MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Studenci krakowskiej ASP zaprojektują kluczyk Rolls-Royce’a

Jedna z najstarszych europejskich uczelni artystycznych, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz znany producent super-luksusowych samochodów postawili przed studentami zadanie, by ci wypracowali swój własny projekt – pomysł na futurystyczny kluczyk do Rolls-Royce’a.

Projekt, trwający przez cały zimowy semestr obecnego roku akademickiego, ma być wartościowym doświadczeniem uświadamiającym studentom, jak wygląda proces projektowania przemysłowego. Proces od wstępnego konceptu po dostarczenie ostatecznej wersji fizycznego lub cyfrowego produktu. Otwarta formuła zadania ma także stworzyć studentom pełną wolność twórczą.

Studenci krakowskiej ASP zaprojektują kluczyk Rolls-Royce'a. Uczniowie z dr Barbarą Widlak ASP, Fryderyk Zyska ASP, Martin Simmet Rolls-Royce i Rolls Royce Cullinan w ogrodach Akademii
Studenci krakowskiej ASP zaprojektują kluczyk Rolls-Royce’a. Uczniowie z dr Barbarą Widlak ASP, Fryderyk Zyska ASP, Martin Simmet Rolls-Royce i Rolls Royce Cullinan w ogrodach Akademii
Proces tworzenia

Podczas pracy studenci będą wspierani zarówno przez projektantów marki, jak i wykładowców. W połowie trwania projektu zaplanowany jest przegląd projektów. Będzie zorganizowany na wzór spotkania z klientem, podczas którego omawiany i recenzowany jest postęp prac nad projektowaniem zindywidualizowanego egzemplarza Rolls-Royce’a. To tradycyjny proces odzwierciedlający filozofię marki współpracy i współtworzenia.

Dr hab. Barbara Widłak prof. ASP, Dziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie powiedziała: „Dzięki temu projektowi powstała wspaniała przestrzeń dialogu i wymiany inspiracji. Przestrzeń dla kreatywnych osób, które jeszcze studiują, ich wykładowców oraz tych, którzy otworzyli im drzwi studia projektowego wyjątkowej luksusowej marki. Chciałabym podziękować Rolls-Royce’owi za tę możliwość oraz za impuls dany młodym osobom do rozwoju własnego talentu na ścieżce sztuki czy designu.”

Studenci krakowskiej ASP zaprojektują kluczyk Rolls-Royce'a. Studenci z dr Barbarą Widlak ASP, Fryderyk Zyska ASP i Martin Simmet Rolls-Royce
Studenci z dr Barbarą Widlak ASP, Fryderyk Zyska ASP i Martin Simmet Rolls-Royce
Troje zwycięzców

Pod koniec trwania projektu, w styczniu 2023 roku, panel ekspertów z ASP oraz Rolls-Royce Motor Cars wyłoni toje zwycięzców. Kryteria oceny to m.in. oryginalność, dopasowanie do wartości marki Rolls-Royce oraz fizyczne bądź cyfrowe rzemiosło stanowiące część projektu. Na zaproszenie Rolls-Royce Motor Cars Warszawa – jedynego dealera marki Rolls-Royce w Polsce – laureaci zagoszczą w domu marki Rolls-Royce w Goodwood. Będą mieli okazję odwiedzić studio projektowe, spotkać się z zespołem projektantów Bespoke oraz zobaczyć, jak powstają legendarne samochody.

Studenci krakowskiej ASP zaprojektują kluczyk Rolls-Royce'a.
Projektant Rolls-Royce, Martin Simmet, opowiadający o projekcie studentom ASP

Fryderyk Zyska, projektant i wykładowca ASP, który będzie towarzyszył studentom przez cały czas trwania projektu, powiedział: “Zadanie wymaga zarówno umiejętności technologicznych jak i manualnych. Ukończenie prac w zaledwie 3 miesiące jest wyzwaniem, ale wiem, że jest to do osiągnięcia. Pozwoli też każdemu lepiej zrozumieć, czego marki będą oczekiwały w przyszłości.”

Projektant Rolls-Royce Martin Simmet podczas briefingu

Felix Kilbertus, Head of Exterior Design, Rolls-Royce Motor Cars oraz członek jury, wyjaśnił: “Każdy egzemplarz Rolls-Royce’a jest unikalnym wyrazem osobowości, wyobraźni i kreatywności właściciela. Tu więc każdy detal musi być idealny. Kluczyk jest też bardzo ważnym elementem. Jest bardzo osobistą rzeczą, która będzie towarzyszyła właścicielowi i faktycznym pierwszym punktem styczności z samochodem.” Podkreślił również: „Z niecierpliwością oczekujemy zarówno na pomysły studentów i na możliwość pokazania adeptom sztuki jak wygląda nasza praca projektowa.”

Martin Simmet, projektant Rolls-Royce’a, Fryderyk Zyska, projektant produktu i wykładowca ASP, dr hab. Barbara Widłak prof. ASP, Dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *