MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Mercedes Vision AMG – elektryczna przyszłość

Spektakularne proporcje zdefiniowane przez długi rozstaw osi i podkreślone krótkimi zwisami, muskularnymi błotnikami, dużymi kołami, charakterystycznym tylnym spojlerem oraz sygnaturą świetlną w kształcie gwiazdy – Mercedes Vision AMG z każdej perspektywy emanuje emocjami. Ten niezwykły samochód pokazowy Mercedes-AMG zapewnia spojrzenie na całkowicie elektryczną przyszłość AMG. Pod zapierającym dech w piersiach nadwoziem czterodrzwiowego coupé kryje się równie niezwykła, specjalna platforma AMG.EA, która jest obecnie opracowywana w Affalterbach z myślą o całkowicie elektrycznych modelach o wysokich osiągach.

Mercedes Vision AMG
Platforma AMG.EA

„AMG wymyśla siebie na nowo. Zupełnie jak w przypadku naszych ojców założycieli, tak i teraz, od dłuższego czasu, w Affalterbach daje się czuć atmosferę niesamowitego nowego początku. SLS AMG Electric Drive, nasza własna technologia hybrydowa E PERFORMANCE i pierwsze warianty Mercedes-EQ zdążyły już wszechstronnie zademonstrować i udowodnić naszą wiedzę w tym zakresie. Prezentując nowe studium, możemy teraz po raz pierwszy przybliżyć, jak będzie wyglądał transfer DNA AMG do całkowicie elektrycznej przyszłości – a wszystko zacznie się w 2025 r. Niezwykły design tego studium, dzieło Gordena (Wagenera) i jego zespołu, wskazuje nasz kierunek od strony wizualnej. W AMG zawsze opowiadaliśmy się za dodatkowym zastrzykiem emocji, radością z jazdy, pomysłowymi rozwiązaniami z zakresu aerodynamiki i innymi innowacjami. Trzymamy się tego również przy budowie naszego pierwszego auta elektrycznego, które w całości powstaje w Affalterbach. Wszystko opracowujemy od podstaw, od specjalnej platformy AMG.EA po rewolucyjną technologię zespołu napędowego” – powiedział Philipp Schiemer, dyrektor generalny Mercedes-AMG GmbH.

Mercedes Vision AMG

„Mercedes Vision AMG w spektakularnym stylu pokazuje, jak może wyglądać elektryfikacja w Mercedes-AMG – a przy tym pozostaje wierny estetyce naszej marki. Ekstremalne proporcje tego studium kreują fascynację oraz pasję do osiągów – i o to chodzi w AMG! Vision AMG jest imponującym ucieleśnieniem podwójnej polaryzacji marki, czyli połączenia piękna i niezwykłości. Jednocześnie przyszłościowe elementy, takie jak sygnatury świetlne z podświetlanym, zaawansowanym technologicznie grillem, podkreślają progresywną ewolucję naszego języka designu – języka zmysłowej przejrzystości” – wyjaśnił Gorden Wagener, szef designu Mercedes-Benz Group AG. „Kontrastujące, nowoczesne płaszczyzny i radykalne proporcje sprawiają, że ten samochód stanowi kolejny krok w dziedzinie designu – bazuje na VISION EQXX, ale posuwa się dalej, w kierunku luksusu o wysokich osiągach. Estetykę Vision AMG dopełniają płynne linie zjawiskowo uformowanych powierzchni oraz monolityczna rzeźba jego nadwozia. Tak oto powstał elektryczny supersamochód – ikona stylu, która wzbudza pożądanie. I właśnie to wyróżnia luksusowy samochód sportowy”.

Mercedes Vision AMG
Monolityczna rzeźba i „radykalne” proporcje

Koncepcyjny pojazd charakteryzują efektowne płaszczyzny ze zredukowanymi do minimum łączeniami. Tylną i boczne szyby pokrywa ten sam srebrny kolor Alubeam, co karoserię pojazdu – wzmacniając wrażenie „monolitycznej” rzeźby.

Sportowe proporcje są szczególnie widoczne z boku i podyktowane aspektami technicznymi. Całość formują długi rozstaw osi, mocno pochylony przedni słupek wysunięty daleko do przodu oraz krótki przedni zwis i nieco dłuższy, zoptymalizowany aerodynamicznie zwis tylny. Dodatkowo, ten model eksponują charakterystyczne dla sportowych modeli cechy, takie jak poszerzone nadkola oraz tylne błotniki.

Mercedes Vision AMG

Pełna wdzięku linia szyb łączy się z „płynną”, nisko poprowadzoną sylwetką nowego studium. Zwężająca się linia dachu elegancko opada ku tyłowi, bezpośrednio przechodząc w tylny spojler. Efekt: wizualnie fascynujący i aerodynamicznie korzystny kształt łzy, podobny do tego z VISION EQXX. Zmysłowe płaszczyzny oraz silnie zaakcentowana rzeźba nadwozia reprezentują typowy język projektowania marki spod znaku trójramiennej gwiazdy. Jej dążenie do niezwykłości demonstrują też radykalne proporcje i mocno podkreślony „rekini nos”. Vision AMG jest więc imponującym przykładem podwójnej polaryzacji, która cechuje podejście designerów Mercedesa do projektowania – skupione na pięknie oraz niezwykłości.

Mocno nachylony tył wieńczy aktywny spojler, który wydłuża profil samochodu, a jednocześnie poprawia jego aerodynamikę. Otacza go precyzyjnie poprowadzony pas świetlny o licznych funkcjach, tworzący efektowny kontrast z dużym czarnym logo AMG.

Mercedes Vision AMG
Zapierająca dech w piersiach technologia zapewnia znakomite osiągi

Spektakularny design Vision AMG kryje równie spektakularną technologię. Wszystkie komponenty zespołu napędowego zostały opracowane całkowicie od podstaw: nie tylko sama platforma AMG.EA, ale i specjalny wysokowydajny akumulator trakcyjny oraz rewolucyjna technika napędu. Potężne serce Vision AMG stanowi innowacyjny silnik o strumieniu osiowym, opracowany przez spółkę zależną Mercedes-Benz – YASA. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej konstrukcji generuje on znacznie wyższą moc niż konwencjonalne jednostki elektryczne.

Mercedes Vision AMG
Zabudowany grill AMG z podświetlanymi poprzeczkami

Przedni pas wyróżnia charakterystyczna dla AMG osłona z pionowymi listwami. Pomimo faktu, że w pełni elektryczny zespół napędowy nie wymaga klasycznej, umieszczonej z przodu chłodnicy. Zaawansowany technologicznie grill ma więc zamkniętą formę. Został polakierowany na kolor nadwozia i harmonijnie zintegrowany z przodem nadwozia. Jako wizualny akcent podkreśla on futurystyczny wygląd Vision AMG za sprawą podświetlanych elementów oraz trójwymiarowych konturów. Gwiazda Mercedesa znalazła się w widocznym miejscu na przedniej pokrywie – podobnie jak w hybrydowym hipersamochodzie Mercedes-AMG One.

Mercedes Vision AMG
Niezwykła świetlna sygnatura w kształcie gwiazdy

Sygnatura świetlna reflektorów bezpośrednio wskazuje kierunek na przyszłość. Trzy LED-owe elementy tworzą stylizowaną, trójwymiarową gwiazdę Mercedesa, zapewniając niepowtarzalny wygląd zarówno w dzień, jak i po zmroku. Oba reflektory wizualnie łączy poziomy pas świetlny, który może prezentować różne animacje – od komunikatu powitalnego po stałe światło.

Okrągłe tylne lampy mają nowy, a jednocześnie znajomy design. W tubach umieszczono po trzy pierścienie LED z małymi gwiazdkami, które również stanowią ukłon w stronę marki Mercedes. Wyrazisty tylny dyfuzor, dla kontrastu, polakierowano na kolor głębokiej czerni.

Mercedes Vision AMG
Wizualne akcenty wskazują na powiązania z Formułą 1

Wizualne detale bezpośrednio nawiązują też do odnoszącego sukcesy zespołu F1 Mercedes-AMG Petronas. Należą do nich srebrny lakier z wielkoformatowym wzorem gwiazdy na błotnikach, funkcjonalne elementy z włókna węglowego, aerodynamiczny kształt 22-calowych obręczy z aeronakładkami, logo AMG oraz elementy w barwach ekipy Petronas na progach i dyfuzorze.

Sportowy, nowoczesny design i zapierające dech w piersiach proporcje nadają Vision AMG futurystyczny charakter. Czterodrzwiowe nadwozie zdradza jednak, że pokazowy model stanowi przedsmak funkcjonalnego, całkowicie elektrycznego auta sportowego przyszłości. Pomimo akumulatora umieszczonego w podłodze, pomiędzy osiami, studium jest znacznie niższe od EQS-a, ale dzięki inteligentnie zaprojektowanej podłodze wnętrza oferuje dużo przestrzeni dla czterech osób.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *