MotoryzacjaNajważniejszeSport

WEC 2023: Pech Inter Europol Competition w Portimao

Po znakomitym występie w Sebring miesiąc temu, zespół Inter Europol Competition był pełen optymizmu i nadziei na kolejny dobry wynik, przed drugą rundą FIA WEC 2023 czyli Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA na torze Autódromo Internacional do Algarve niedaleko Portimao. Pomimo potencjału na miejsce na podium, polski zespół wyjeżdża z Portugalii rozczarowany dziesiątą pozycją na mecie. 

Inter Europol Competition - WEC 2023 Portimao
WEC 2023 Portimao
Świetne tempo na treningach

Weekend rozpoczął się bardzo obiecująco, a trio Kuba Śmiechowski, Fabio Scherer i Albert Costa w prototypie Oreca #34 pokazało w piątek i w sobotę świetne tempo w niezwykle konkurencyjnej i wyrównanej stawce. W dwóch spośród trzech sesji treningowych zespół uzyskał czasy w czołowej trójce. W sesji kwalifikacyjnej Albert wywalczył bardzo dobrą czwartą pozycję startową.

Inter Europol Competition - WEC 2023 Portimao
Wyścig

Podobnie jak w Sebring, Kuba rozpoczął wyścig. Pojechał pierwszą podwójną zmianę i spisał się bardzo dobrze. Fabio wsiadł do samochodu na swój pierwszy przejazd na 44. okrążeniu i niemal cały czas plasował się blisko czołowej trójki.

Pomimo niewielkiej liczby incydentów czy wypadków na torze, stawka LMP2 pozostała w bardzo niewielkich odstępach. Około setnego okrążenia Fabio zajmował czwarte miejsce, gdy zastąpił go w kokpicie Albert na swój podwójny przejazd. Na półmetku czołowa siódemka mieściła się w  zaledwie nieco ponad 20 sekundach. Trio #34 nadal walczyło o bardzo dobry wynik.

Inter Europol Competition - WEC 2023 Portimao

Następnie Fabio powrócił do kokpitu żółto-zielonego prototypu Oreca #34, broniąc pozycji w czołówce, zanim na około godzinę przed końcem na torze pojawił się po raz pierwszy i ostatni samochód bezpieczeństwa. Wtedy różnice ponownie się zmniejszyły, co sprawiło, że kluczową rolę odgrywały ostatnie postoje w boksach.

Inter Europol Competition - WEC 2023 Portimao
Pechowa zmiana strategii

Na ostatniej zmianie miał jechać Albert. Jednak aby wyeliminować ryzyko w trakcie ostatniego pit stopu, zespół zmienił strategię i zatrzymał Fabio w kokpicie na końcówkę wyścigu. Postanowiono także nie wymieniać opon, aby zaoszczędzić czas. Niestety, wkrótce okazało się, że zużycie opon było większe, niż oczekiwano. W ostatnich minutach Szwajcar musiał zjechać na nieplanowany postój po nową lewą przednią oponę.

Inter Europol Competition - WEC 2023 Portimao

Dziesiąta pozycja w sześciogodzinnym wyścigu to z pewnością wynik poniżej oczekiwań. Jednakże zespół pokazał świetne tempo podczas całego weekendu, a także w samym niedzielnym wyścigu. Przed trzecią rundą Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA na torze Spa-Francorchamps, która odbędzie się za dwa tygodnie, Inter Europol Competition udaje się teraz do Barcelony na inauguracyjną rundę European Le Mans Series i Michelin Le Mans Cup już w kolejny weekend.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *