MotoryzacjaNajważniejszeSport

Larry ten Voorde Mistrzem Porsche Supercup 2021

Za nami ostatnia, podwójna runda Porsche Mobil 1 Supercup 2021 – międzynarodowego pucharu markowego Porsche z udziałem 911 GT3 Cup. Trzecie miejsce w przedostatniej, sobotniej rundzie sezonu wystarczyło, by Larry ten Voorde po raz drugi z rzędu zdobył tytuł mistrza. Holenderski kierowca zespołu GP Elite minął linię mety na torze Formuły 1 w Monzy za Juniorem Porsche Ayhancanem Güvenem z Turcji (BWT Lechner Racing) oraz Dorianem Boccolaccim z Francji (Martinet by Alméras). W sobotę wyklarował się również ostateczny ranking w kategorii ProAm – tytuł przypadł Nicolasowi Misslinowi (Lechner Racing Middle East) z Monako. W niedzielnym wyścigu Larry ten Voorde również zaprezentował mistrzowską formę i po wywalczeniu pole position jako pierwszy zameldował się na mecie. Laurin Heinrich, Niemiec z ekipy Nebulus Racing by Huber, zajął drugie miejsce i zapewnił sobie tytuł najlepszego debiutanta. Następny w stawce Ayhancan Güven obronił trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego pucharu.

Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza
Laurin Heinrich (D), Nebulus Racing by Huber (#29), Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Ayhancan Güven (TR), BWT Lechner Racing (#2), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)
Runda 7

W sobotę Larry ten Voorde startował z drugiego miejsca. Tuż po starcie, w sprincie do pierwszego zakrętu, zaatakował Ayhancana Güvena. „Blokował mnie mocno, ale fair, a potem nieco mi odjechał” – powiedział ten Voorde, opisując początek wyścigu. Na jedenastym z piętnastu okrążeń obrońcę tytułu wyprzedził Boccolacci. „Nie chciałem ryzykować, więc na to pozwoliłem. Jedyną osobą, na którą musiałem uważać, był Jaxon Evans” – przyznał holenderski zawodnik.

Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza
Porsche 911 GT3 Cup, BWT Lechner Racing (#2), Ayhancan Güven (TR), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)

Jaxon Evans, Nowozelandczyk z ekipy Martinet by Alméras, przed startem był drugi w tabeli i mógł wyprzedzić ten Voordego w klasyfikacji generalnej. W sobotę zajął jednak czwarte miejsce – a to ostatecznie przekreśliło jego szansę na zdobycie tytułu. Od rywala dzieliło go 28 punktów, podczas gdy za niedzielne zwycięstwo do zdobycia było ich 25.

Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza
Porsche 911 GT3 Cup, Martinet by Almeras (#20), Jaxon Evans (NZ), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)
Ayhancan Güven wygrywa 7 rundę Supercup

Ayhancan Güven miał udaną sobotę – po starcie z pole position pojechał bezbłędnie aż do mety. „Mieliśmy kilka problemów w kwalifikacjach, ale przed samym wyścigiem mój zespół znacznie poprawił ustawienia samochodu. Na starcie było blisko (do utraty pozycji), ale w końcu udało mi się odjechać konkurentom i kontrolować wyścig z pozycji lidera. Gratulacje dla Larry’ego. Miał wspaniały sezon i jest godnym mistrzem” – powiedział Güven w uznaniu dla występu holenderskiego rywala. Dzięki swojej pierwszej wygranej w sezonie Junior Porsche awansował na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej.

Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza
Porsche 911 GT3 Cup, CLRT (#11), Florian Latorre (F), BWT Lechner Racing (#2), Ayhancan Güven (TR), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)

Nicolas Misslin po raz piąty z rzędu wygrał w klasie ProAm i tym samym potwierdził swój tytuł jeszcze przed ostatnią rundą.

Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza
Porsche 911 GT3 Cup, Lechner Racing Middle East (#5), Nicolas Misslin (MC), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)
Runda 8

Wspaniały wyścig! Pojedynek z Laurinem Heinrichem na pierwszych kilku metrach był fantastyczny, no i obaj zostawiliśmy sobie wystarczająco dużo miejsca. Mniej więcej w połowie wyścigu presję wywierał na mnie Dorian Boccolacci, ale myślę, że przeszkodziły mu opony. To idealne zakończenie tego sezonu i najlepszy sposób, by podziękować mojej ekipie – GP Elite” – powiedział Larry ten Voorde, podsumowując finał sezonu.

Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza
Start, Porsche 911 GT3 Cup, Team GP Elite (#25), Larry ten Voorde (NL), Nebulus Racing by Huber (#29), Laurin Heinrich (D), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)

Za Holendrem o drugie miejsce walczyli Heinrich i Boccolacci. Po dwóch błędach przy hamowaniu Francuz z zespołu Martinet by Alméras ostatecznie musiał ustąpić Niemcowi. Później wyprzedzili go także Ayhancan Güven i Florian Latorre (CLRT). Heinrich, który startował w wyścigu z drugiego pola, był zachwycony takim obrotem spraw: „Mój start był po prostu niesamowity. Jeszcze przed pierwszą szykaną udało mi się zaatakować Larry’ego. Później jednak się wycofałem – tytuł debiutanta był dla mnie ważniejszy. Poza tym zbyt mocno »zmęczyłem« swoje opony, jadąc w strumieniu aerodynamicznym Larry’ego. Mimo to w połowie wyścigu moje opony były w lepszym stanie niż Doriana i ponownie go wyprzedziłem” – powiedział 19-latek z niemieckiego miasta Würzburg.

Porsche 911 GT3 Cup, Nebulus Racing by Huber (#29), Laurin Heinrich (D), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)

Również Junior Porsche Ayhancan Güven był zadowolony ze swojego zakończenia sezonu – mimo że wcześniej miewał różne, nie zawsze pozytywne, doświadczenia. „Wczoraj zwycięstwo w przedostatniej rundzie, dzisiaj awans z siódmego miejsca na podium – zdecydowanie były to jedne z moich najlepszych wyścigów. W drugiej połowie sezonu dokonaliśmy znacznych usprawnień w naszym zespole i jak widać, przyniosło to konkretne rezultaty”.

Porsche 911 GT3 Cup, Team GP Elite (#24), Max van Splunteren (NL), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)
Klasa ProAm

W klasie ProAm po raz szósty z rzędu wygrał Nicolas Misslin z Monako. Doświadczony specjalista z zespołu Lechner Racing Middle East już wcześniej zdobył tytuł mistrzowski w tej kategorii. Zajmując ósme miejsce w ostatniej rundzie sezonu, Max van Splunteren z Holandii przypieczętował triumf swojej ekipy – GP Elite – w klasyfikacji zespołowej. Holenderski zespół rywalizuje o puchar markowy z udziałem około 510-konnych Porsche 911 GT3 dopiero od 2 lat.

Porsche 911 GT3 Cup, Pierre Martinet by Almeras (#21), Clement Mateu (F), Porsche Mobil 1 Supercup 2021, Monza (I)

To był niezwykły sezon, który zakończył się dwoma ekscytującymi wyścigami. Mimo ograniczeń w podróżowaniu udało nam się zorganizować aż osiem wyścigów. Wszystkie zespoły i kierowcy po raz kolejny wykazali się wysokim profesjonalizmem. Poza tym z sukcesem wprowadziliśmy do Supercup biopaliwo. Jesteśmy gotowi na kolejny krok – przejście na paliwo syntetyczne, produkowane przy pomocy prądu pozyskiwanego z energii wiatrowej. Gratulacje dla mistrzów: Larry’ego ten Voordego, Laurina Heinricha, Nicolasa Misslina oraz GP Elite. Mam nadzieję, że wszyscy zobaczymy się ponownie w Supercup 2022” – podsumował Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Siódma runda Porsche Mobil 1 Supercup 2021, 15 okrążeń, Monza (Włochy) – wyniki:

1. Ayhancan Güven (Turcja/BWT Lechner Racing), 27:50,817 min
2. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), +2,450 s
3. Larry ten Voorde (Holandia/ GP Elite), +3,185 s
4. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras), +3,717 s
5. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), +4,751 s
6. Marvin Klein (Francja/CLRT), +5,516 s

Ósma runda Porsche Mobil 1 Supercup 2021, 15 okrążeń, Monza (Włochy) – wyniki:

1. Larry ten Voorde (Holandia/GP Elite), 27:51,483 min
2. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), +1,540 s
3. Ayhancan Güven (Turcja/BWT Lechner Racing), +4,715 s
4. Florian Latorre (Francja/CLRT), +4,933 s
5. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), +5,627 s

Klasyfikacja końcowa Porsche Mobil 1 Supercup 2021 po 8 wyścigach*

1. Larry ten Voorde (Holandia/GP Elite): 155 pkt.
2. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras): 111 pkt.
3. Ayhancan Güven (Turcja/BWT Lechner Racing): 110 pkt.*
4. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), 110 pkt.
5. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), 91 pkt.
6. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), 81 pkt.
* wyprzedza Heinricha dzięki lepszym wynikom w poszczególnych wyścigach

Zdobywcy tytułów Porsche Mobil 1 Supercup 2021

Zwycięzca klasyfikacji generalnej: Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite)
ProAm: Nicolas Misslin (Monako/Lechner Racing Middle East)
Debiutanci: Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Huber)
Zespoły: GP Elite (Holandia)

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *