MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Nowy Fiat Doblo Van i E-Doblo Van

FIAT PROFESSIONAL przedstawia nowe Doblo Van i E-Doblo Van – trzecią generację tego modelu. Wprowadzając na rynek nowy model E-Doblo, marka Fiat Professional kontynuuje zatem proces elektryfikacji swojej gamy zapoczątkowany w ostatnich latach. Samochód ten to kolejny ważny krok dla marki FIAT. Jej celem jest, aby do 2024 r. każdy nowy model w Europie był w pełni elektryczny, a od 2027 r. móc oferować w pełni elektryczną gamę. Ponadto Nowe E-Doblo Van jest trzecim w pełni elektrycznym lekkim samochodem dostawczym marki, po E-Ducato i E-Scudo. Tym samym poszerza gamę, którą stworzono dla zaspokojenia różnych potrzeb użytkowników.

Najnowsza wersja tego modelu C-VAN, nowe Doblò to najwyższa liga pod względem uniwersalności, ładowności i bezpieczeństwa. Elastyczny, przestronny i zaprojektowany tak, aby spełnić wszelkie wymagania klientów, E-Doblò VAN jest doskonałym narzędziem do poruszania się po mieście. Doblò VAN jest dostępny zarówno z silnikiem elektrycznym, jak i spalinowym.

Dwie długości i trzy konfiguracje

Na znak swojej wszechstronności, nowy Fiat Doblo jest dostępny w dwóch długościach i trzech różnych konfiguracjach (furgon, furgon brygadowy, kombi) i oferuje szeroką gamę silników, które są w stanie zaspokoić potrzeby użytkownika samochodu.

W fazie projektowania szczególną uwagę poświęcono komfortowi jazdy. Wszystko po to, aby uwzględnić potrzeby profesjonalistów, którzy korzystają z samochodu przez osiem lub więcej godzin dziennie. Celem było zapewnienie bezstresowej pracy dzięki izolacji akustycznej i zawieszeniu zaprojektowanemu tak, aby zredukować wstrząsy i drgania. „Magiczne parametry” Doblò zapewniają samochodowi maksymalną modułowość, wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Magic Cargo

„Magic Cargo” pozwala na zwiększenie objętości bagażnika o 0,5 m3. Daje także możliwość załadunku długich przedmiotów o długości do 3,4 m. Dodatkowo, aby zwiększyć ilość miejsca, można podnieść fotel pasażera i wykorzystać znajdujący się pod nim schowek. Mamy również składany stolik, który w razie potrzeby pozwala zamienić kabinę Doblò w mobilne biuro.

Ponadto, za dopłatą samochód może mieć „Magic Mirror”. To 5-calowe cyfrowe lusterko obsługujące trzy obszary: widok z lusterka wstecznego, pełny widok obszaru martwego pola oraz tylną kamerę parkowania. Dzięki funkcji „Magic Plug”, dostępnej w modelu E-Doblò, możliwe jest wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez akumulator. Można ładować lodówkę turystyczną lub zasilić elektronarzędzia.

Również w wersji w pełni elektrycznej E-Doblò oferuje najwyższej klasy pojemność ładunkową. Ma ładowność do 800 kg w obu rozstawach osi, umożliwiając załadunek do 2 europalet. Natomiast Fiat Doblo Van z silnikiem spalinowym może osiągnąć pojemność ładunkową do jednej tony.
Fiat Doblo Van jest dostępny w wersjach z długim i krótkim rozstawem osi. Wersja z długim rozstawem osi osiąga maksymalną pojemność 4,4 m3 dzięki funkcji „Magic Cargo”.

Wersja z kabiną brygadową z długim rozstawem osi pozwala na wyjątkową modularność pomiędzy rzędami siedzeń a przestrzenią ładunkową. Wszystko to dzięki przesuwanej przegrodzie, umożliwiającej kształtowanie przestrzeni ładunkowej lub miejsc siedzących dla pasażerów w zależności od potrzeb.

Oprócz wersji elektrycznej dostępne są dwie wersje z silnikiem diesla: 1,5-litrowym o mocy 100 KM z manualną skrzynią biegów oraz 1,5-litrowym o mocy 130 KM zarówno z manualną, jak i ośmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów. Dostępna jest również wersja z silnikiem benzynowym o pojemności 1.2 i mocy 110 KM.

BEV

Nowe E-Doblò wyposażono w silnik elektryczny o pojemności 50 kWh, mocy 100 kW i zasięgu do 280 km w cyklu WLTP. Dzięki nowemu silnikowi, nowe E-Doblò osiąga maksymalną prędkość na poziomie 130 km/h i maksymalny moment obrotowy wynoszący 260 Nm. Ponadto, zeroemisyjna wersja oferuje klientom jedyną w swoim rodzaju elastyczność i najlepsze w swojej klasie potencjał ładowania, dzięki trybowi „Quick Charge” o mocy do 100 kW, który umożliwia naładowanie akumulatora do poziomu 80% w ciągu zaledwie 30 minut. Kierowca może wybierać pomiędzy różnymi trybami: „Normal”, „Eco” i „Power”. Każdy z trybów zmienia reakcję samochodu, zwiększając i optymalizując jego osiągi: tryb „Normal” jest zalecany do jazdy w normalnym ruchu ulicznym, tryb „Eco” poprawia zużycie paliwa, a tryb „Power” zwiększa szczytową moc samochodu.

Wprowadzenie pakietu akumulatorów nie spowodowało żadnych zmian konstrukcyjnych: E-Doblò jest dostępne w tych samych wymiarach, parametrach i konfiguracjach, co samochody dostawcze marki z silnikami spalinowymi.

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy

Nowe Doblò może być wyposażone w aktywne systemy bezpieczeństwa i ochrony, wspierające kierowcę podczas jazdy, pozwalając mu bezpiecznie cieszyć się podróżą. Model oferuje bogaty pakiet, łącznie 17, funkcji bezpieczeństwa i systemów ADAS („Advanced Driver Assistance Systems”), co plasuje go w ścisłej czołówce segmentu. 

W celu zapewnienia lepszej przyczepności w trudnych warunkach, Fiat Doblo VAN może być wyposażony w „Grip Control System”. Poprawia on trakcję na nawierzchniach o ograniczonej przyczepności. Z kolei system wspomagania kontroli prędkości na zjazdach ze wzniesienia („Hill Descent Control”) umożliwia kontrolę nad pojazdem na drogach o nachyleniu przekraczającym 3%.

Ponadto, wyświetlacz projekcyjny (dostępny tylko w wersji elektrycznej) dostarcza kierowcy najważniejszych informacji, nie rozpraszając jego uwagi na drodze; natomiast przednie i tylne czujniki parkowania oraz kamera cofania umożliwiają łatwe i bezpieczne parkowanie.

Nowe Doblò VAN i E-Doblò VAN będą produkowane w hiszpańskiej fabryce Stellantis położonej w Vigo, korzystając z efektu skali. Nowe Doblò skorzysta również z istniejącego i udanego programu K9, który obsługuje inne marki Stellantis.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *