MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Hybrydowa Toyota Tundra i-FORCE MAX

Toyota Tundra z napędem hybrydowym i-FORCE MAX to samochód, który jeszcze niedawno trudno sobie było wyobrazić. Jednak Toyota już wielokrotnie udowadniała, że potrafi tworzyć mocne, niezawodne napędy, które pracują bez zarzutu nawet w najbardziej wymagających warunkach. Układy hybrydowe Toyoty sprawdziły się do tej pory w autach sportowych, limuzynach i dużych SUV-ach. Teraz przyszła kolej na samochód terenowy o ramowej konstrukcji, który łączy dzielność terenową i praktyczność dużego pick-upa z oszczędnością i dobrymi właściwościami jezdnymi na drodze, typowymi dla hybrydy.

Toyota Tundra i-FORCE MAX

Samochody terenowe to bardzo ważna część gamy modelowej Toyoty. Terenówki takie jak Land Cruiser czy Hilux są znane jako auta nie do zdarcia. Poradzą sobie z każdą przeszkodą i zawsze dotrą co celu. Legendarna trwałość Hiluxa, Land Cruisera i innych samochodów 4×4 rozsławiły markę Toyota na całym świecie. W ogromnej mierze przyczyniły się także do zbudowania jej reputacji jako producenta wyjątkowo niezawodnych samochodów na długie lata.

Toyota Tundra i-FORCE MAX

Na rynkach Ameryki Północnej Toyota oferuje auta zbudowane według tych samych reguł, jednak znacznie większe i dostosowane do upodobań Amerykanów. Flagowym pick-upem marki w regionie jest Tundra, której długość sięga nawet 6,4 m. Jej dwie poprzednie generacje w najmocniejszych wersjach były napędzane silnikami V8 o pojemnościach od 4,6 l do 5,7 l. Tundra trzeciej generacji, która debiutuje w tym roku, zastępuje klasyczne jednostki V8 zupełnie nowym napędem hybrydowym i-FORCE MAX, opartym na silniku V6 twin-turbo.

Toyota Tundra i-FORCE MAX
Nowa koncepcja terenowego pick-upa

Kiedy zespół badawczo-rozwojowy Toyota Motor North America rozpoczął prace nad Tundrą i-FORCE MAX, inżynierowie wiedzieli, z jakim wyzwaniem się mierzą. W oczach amerykańskich kierowców oszczędność paliwa i świetne osiągi rzadko idą w parze. Zadaniem nowej Tundry było udowodnienie, że hybrydowy pick-up sprawdzi się w terenie równie dobrze jak auto z konwencjonalnym napędem. Toyota Tundra i-FORCE MAX miała nie tylko spełnić, ale wręcz przekroczyć oczekiwania amerykańskich kierowców pick-upów, dla których ekologiczne walory zwykle nie mają znaczenia przy wyborze auta.

Toyota Tundra i-FORCE MAX

Rozwiązaniem okazało się połączenie turbodoładowanego silnika V6 z mocnym motorem elektrycznym. Dodatkowo tak skonfigurowano napęd, aby oba silniki jak najczęściej pracowały jednocześnie, zwiększając dynamikę auta. Efektem jest napęd zapewniający jeszcze lepsze osiągi niż silnik V8 z Tundry poprzedniej generacji. Aby stało się to możliwe, konieczne było przeprojektowanie napędu hybrydowego według zupełnie nowej logiki.

„Architektura i sposób działania tego napędu jest zupełnie inna niż układów stosowanych w autach osobowych, choć użyliśmy częściowo tych samych rozwiązań, jak silniki elektryczne czy konwerter” – powiedział Jay Sackett, manager ds. rozwoju produktu w Toyota Motor North America. – „Zastosowaliśmy jeden silnik elektryczny, który pracuje niezależnie od silnika V6. Moc i moment obrotowy obu jednostek są przekazywane na koła równocześnie”.

Potężny pick-up z hybrydą pod maską

Silnik elektryczny o mocy 49 KM umieszczono między skrzynią biegów a jednostką V6 o pojemności 3,4 l. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie mocy i momentu obrotowego auta. Wszystko, aby ułatwić poruszanie się po trudnym terenie i poprawić dynamikę jazdy po asfalcie. Podczas spokojnej jazdy motor elektryczny przejmuje w całości napędzanie samochodu, co przekłada się na oszczędność paliwa.

Toyota Tundra i-FORCE MAX

Łączna moc napędu wynosi 443 KM, a maksymalny moment obrotowy to 790 Nm. Auto może pociągnąć przyczepę o masie do 5 190 kg. Nowa Tundra została wyposażona w 10-biegową automatyczną skrzynię biegów. Jej przełożenia zostały tak dostrojone, aby ułatwić pokonywanie trudnego terenu i holowanie przyczepy. Jazda hybrydową Tundrą jest naturalna i zgodna z przyzwyczajeniami użytkowników pick-upów. Kierowca może nawet nie zauważyć, kiedy auto porusza się na silniku spalinowym lub na elektrycznym, a kiedy na obu napędach.

„Zarówno układ hybrydowy nowej Tundry, jak i konwencjonalny silnik V6 osiągają maksymalny moment obrotowy przy bardzo niskich obrotach w porównaniu z silnikiem V8, który zastępują. Oznacza to, że napęd pracuje ciszej, pojazd prowadzi się płynniej i ciągnie przyczepę z dużą swobodą” – podkreślił Jay Sackett.

Nowa koncepcja mobilności

Toyota przeszła długą drogę od pioniera hybryd do masowego producenta zelektryfikowanych samochodów, oferowanych we wszystkich segmentach. Debiutujący w 1997 roku Prius był ulubionym samochodem gwiazd i osób zaangażowanych w ekologię. Kilka lat później napęd hybrydowy zaczął trafiać do popularnych modeli różnych typów. Począwszy od aut miejskich przez kompakty, sedany, a także crossovery i SUV-y różnych wielkości, aż po 7-osobowego Highlandera. Dzięki temu technologia hybrydowa weszła do głównego nurtu motoryzacji, a łączna liczba hybryd Toyoty sięga już 20 milionów aut. Wprowadzenie napędu hybrydowego do terenówek to kolejny etap popularyzacji niskoemisyjnej motoryzacji. Ostatecznym celem tego procesu jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *