KlasykiMotoryzacjaNajważniejsze

Historyczna Mazda 787B ponownie na torze w Le Mans

Mazda Motor Corporation ogłosiła, że Mazda 787B, która przed 32 laty zwyciężyła w wyścigu Le Mans, wykona przejazd demonstracyjny podczas setnej edycji 24h Le Mans. Tegoroczny, 91. wyścig odbędzie się na torze Sarthe w Le Mans we Francji w dniach od 7 do 11 czerwca.

Mazda 787B
Zwycięska Mazda 787B z silnikiem Wankla

Mazda 787B napędzana czterowirnikowym silnikiem Wankla, to pierwszy japoński samochód, który wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans. Stało się to podczas jego 59. edycji w 1991 r. ACO (Automobile Club de l’Ouest), organizator imprezy, zaprosił więc Mazdę do wykonania pokazowego przejazdu. Odbędzie się on 9 i 10 czerwca, przed startem właściwego wyścigu. Za kierownicą zasiądzie Yojiro Terada, który jest jednym z rekordzistów z wynikiem aż 29 startów w wyścigach Le Mans.

Mazda 787B
Zwycięskie samochody w Muzeum Le Mans

Aby uczcić 100. rocznicę wyścigu 24h Le Mans, zwycięskie samochody z poprzednich lat zaprezentują się w Muzeum Le Mans w dniach od 1 czerwca do 2 lipca. Muzeum to znajduje się w pobliżu toru Circuit de la Sarthe. Mazda 787B weźmie również udział w przejazdach demonstracyjnych na krótkiej pętli toru w godzinach wieczornych 9 i 10 czerwca. Odbędzie się to więc tuż przed rozpoczęciem 24-godzinnego wyścigu. Mazda będzie uczestniczyć także w pokazowej paradzie na pełnym torze wraz z innymi kultowymi japońskimi samochodami Le Mans razem z Toyota Motor Corporation/TOYOTA Gazoo Racing. Mazda 787B będzie również prezentowana podczas Le Mans Classic od 30 czerwca do 2 lipca.

Mazda 787B

Podczas tygodnia wyścigowego z okazji stulecia 24h Le Mans odbędzie się również wystawa tematyczna „Japonia – niekończące się odkrycie”. Jest to efekt współpracy JNTO (Japońskiej Narodowej Organizacji Turystycznej), Toyoty i Mazdy. Oprócz promowania turystyki przyjazdowej do Japonii dla widzów 24-godzinnego wyścigu Le Mans, przedstawione zostaną również japońskie inicjatywy na rzecz neutralności węglowej. Mazda zaprezentuje też model MX-30 e-Skyactiv R-EV (w specyfikacji na rynki europejskie). Model ten wyposażono w silnik Wankla najnowszej generacji, który działa jako generator elektryczny.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *