MotoryzacjaNajważniejszeSport

Larry ten Voorde wygrywa Porsche Supercup w Monte Carlo

Larry ten Voorde, aktualny mistrz międzynarodowego markowego pucharu Porsche Mobil 1 Supercup, w drugiej rundzie 2022 w Monte Carlo (Monako) zaprezentował się z najlepszej strony. Holender w barwach ekipy GP Elite wygrał wyścig na legendarnym torze Formuły 1 z przewagą prawie 5 s. Dla odmiany walka o drugie miejsce toczyła się aż do ostatniej chwili. Ostatecznie, po 17 okrążeniach, zajął je Francuz Dorian Boccolacci z zespołu Martinet by Alméras, który przekroczył linię mety o mniej niż 0,5 s przed Niemcem, Juniorem Porsche, Laurinem Heinrichem z SSR Huber Racing. Drugie zwycięstwo w Monako odniesione w ciągu 2 lat sprawiło, że ten Voorde zastąpił na szczycie klasyfikacji generalnej pucharu Dylana Pereirę (BWT Lechner Racing). Luksemburczyk zajął czwarte miejsce, przed swoim brytyjskim kolegą z drużyny Harrym Kingiem.

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Dorian Boccolacci (F), Martinet by Almeras (#19), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)

To wydawało się proste, ale wcale tak nie było – przez cały dystans musiałem być całkowicie skoncentrowany i starać się jechać tak czysto, jak to tylko możliwe” – powiedział Larry ten Voorde. Później Holender miał jeszcze inny „problem” – czekał go obowiązkowy udział w oficjalnej gali zwycięzców. „Muszę teraz znaleźć czarny garnitur. Pomyślałem, że lepiej nie zapeszać, więc go ze sobą nie zabrałem”.

Dorian Boccolacci (F), Martinet by Almeras (#19), Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)
Walka o kolejne miejsca

Dorian Boccolacci był ze swojego drugiego miejsca bardziej niż zadowolony. Dzięki bezbłędnej jeździe udało mu się także odeprzeć ataki Laurina Heinricha. “W zeszłym roku zająłem w Monako trzecie miejsce, teraz drugie. Więc w przyszłym roku powinienem wygrać” – śmiał się Francuz.

Porsche 911 GT3 Cup, Dorian Boccolacci (F), Martinet by Almeras (#19), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)

Jedynie na początku Boccolacci miał pewne trudności. “W sprincie do pierwszego zakrętu prawie wyprzedziłem Doriana, atakując go z boku. Musiałbym jednak jechać po brudnej stronie toru w drodze do kasyna, a nie chciałem ryzykować” – powiedział Laurin Heinrich, opisując krytyczny moment rywalizacji. 20-latek z Niemiec powstrzymał się i nie miał już później żadnych sensownych szans na wyprzedzenie konkurenta.

Porsche 911 GT3 Cup, Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)

Bastian Buus przekroczył linię mety na dziewiątym miejscu jako najszybszy debiutant. Tym wynikiem kierowca BWT Lechner Racing z Danii świętował także swoje drugie zwycięstwo w kategorii debiutantów Supercup. Również po raz drugi z rzędu trofeum w klasie ProAm powędrowało do Norwega Roara Lindlanda z zespołu Pierre Martinet by Alméras.

Porsche 911 GT3 Cup, Benjamin Paque (B), CLRT (#13), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)
Bezpiecznie i bez błędów

Jestem pod wrażeniem dyscypliny, jaką zaprezentowali kierowcy Supercup, aby sprostać wyzwaniom tego trudnego toru. Nikt nie porywał się tu także na nieprzemyślane manewry wyprzedzania. Zwłaszcza liderzy nie popełnili najmniejszego błędu” – podsumował Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup. Tylko jeden poślizg tuż po starcie skłonił organizatorów do zarządzenia krótkiej fazy samochodu bezpieczeństwa. Sędziowie sprawdzili wówczas stan barierek w miejscu zdarzenia.

Porsche 911 GT3 Cup, Max van Splunteren (NL), Team GP Elite (#24), Lorcan Hanafin (GB), FACH AUTO TECH (#9), Gianmarco Quaresmini (I), Ombra SRL (#18), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)

Kolejna runda międzynarodowego pucharu markowego z udziałem Porsche 911 GT3 Cup o mocy 375 kW (510 KM) odbędzie się na torze Formuły 1 Silverstone w Wielkiej Brytanii (1-3 lipca 2022 r.).

Wyniki drugiej rundy Pucharu Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)

1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), 28:30,987 min
2. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), +4,647 s
3. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing), +5,105 s
4. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), +5,630 s
5. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), +6,330 s
6. Michael Ammermüller (Niemcy/SSR Huber Racing), +13,084 s

Porsche 911 GT3 Cup, Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Monte Carlo (MC)
Klasyfikacja Porsche Mobil 1 Supercup 2022 po 2 z 8 wyścigów:

1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), 45 punktów
2. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), 39 punktów
3. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing), 31 punktów
4. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), 30 punktów
5. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), 29 punktów

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup 2022:

1-3 lipca – Silverstone (Wielka Brytania)
8-10 lipca – Spielberg (Austria)
22–24 lipca – Le Castellet (Francja)
26-28 sierpnia – Spa-Francorchamps (Belgia)
2-4 września – Zandvoort (Niderlandy)
9-11 września – Monza (Włochy)

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *