MotoryzacjaNajważniejszeSport

Polacy w 24h Le Mans 2022

W zakończonym dzisiaj dziewięćdziesiątym wyścigu 24h Le Mans wzięli udział polscy zawodnicy. W zespole Prema Orlen Team startował Robert Kubica, a w polskim zespole wyścigowym Inter Europol Competition – Jakub Śmiechowski. Tegoroczny wyścig 24h Le Mans 2022 okazał się szczęśliwy dla Roberta Kubicy, który w klasie prototypów LMP2 zajął drugie miejsce prowadząc wspólnie z Louisem Deletraz i Lorenzo Colombo samochód Oreca 07 – Gibson. W klasyfikacji generalnej zajęli doskonałe szóste miejsce, za prototypami klasy Hypercar i za zwycięzcą klasy LMP2 – zespołem JOTA.

Inter Europol Competition

Po raz pierwszy w swojej historii polski zespół Inter Europol Competition wystawił dwa prototypy LMP2 w wyścigu 24h Le Mans. Oreca 07 Gibson z nr 34 w składzie Jakub Śmiechowski, Alex Brundle, Esteban Gutierrez ukończyła wyścig na 13 miejscu. Drugie identyczne auto startujące z nr 43 w składzie David Heinemeier-Hansson, Fabio Scherer, Pietro Fittipaldi, ukończyło wyścig na miejscu 14. Oto, co powiedzieli kierowcy zespołu po zakończeniu 90. edycji legendarnego maratonu na torze Circuit de la Sarthe.

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
#34 Esteban Gutierrez

„Doświadczenie Le Mans to coś zupełnie wyjątkowego. To pełne dziesięć dni zajęć na torze i poza nim. Bardzo podobało mi się dzielenie się doświadczeniem z zespołem Inter Europol Competition. To było wspaniałe doświadczenie i najdłuższy wyścig, w jakim kiedykolwiek jechałem. Podobało mi się to wyzwanie, chociaż osiągnięty wynik jest poniżej oczekiwań. Tempo wyścigowe i średnie czasy okrążeń na przejazdach były dobre. Starałem się wyciskać maksimum z każdego przejazdu i jak najlepiej wykorzystać wszelkie możliwości.”

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
#34 Alex Brundle

„To był udany występ, ale mamy problemy w wielu obszarach. Pojechaliśmy bardzo dobry wyścig i udało nam się unikać kłopotów, ale brakowało nam tempa. Przez cały tydzień walczyliśmy z dostawcami, aby otrzymać niezbędne komponenty, bo chcieliśmy poprawić osiągi samochodu, dlatego był to frustrujący tydzień. Pomimo to ukończyliśmy po kolejny 24-godzinny wyścig Le Mans, co zawsze jest trudną sztuką, dlatego zespołowi należą się gratulacje.”

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
#43 Fabio Scherer

„Le Mans to Le Mans. To czysta magia, ale jak przekonaliśmy się w ten weekend, potrafi być zadawać ból. Wszyscy pojechaliśmy dobrze, bez błędów, a zespół wykonał fantastyczną robotę. Wydawało się, że mamy szansę na podium, jednak niewielki problem z silnikiem nam ją odebrał. Myślę, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Jestem zadowolony ze swojej jazdy, a także z występu zespołu, ale wyniki są poniżej oczekiwań.”

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
#34 Kuba Śmiechowski

„Generalnie był to trudny i wymagający tydzień wyścigowy. Mieliśmy pewne problemy z samochodem pomiędzy sesją warm up, a wyścigiem, dlatego musieliśmy wymienić skrzynię biegów i silnik. Chłopaki wykonali niesamowitą robotę, robiąc to w półtorej godziny. Dali z siebie wszystko. Wynik nie jest taki, na jaki liczyliśmy, ale przejechaliśmy wyścig bez większych problemów mechanicznych, a samochody były dobrze przygotowane. Spędzimy trochę czasu analizując występ. Poszukamy możliwości poprawy osiągów i wrócimy silniejsi w kolejnym wyścigu na torze Monza. „

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
24h Le Mans 2022 – Inter Europol Competition
#43 David Heinemeier Hanson

„Jest sporo pozytywów. Obydwa samochody ukończyły wyścig. Potrafią być szybkie, chociaż niekiedy brakuje może niezawodności i tempa. Pomimo to, wyścig oceniam pozytywnie. Startowałem już  dziewięć razy w wyścigu 24h Le Mans, a ten był jednym z bardziej udanych. Byłoby dobrze przekonać się, jaki byłby wynik bez straty czasu w boksach. Wspaniale było widzieć mnóstwo fanów i dobrą pogodę podczas wyścigu. Stoczyłem kilka fajnych pojedynków i zaliczyłem kilka świetnych przejazdów. Naprawdę podobało mi się Le Mans. Jest niesamowite.”

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
24h Le Mans 2022 – Inter Europol Competition
 #43 Pietro Fittipaldi

„Le Mans to niesamowite doświadczenie, w którym potrzeba ogromnie dużo wytrwałości. Teraz, gdy jest już po wszystkim, jestem kompletnie wyczerpany. To był mój pierwszy wyścig 24-godzinny w życiu. Brakowało nam snu, a w nocy trudno było zasnąć. Zespół i wszyscy kierowcy spisali się naprawdę dobrze. Mieliśmy dobre tempo. W pewnym momencie byliśmy na siódmym miejscu i taki wynik na mecie był realny. Myślę, że mieliśmy szansę na szóste lub siódme miejsce, przy odrobinie szczęścia, nawet na pierwszą piątkę. Najważniejsze, że jesteśmy na mecie. Nie popełniliśmy żadnych błędów i możemy być dumni z tego występu”.

24h Le Mans 2022 - Inter Europol Competition
24h Le Mans 2022 – Inter Europol Competition
Sascha Fassbender (Team Manager)

„Po raz pierwszy wystawiliśmy dwa prototypy LMP2, co było dużym wyzwaniem dla zespołu. Dodatkową komplikacją był fakt, że drugi samochód, którym mieliśmy się ścigać, nie został dostarczony na czas i musieliśmy zdać się na zewnętrznego dostawcę. Przygotowaliśmy obydwa samochody zgodnie z najwyższymi standardami i ukończyliśmy wyścig bez poważniejszych problemów technicznych. Na te, które wystąpiły nie mieliśmy wpływu, a kosztowało nas to znacznie lepszy wynik. Zespół pracował wyjątkowo ciężko, znacznie powyżej oczekiwań i dlatego wszystkim należą się moje szczere podziękowania.”


Wyniki 24h Le Mans 2022:

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *