MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Mitsubishi Colt siódmej generacji

Mitsubishi Motors Europe pokazało nowy model COLT. To kolejny krok w planowanych na rok 2023 premierach, po przedstawionym w marcu ASX nowej generacji. Od czasu wprowadzenia na rynek europejski w 1978 roku, sześć generacji modelu COLT osiągnęło łączną sprzedaż 1,2 miliona egzemplarzy. Zupełnie nowa, siódma generacja modelu, która trafi do sprzedaży w październiku, będzie bazowała na platformie CMF-B, opracowanej przez Alians Renault-Nissan-Mitsubishi.

Mitsubishi Colt

Po rynkowej premierze nowego ASX w marcu, nowy COLT oznacza powrót Mitsubishi Motors do podstawowego europejskiego segmentu samochodów miejskich. Oznacza także powrót kultowej nazwy modelu do oferty marki” – powiedział Frank Krol, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Motors Europe. „Dzięki gamie zaawansowanych systemów i układów napędowych – wśród których znajduje się aktywny system hybrydowy – nowy COLT radykalnie zwiększy naszą ofertę produktową.”

Mitsubishi Colt
Poziomy wyposażenia

Miejska stylistyka nadwozia nowego COLTa zyskuje dodatkowe akcenty w zależności od wersji wyposażenia: INFORM, INVITE, INTENSE i INSTYLE. Skonfigurowana w prosty sposób oferta zmienia dla poszczególnych wersji charakter nadwozia. Odbywa się to poprzez dobór kolorów i wzorów felg, nakładek na lusterka, listew, spojlera, czy płyty pod zderzakiem, 15-calowych felg stalowych, a także 16-calowych i 17-calowych felg aluminiowych.

Mitsubishi Colt

Wybór wariantów wnętrza pomaga nadać kabinie odpowiedni charakter, dzięki dostępnym materiałom, które różnicują wygląd i styl nowego COLTA. Niezależnie od tego, czy jest to 7-calowy wyświetlacz systemu SDA (Smartphone-link Display Audio), 9,3-calowy wyświetlacz SDA, 7-calowy wyświetlacz zestawu wskaźników, czy 10-calowy cyfrowy kokpit, cyfrowy komfort jakiego doświadczają kierowcy nowego COLTA odpowiada dynamicznej stylistyce pojazdu.

Mitsubishi Colt
Układy napędowe

Podstawowy silnik COLTA to trzycylindrowa jednostka benzynowa o pojemności 1,0 litra. Rozwija ona 66 KM mocy i jest połączona z pięciobiegową skrzynią manualną. Stopień wyżej od tej opcji znajduje się trzycylindrowa, 1,0-litrowa, turbodoładowana jednostka benzynowa o mocy 91 KM. Współpracuje ona z sześciobiegową manualną skrzynią biegów, opracowana dla klientów poszukujących lepszych osiągów.

W świecie, w którym na osiągi samochodu mają wpływ większa oszczędność i redukcja emisji spalin, nowy COLT wprowadza na rynek europejski zelektryfikowany, aktywny hybrydowy układ napędowy (HEV). Łączy on czterocylindrową jednostkę benzynową o pojemności 1,6 litra z zaawansowaną automatyczną skrzynią biegów. System pracuje w wielu trybach i generuje 143 KM mocy.

Mitsubishi Colt

Zespół hybrydowy wykorzystuje silnik elektryczny o mocy 36 kW, generator wysokiego napięcia i akumulator o pojemności 1,2 kWh. Wspomagają one silnik spalinowy. System oferuje także możliwość odzyskiwania energii hamowania. Służy to oczywiście poprawie wydajności. Sprawdza się przede wszystkim w warunkach miejskich, gdzie do 80% czasu jazdy odbywa się z wykorzystaniem silnika elektrycznego.

System Multi-Sense w nowym modelu COLT daje kierowcy jeszcze większą kontrolę nad dynamiką i właściwościami jezdnymi pojazdu. Dzięki sterowaniu za pośrednictwem SDA, kierowca może zmieniać tryby jazdy, reakcję układu kierowniczego i układu przeniesienia napędu. Może w ten sposób dostosować nowego Mitsubishi COLT do swoich potrzeb i preferencji.

Mitsubishi Colt

Wszystkie układy napędowe dostępne od października 2023 r.:

  • 1,0 l MPI: 3-cylindrowy silnik benzynowy z wtryskiem wielopunktowym i pięciobiegową manualną skrzynią biegów. Moc: 66 KM. Emisja CO2***: 119-122 g/km.
  • 1,0 l MPI-T: 3-cylindrowy turbodoładowany silnik benzynowy z wtryskiem wielopunktowym i sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Moc: 91 KM. Emisja CO2: 118-121 g/km.
  • 1,6 l Hybrid (HEV): 1,6-litrowy silnik benzynowy z dwoma silnikami elektrycznymi i akumulatorem trakcyjnym o pojemności 1,2 kWh, połączony z automatyczną skrzynią biegów z kilkoma trybami pracy. Moc (łączna): 143 KM. Emisja CO2: 93-101 g/km.
Mitsubishi Colt
Bezpieczeństwo, komfort i udogodnienia

Nowe Mitsubishi COLT jest wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa biernego oraz czynnego. Podstawą jest wzmocniona konstrukcja pojazdu, która zapewnia większą integralność kabiny, jeśli dochodzi już do kolizji. Ten podstawowy element konstrukcyjny jest tylko wstępem, za którym idą poduszki powietrzne, zagłówki i pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami napięcia, które pomagają zapobiegać obrażeniom pasażerów.

Piesi i rowerzyści mają zapewnioną dodatkową ochronę dzięki dostosowaniu maski silnika, przedniego zderzaka, reflektorów, a także dolnej części przedniej szyby do przyjmowania energii zderzenia. To jednak tylko część funkcji zapewniających zwiększone bezpieczeństwo czynne i poczucie bezpieczeństwa – uzupełnia je gama zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy.

Nowy Mitsubishi COLT jest wyposażony w zestaw czujników ultradźwiękowych, kamer i radarów. Zapewniają one 360-stopniowe śledzenie otoczenia pojazdu i obsługują także pakiet systemów ADAS. Ten bogaty zestaw dostępny w modelu segmentu B zapewnia bezpieczeństwo pasażerom i innym użytkownikom drogi.

Tempomat adaptacyjny (z funkcją Stop & Go), Around View Monitor – system kamer 360°, Automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania, System ostrzegania o obiektach w martwym polu lusterek, System łagodzenia skutków kolizji czołowych, System ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu, System utrzymywania na pasie ruchu, Asystent parkowania, System ostrzegania o ruchu poprzecznym za samochodem i System rozpoznawania znaków drogowych – to tylko niektóre z systemów dostępnych w nowym COLCIE, opracowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno kierowcy i pasażerom, jak i innym użytkownikom dróg.

W zapewnieniu jak najbardziej relaksującej jazdy pomaga szereg udogodnień. To chociażby podgrzewana kierownica i fotele, a także elektryczny hamulec postojowy i system dostępu i uruchamiania samochodu bez kluczyka. Inteligentny kluczyk nowego COLTA wykrywa, kiedy kierowca odchodzi i automatycznie rygluje drzwi, gdy znajduje się w odległości około jednego metra.

Cyfryzacja i łączność

W świecie opanowanym przez cyfryzację nowy COLT prezentuje nowe podejście do kwestii komunikacji. Przede wszystkim bezpieczeństwo jest kwestią kluczową. Dlatego też system eCall jest w nowym COLCIE standardem. Możliwości komunikacji idą jednak znacznie dalej, czego dowodem są m.in. systemy Apple CarPlay i Android Auto. Dostęp do nich można uzyskać za pomocą 7-calowego ekranu pojemnościowego z funkcją obsługi gestów lub 9,3-calowego ekranu pojemnościowego. Można także wykorzystać sterowanie głosowe, które staje się coraz popularniejsze również w innych dziedzinach naszego życia.

Systemy informacyjno-rozrywkowe wzbogacono także o ładowarkę indukcyjną oraz dwa porty USB. Za walory akustyczne odpowiada opcjonalny system nagłośnienia BOSE Premium. Zapewnia on większą głębię i także bogatszą jakość dźwięku odtwarzanego w kabinie.

System nagłośnienia BOSE Premium opracowano z myślą o uzyskaniu większej głębi dźwięku. Odpowiada za to konfiguracja dziewięciu głośników, w tym subwoofera wykorzystującego nową technologię Fresh Air (FAS). System FAS to struktura akustyczna, która eliminuje potrzebę stosowania tradycyjnych obudów. Dostarcza ona basy do kabiny poprzez znajdujący się po prawej stronie bagażnika opatentowany system duktów, zintegrowany ze strukturą pojazdu. Jakość dźwięku jest jeszcze wyższa dzięki siedmiu kanałom spersonalizowanej korekcji dźwięku, korektorowi z kompensacją odgłosów wynikających z prędkości i funkcji Engine Harmonic Enhancements.

Nowy COLT jest wyposażony w 7- lub 10-calowy wyświetlacz zegarów. Jest on w stanie prezentować dane, w konfiguracji odpowiadającej kierowcy. Dostosowanie nastroju wnętrza nowego COLT-a jest możliwe dzięki systemowi Multi-Sense. Pozwala on spersonalizować oświetlenie kabiny i również układ zestawu wskaźników.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *