MotoryzacjaNajważniejszeSport

Porsche Supercup: Morris Schuring wygrywa na Spa-Francorchamps

Gładki triumf Morrisa Schuringa na torze Spa-Francorchamps zapewnił jego ekipie FACH AUTO TECH drugą wygraną w tym sezonie Porsche Mobil 1 Supercup. Jednocześnie 18-letni Holender został najmłodszym zwycięzcą Porsche Supercup w 31-letniej historii pucharu. Na całym dystansie dzielnie bronił prowadzenia wyścigu przed atakami Juniora Porsche Bastiana Buusa. Duńczyk z zespołu BWT Lechner Racing wyprzedził francuskiego kierowcę CLRT Doriana Boccolacciego i wzmocnił swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej Supercup.

Porsche Supercup: Morris Schuring wygrywa na Spa-Francorchamps
Porsche-Junior Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#1), Morris Schuring (NL), Fach Auto Tech (#4), Dorian Boccolacci (F), CLRT (#11). Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)

Napięcie było widoczne na jego twarzy jeszcze długo po przekroczeniu linii mety. „Bastian mocno naciskał mnie na każdym okrążeniu, było naprawdę ciężko” – powiedział Morris Schuring, wspominając swoją walkę z Juniorem Porsche Bastianem Buusem. Holenderski kierowca zdołał utrzymać prowadzenie po starcie z pole position. Buus już na pierwszym zakręcie zaatakował Doriana Boccolacciego i wskoczył na drugie miejsce. Później podążał za Schuringiem niemal zderzak w zderzak. W pewnym momencie zrównał się z nim na końcu prostej startowej, ale nie był w stanie go wyprzedzić. „Zauważyłem, że Bastian zahamował trochę za późno. Utrzymałem swoją linię i byłem w stanie ponownie wysunąć się na czoło” – powiedział Schuring.

Porsche Supercup: Morris Schuring wygrywa na Spa-Francorchamps
Emocje w deszczu

Sytuacja na torze Formuły 1 we wschodniej Belgii przybrała ekscytujący obrót, gdy zaczęło padać. „Sprawy mocno się skomplikowały. Podczas hamowania (zawodnikom) blokowały się przednie koła, a ja wpadłem w poślizg w trakcie przyspieszania” – opowiedział Schuring. Gdy kilku kierowców, próbując hamować, wypadło na pobocze, stewardzi przedwcześnie przerwali piątą rundę Porsche Mobil 1 Supercup. „To była słuszna decyzja” – stwierdził Schuring. W wieku 18 lat i pięciu miesięcy Holender został najmłodszym zwycięzcą międzynarodowego pucharu Porsche, organizowanego od 1993 r. Dla jego ekipy – FACH AUTO TECH – to drugie zwycięstwo w sezonie po triumfie Alexandra Facha na torze Silverstone.

Porsche Supercup: Morris Schuring wygrywa na Spa-Francorchamps
Morris Schuring (NL), Fach Auto Tech (#4), Porsche-Junior Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#1). Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)
Najmłodszy zwycięzca Porsche Supercup

Tym sukcesem Schuring zdetronizował swojego rywala ze Spa, Buusa, jako najmłodszy dotychczasowy zwycięzca Supercup. Mimo to 20-letni Duńczyk cieszył się ze swojego drugiego miejsca. „Wyprzedziłem najgroźniejszych rywali w walce o tytuł i to jest najważniejsze”. Jego przewaga nad kolegą z zespołu BWT Lechner Racing, Harrym Kingiem, który zajął w Belgii czwarte miejsce, wzrosła do 13 punktów. Buus nie był jednak szczególnie zadowolony z czerwonej flagi: „Dopóki było sucho, praktycznie nie miałem szans wyprzedzić Morrisa, ale na mokrym torze radziłem sobie lepiej niż on. Myślę, że wtedy miałbym szansę go pokonać”.

Porsche Supercup 2023: Spa-Francorchamps
Dorian Boccolacci (F), CLRT (#11), Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)
Walka o dalsze miejsca

Z pierwszego rzędu obok Schuringa startował Dorian Boccolacci, który w pierwszych kilku sekundach wyścigu stracił pozycję na rzecz Buusa. „Miałem kiepski start, Bastian natychmiast mnie też wyprzedził. Potem czułem na karku oddech Harry’ego Kinga, ale na szczęście udało mi się go powstrzymać. Przynajmniej zdobyłem wystarczająco dużo punktów, aby awansować na trzecie miejsce w tabeli” – podsumował Francuz z kadry CLRT. W klasyfikacji generalnej Boccolacci wyprzedził Holendra Larry’ego ten Voordego, który za kierownicą 510-konnego Porsche 911 GT3 Cup w barwach GP Elite zajął dopiero ósme miejsce. Wynik ten uplasował też dwukrotnego mistrza Suprecup za dwoma najszybszymi debiutantami.

Porsche Supercup 2023: Spa-Francorchamps
Yves Baltas (USA), Pierre Martinet by Almeras (#21), Jukka Honkavuori (FIN), Martinet by Almeras (#23). Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)
Kategoria debiutantów

Francuz Alessandro Ghiretti może również być dumny z drugiego w tym sezonie zwycięstwa w specjalnej kategorii debiutantów. „To wspaniałe uczucie stanąć na szczycie podium i usłyszeć francuski hymn ” – powiedział 21-latek z zespołu Martinet by Alméras, prowadzący w klasyfikacji debiutujących zawodników. Na podium dołączyli do niego Australijczyk Harri Jones (BWT Lechner Racing), piąty na mecie, oraz Belg Benjamin Paque (CLRT), który ukończył wyścig na dwunastym miejscu.

Porsche Supercup 2023: Spa-Francorchamps
Roar Lindland (N), Pierre Martinet by Almeras (#20), Jukka Honkavuori (FIN), Martinet by Almeras (#23). Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)

Gratulacje dla Morrisa Schuringa za pierwsze zwycięstwo w Supercup. Ten sukces i wcześniejsze zwycięstwa jego kolegi z zespołu, Alexandra Facha, a także Juniora Porsche Bastiana Buusa oraz Harry’ego Kinga, pokazują, że w tym roku w Supercup dominuje młoda krew. Po krótkiej wakacyjnej przerwie ruszamy na podwójną rundę na torze Zandvoort. Myślę, że czeka nas również emocjonująca druga połowa sezonu!” – powiedział Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup. Kolejna runda Porsche Mobil 1 Supercup odbędzie się w ramach programu wsparcia Grand Prix Holandii (25-27 sierpnia 2023 r.).

Porsche Supercup 2023: Spa-Francorchamps
Harry King (UK), BWT Lechner Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)
Wyniki piątego wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup na torze Spa-Francorchamps (Belgia)
  1. Morris Schuring (Holandia/FACH AUTO TECH)
  2. Junior Porsche Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing)
  3. Dorian Boccolacci (Francja/CLRT)
  4. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing)
  5. Marvin Klein (Francja/Ombra)
  6. Alessandro Ghiretti (Francja/Martinet by Alméras)
Porsche Supercup: Morris Schuring wygrywa na Spa-Francorchamps
Morris Schuring (NL), Fach Auto Tech (#4), Porsche Mobil 1 Supercup 2023, Spa-Francorchamps (B)
Klasyfikacja 2023 Porsche Mobil 1 Supercup po pięciu wyścigach
  1. Junior Porsche Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing): 84 punkty
  2. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing): 71 punktów
  3. Dorian Boccolacci (Francja/CLRT): 69 punktów
  4. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite): 62 punkty

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *