MotoryzacjaNajważniejszeSport

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022

W miniony weekend, tym razem w Abu Dhabi na torze Yas Marina, odbyły się kolejne dwie rundy ALMS 2022 czyli azjatyckiego wyścigowego, długodystansowego cyklu Le Mans Series. Ponownie wystartował w nich polski zespół Inter Europol Competition w składzie: James Dayson, Guilherme Oliveira i Nico Pino. To już niestety koniec azjatyckiego cyklu składającego się tylko z dwóch weekendów wyścigowych i czterech rund. Zespół Inter Europol Competition zakończył go na siódmym miejscu w klasie LMP3.

Sobota – 3 runda ALMS 2022

W sobotniej trzeciej rundzie Asian Le Mans Series na torze Yas Marina polski zespół Inter Europol Competition znów nie był w stanie pokazać tempa z sesji treningowych. Problem sprawiał prawdopodobnie układ napędowy Ligiera klasy LMP3, ale dokładne przyczyny są zbadane przez zespół.

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022

Kierowcą rozpoczynającym wyścig był James Dayson, który zakończył swoją zmianę na ósmej pozycji. Zastąpił go w kokpicie Guilherme Oliveira. Po 20-minutowym okresie czerwonej flagi, spowodowanej pożarem samochodu zespołu G-Drive Racing, Oliveira miał okrążenie straty. Awansował z 33.pozycji na 13. miejsce w klasyfikacji generalnej, siódme w klasie LMP3. Na 49 minut przed końcem miejsce w kokpicie zajął Nico Pino, który spisał się bardzo dobrze, ale nie był w stanie odrobić straty. Prototyp polskiego zespołu z numerem 13 został sklasyfikowany na siódmym miejscu.

Po wyścigu powiedzieli:

James Dayson: “Byłem zadowolony ze startu, chociaż w tłoku na torze straciłem dwa miejsca. Miałem podczas swojej zmiany dwa incydenty, zaliczyłem także pirueta, ale szybko odzyskałem koncentrację i tempo. Wtedy jednak samochód stracił moc. To było frustrujące, bo byliśmy w stanie walczyć o miejsce na podium. Niestety, fortuna nie była dziś po naszej stronie.”

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022

Guilherme Oliveira: “Moja zmiana rozpoczęła się dobrze. Czułem się świetnie w kokpicie. Odrabiałem stratę, dopóki nie pojawiły się takie same problemy, które miał wcześniej James. Przez resztę czasu starałem się minimalizować straty. Jutro znów spróbujemy szczęścia.”

Nico Pino: “Rozpocząłem zmianę na tych samych oponach, na których jechał Guilherme. Balans samochodu był dobry, ale wciąż występował problem. Pomimo to, tempo było podobne do lidera klasy, co daje powód do zadowolenia. Musimy teraz ustalić przyczynę problemów i mieć nadzieję, że jutro, w ostatnim wyścigu szczęście nam dopisze.”

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022
Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022 - wyniki
Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022 – wyniki
Niedzielny wyścig – 4 runda ALMS

Sobotnie problemy prototypu zespołu Inter Europol Competition spowodowane usterką instalacji elektrycznej zostały rozwiązane przez zespół w godzinach nocnych. Początek drugiego, niedzielnego wyścigu Asian Le Mans Series był nieudany, ale po licznych okresach żółtej flagi i wyjazdach samochodu bezpieczeństwa na tor, żółto-zielony Ligier JS P320 z numerem 13 zajął ostatecznie piąte miejsce. Zespół ukończył sezon Asian Le Mans Series na siódmej pozycji w klasie LMP3.

Po starcie James Dayson zmagał się z dużym ruchem samochodów GT na torze, zaliczył piruet i spadł na koniec stawki. Po godzinie przekazał samochód Nico Pino, wciąż na ostatniej, dziewiątej pozycji w klasie LMP3. Pino zdołał awansować na siódme miejsce, gdy w kokpicie usiadł ponownie Dayson. To jednak nie był dobry dzień Kanadyjczyka. Znów kręcił się na torze, ale utrzymał siódme miejsce. Po dwóch godzinach ponownie przyszła kolej na Pino, który musiał zaliczyć swój regulaminowy minimalny czas na torze. Awansował na szóstą pozycję, a w ostatniej godzinie pojechał Guilherme Oliveira, który w końcówce musiał zjechać, aby uzupełnić paliwo. Utrzymał jednak piąte miejsce.

Po wyścigu powiedzieli:

James Dayson: “Wynik jest rozczarowujący, bo tempo było znowu dobre, a samochód świetnie ustawiony. Zdobyliśmy dużo doświadczeń przed czekającym nas sezonem European Le Mans Series, na którym jestem skupiony. Teraz myślę już o przyszłości.”

Nico Pino: “Pojechałem dwie krótkie, intensywne zmiany. Po drodze mieliśmy liczne okresy żółtej flagi i samochodu bezpieczeństwa. To sprawiło, że wyścig nie przebiegał płynnie. Po raz pierwszy w sezonie nie mieliśmy problemów technicznych. Udział w serii był świetnym przygotowaniem do reszty sezonu. Jestem zadowolony z tych startów.”

Guilherme Oliveira: “Dziś mogłem cieszyć jazdą i dobrym tempem. Byłem zadowolony z samochodu. Nasza azjatycka kampania nie przyniosła oczekiwanych wyników, ale mieliśmy tempo, które mogło zapewnić nam miejsce na podium. Za nami pracowity czas, ale dobrze było pojechać cztery wyścigi w dwa kolejne weekendy”

Sascha Fassbender (team manager): “W pierwszej połowie wyścigu mieliśmy dwa piruety. Przerwy w wyścigu ułożyły się dla nas pechowo. Wskutek tego straciliśmy sporo czasu. Pomimo to, te cztery starty były dobrym przygotowaniem do sezonu, szczególnie dla Jamesa i Nico, którzy dołączą do nas w ELMS. Poznali oni dobrze samochód i zespół. Na obydwu torach mieliśmy dobre tempo, ale nie dopisało nam szczęście. Mam nadzieję, że limit pecha na ten sezon już się wyczerpał.”

Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022 - wyniki
Inter Europol Competition po 3 i 4 rundzie ALMS 2022 – wyniki

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *