,3 s
 9. Plagos/Rentis (Grecja, Citroën C3 Rally2) +25:13,7 s
 10. Zaldivar/del Barrio (Paragwaj/Hiszpania, Škoda Fabia Rally2 evo) +52:30,5 s
Nieoficjalna klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Świata 2021 w kategorii WRC3 po Rajdzie Akropolu:
 1. Rossel Yohan – 135 pkt.
 2. Kajetanowicz Kajetan – 105 pkt.
 3. Ciamin Nicolas – 57 pkt.
 4. Ingram Chris – 45 pkt.
 5. Lindholm Emil – 42 pkt.
 6. Zaldivar Fabrizio – 41 pkt.
 7. López Pepe – 36 pkt.
 8. Kaur Egon – 32 pkt.
 9. Heikkilä Mikko – 31 pkt.
 10. Rai Onkar – 30 pkt.

UPDATE!

Wiadomość z ostatniej chwili – jednak zwycięstwo!

Po badaniu kontrolnym po zakończeniu Rajdu Akropolu zwycięska załoga kategorii WRC3 została wykluczona z rajdu. Tym samym zwycięstwo i komplet punktów przypadło załodze Kajetanowicz / Szczepaniak. Zgarnęli tym samym komplet 30 punktów – 25 za zwycięstwo i 5 za wygranie Power Stage. W klasyfikacji sezonu prowadzi Rossel, ale Kajetanowicz ma już tylko 15 punktów straty do lidera. Należy pamiętać jednak, że do klasyfikacji liczy się 5 najlepszych wyników z 7 rajdów.

Załoga Yohan Rossel i Alexandre Coria jadąca Citroenem C3 Rally 2 została ukarana wykluczeniem za niezgodną z homologacją masę ramy pomocniczej przedniego zawieszenia. W poprzedniej rundzie mistrzostw, Citroen Racing został ukarany karą 30.000 Euro za tą samą niezgodność. Jak widać producent nic nie poprawił i w konsekwencji sędziowie wykluczyli załogę. Dodatkowo nie była to jedyna niezgodność z homologacją ich samochodu. Sędziowie zakwestionowali także element systemu chłodzenia tylnych hamulców.

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Świata 2021 w kategorii WRC3 po Rajdzie Akropolu:
 1. Rossel Yohan – 127 pkt.
 2. Kajetanowicz Kajetan – 112 pkt.
 3. Ciamin Nicolas – 57 pkt.
 4. Ingram Chris – 49 pkt.
 5. Lindholm Emil – 45 pkt.
 6. Zaldivar Fabrizio – 43 pkt.
 7. López Pepe – 36 pkt.
 8. Kaur Egon – 32 pkt.
 9. Heikkilä Mikko – 31 pkt.
 10. Rai Onkar – 30 pkt.

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *