MotoryzacjaNajważniejszeSport

Dylan Pereira wygrywa VI rundę Porsche Supercup na torze Spa

Dylan Pereira zrobił kolejny krok przybliżający go do zdobycia pierwszego tytułu w Porsche Mobil 1 Supercup. Luksemburczyk zdominował szóstą rundę w belgijskiej rundzie na torze Spa-Francorchamps. Powiększył tym samym swoją przewagę w klasyfikacji generalnej do dwunastu punktów nad drugim w klasyfikacji Laurinem Heinrichem. Niemiec na torze Formuły 1 w Ardenach zajął trzecie miejsce, tuż za obrońcą tytułu Larry’m ten Voorde z Holandii.

Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Dylan Pereira (L), BWT Lechner Racing (#5), Porsche-Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Perfekcyjna strategia Dylana Pereiry

Jego rywale dostali ostrzeżenie. „Perfekcyjnie wystartuję i natychmiast oddalę się od reszty stawki” – Dylan Pereira ujawnił swoją strategię wyścigową jeszcze przed startem. W sobotę Luksemburczyk wywalczył pole position w wyścigu Supercup na torze Spa-Francorchamps. W niedzielnym wyścigu Pereira doskonale też zrealizował swój plan. Zaraz po starcie obronił pierwsze miejsce za kierownicą swojego 510-konnego Porsche 911 GT3 Cup wystawionego przez zespół BWT Lechner Racing. Okrążenie po okrążeniu, systematycznie powiększał też przewagę nad resztą stawki. Na mecie po dwunastu okrążeniach Pereira zbudował prawie siedmiosekundową przewagę nad kolejnym zawodnikiem – Holendrem Larrym ten Voorde. To prawie wieczność jak na standardy Porsche Supercup. Obrońca tytułu z zespołu GP Elite zdołał na ostatnim okrążeniu wyprzedzić zajmującego drugie miejsce Juniora Porsche Laurina Heinricha z SSR Huber Racing.

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Dylan Pereira (L), BWT Lechner Racing (#5), Porsche-Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Marvin Klein (F), CLRT (#12), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)

„Udało mi się nawet oszczędzić opony, ponieważ chciałem być gotowy do ponownego restartu po fazie samochodu bezpieczeństwa. Na ostatnich okrążeniach trochę jednak przyspieszyłem. Potem była już tylko kwestia nie popełniania błędów” – opowiedział po wyścigu Pereira. Dzięki trzeciemu zwycięstwu w sezonie powiększył swoją przewagę w mistrzostwach do dwunastu punktów. „Moje szanse na zdobycie tytułu wyglądają teraz naprawdę dobrze. Myślę, że w tej chwili jesteśmy wystarczająco silni jako zespół, aby z optymizmem patrzeć na dwa ostatnie wyścigi.

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Marvin Klein (F), CLRT (#12), Dylan Pereira (L), BWT Lechner Racing (#5), Porsche-Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Nadzieje obrońcy tytułu przed wyścigiem na torze Zandvoort

Największe oczekiwania obrońcy tytułu Larry’ego ten Voorde są związane z nadchodzącym domowym wyścigiem w Zandvoort. Na dwa wyścigi przed końcem sezonu, traci on 15 punktów do prowadzącego Pereiry. „Jeśli chcę mieć szansę w starciu z Dylanem, to muszę wygrać w przyszły weekend” – powiedział Holender. „Musimy cisnąć. Dylan był po prostu dla nas za szybki w Spa-Francorchamps. Dzięki imponującemu manewrowi wyprzedzania kierowca zespołu GP Elite zabrał drugie miejsce Niemcowi Laurinowi Heinrichowi. „Pomyślałem, że Laurin ma problemy. Kiedy zahamował w zakręcie na końcu prostej start-meta, otworzył przede mną drzwi i wykorzystałem swoją szansę” – powiedział Larry ten Voorde, opisując decydujący moment swojego wyścigu.

Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)

Heinrich przyjął to spokojnie: „Cały mój wyścig nie przebiegał gładko. Wiedziałem, że Larry spróbuje zaatakować pod koniec. Gdybym raz odparł atak, to jestem pewien, że następnym razem by mu się udało. W takich okolicznościach jestem jednak całkiem zadowolony z trzeciego miejsca.” 20-latek z Niemiec utrzymuje bowiem drugie miejsce w tabeli.

Porsche 911 GT3 Cup, Porsche-Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Emocjonująca końcówka sezonu

Oliver Schwab, kierownik projektu Porsche Mobil 1 Supercup, ma nadzieję na interesującą walkę o tytuł w pozostałych wyścigach Supercup w Zandvoort w Holandii i na torze Monza (we Włoszech). Trzech kierowców z trzech różnych zespołów toczy wyrównaną walkę w klasyfikacji generalnej Pucharu. Na pewno będziemy więc świadkami bardzo interesującej końcówki sezonu”.

Porsche 911 GT3 Cup, Dylan Pereira (L), BWT Lechner Racing (#5), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Klasyfikacja debiutantów

Rozstrzygnięcie tytułu w klasyfikacji debiutantów Porsche Supercup jednak nie nastąpiło w Spa. Duńczyk Bastian Buus z zespołu BWT Lechner Racing kontynuował swoją bezbłędną passę i ustanowił nowy rekord szóstym z rzędu zwycięstwem. Zajmując szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, Buus nie zebrał jednak wystarczającej liczby punktów, aby zdobyć tytuł już teraz. Lorcan Hanafin nie pozwolił mu na to. Kierowca z Wielkiej Brytanii z zespołu FACH AUTO TECH osiągnął najlepszy do tej pory wynik, zajmując siódme miejsce. W rezultacie Hanafin wciąż ma jeszcze niewielką szansę, aby wyprzedzić Buusa w walce o tytuł najlepszego debiutanta.

Porsche 911 GT3 Cup, Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#7), Harry King (UK), BWT Lechner Racing (#6), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
ProAm

Pierwsze miejsce w kategorii ProAm po raz drugi w tym sezonie wywalczył Aaron Mason z zespołu Pierre Martinet by Alméras. Norweski kolega Masona, Roar Lindland, obronił jednak prowadzenie w tej klasie, zajmując w Spa trzecie miejsce.

Porsche 911 GT3 Cup, Aaron Mason (UK), Pierre Martinet by Almeras (#23), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Kolejna runda Porsche Supercup już w nadchodzący weekend w Zandvoort

Wyścig na torze Spa-Francorchamps zapoczątkował też decydujące trzy tygodnie podczas których rozegrane zostaną trzy ostatnie wyścigi Porsche Mobil 1 Supercup. W nadchodzący weekend (2-4 września 2022 r.) tor Zandvoort będzie gospodarzem siódmej rundy sezonu. Tydzień później finał zostanie rozegrany na torze Monza w północnych Włoszech (w dniach 9-11 września 2022 r.).

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Dorian Boccolacci (F), Martinet by Almeras (#19), Rudy van Buren (NL), Huber Racing (#2), Jaap van Lagen (NL), Martinet by Almeras (#20), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)

Tor Zandvoort to najnowszy tor, na którym Porsche Supercup gościł w swojej 30-letniej historii. W 2021 r. po raz pierwszy uczestnicy Pucharu Porsche rywalizowali na torze wyścigowym o długości 4,259 km położonym na wydmach wybrzeża Morza Północnego. Debiut zakończył się pierwszym zwycięstwem w Superpucharze dzisiejszego Porsche Juniora Laurina Heinricha. „Wyścig w Zandvoort oglądany przez około 100 000 widzów to jednak niesamowite przeżycie. Wygrałem tam swój pierwszy wyścig Supercup w zeszłym roku – z tym samym zespołem, w którym rywalizuję w tym sezonie. Jesteśmy więc doskonale przygotowani” – powiedział kierowca SSR Huber Racing.

Porsche 911 GT3 Cup, Porsche-Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Czterokrotny zwycięzca Porsche Carrera Cup ze Skandynawii jako gościnny kierowca

Jednym z zaproszonych na wyścig w Zandvoort kierowców jest Lukas Sundahl. 25-latek otrzymuje wsparcie od Porsche Sweden i bierze udział w wyścigu z zespołem Fragus Motorsport. Dla Sundahla to dopiero drugi występ w międzynarodowym Pucharze Porsche. W swojej ojczyźnie jest jednak jednym z najbardziej doświadczonych i najszybszych kierowców Porsche 911. W latach 2018-2021 Sundahl aż cztery razy z rzędu zdobył tytuł Porsche Carrera Cup Scandinavia.

Porsche 911 GT3 Cup, Porsche-Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Wyniki wyścigu 6 runda Porsche Mobil 1 Supercup, Spa Francorchamps (B)

1. Dylan Pereira (L/BWT Lechner Racing), 28:49.835 minut
2. Larry ten Voorde (NL/Team GP Elite), +6.943 sekund
3. Laurin Heinrich (D/SSR Huber Racing), +8.077 sekund
4. Marvin Klein (F/CLRT), +9.031 sekund
5. Harry King (UK/BWT Lechner Racing), +9.963 sekund
6. Bastian Buus (DK/BWT Lechner Racing), +14.144 sekund

Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Spa-Francorchamps (B)
Klasyfikacja sezonu 2022 Porsche Mobil 1 Supercup (po 6 z 8 wyścigów)

1. Dylan Pereira (L/BWT Lechner Racing), 117 punktów
2. Laurin Heinrich (D/SSR Huber Racing), 105 punktów
3. Larry ten Voorde (NL/Team GP Elite), 102 punktów
4. Harry King (UK/BWT Lechner Racing), 92 punktów
5. Bastian Buus (DK/BWT Lechner Racing), 83 punktów

Kalendarz 2022 Porsche Mobil 1 Supercup

22 – 24 kwiecień, Imola (Italy)
26 – 29 maj, Monte Carlo (Monaco)
01 – 03 czerwiec, Silverstone (Great Britain)
08 – 10 czerwiec, Spielberg (Austria)
22 – 24 czerwiec, Le Castellet (France)
26 – 28 sierpień, Spa-Francorchamps (Belgium)
02 – 04 wrzesień, Zandvoort (Netherlands)
09 – 11 wrzesień, Monza (Italy)

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *