MotoryzacjaNajważniejszeWydarzenia

Wielka Wyprawa Maluchów wraca do Polski

Po bezpiecznym dotarciu do stolicy Księstwa Monaco, charytatywna Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo, wraca do Polski. Celem Wyprawy nie jest jednak samo dotarcie do Monte Carlo i powrót, a zebranie miliona złotych w szczytnym celu: pomocy dzieciom – ofiarom wypadków drogowych.

Wielka Wyprawa Maluchów podczas wjazdu na przełęcz Stelvio

Tak bowiem cel postawili sobie uczestnicy wyprawy 35 zabytkowych Fiatów 126. Wśród nich znalazła się też najstarsza załoga, licząca razem 190 lat: Sobiesław Zasada i Longin Bielak. Obaj Panowie powtórzyli swój wyczyn Maluchem po prawie 50 latach. Zimą 1974 roku przejechali bowiem razem trasę Rajdu Monte Carlo w Fiacie 126p i teraz zrobili to ponownie – pojechali razem Maluchem do Monte Carlo. Tym razem jednak zrobili to w upalne lato. W wyprawie uczestniczyli także współcześni herosi polskiego motorsportu: Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz, Bartosz Ostałowski, a także pomysłodawcy Wielkiej Wyprawy z klubu posiadaczy Maluchów: 126 Evolution wraz z zaproszonymi fanami małego Fiata.

Wielka Wyprawa Maluchów na Stelvio Pass
Powrót z Monte Carlo do Krakowa

Powrót nie był wcale łatwiejszy dla kierowców i ich zabytkowych samochodów, gdyż droga powrotna prowadziła przez przełęcz Stelvio Pass. Samochody wspięły się na wysokość 2.758 m.n.p.m. Trudniejszy jednak okazał się zjazd w dół, gdzie hamulce bębnowe Maluchów rozgrzewały się do czerwoności. Jak zwykle nie obyło się bez problemów technicznych, ale tym razem awarie były drobne. Zostały więc szybko usunięte przez bardzo sprawny zespół mechaników Pawła Wrony. Pogoda dopisała, a widoki także zrekompensowały brak widoczności podczas przejazdu przez przełęcz Grossglockner.

Wielka Wyprawa Maluchów podczas wjazdu na przełęcz Stelvio
Powitanie na Rynku w Krakowie 13 lipca o godzinie 16:00

Na czwartek, 13 lipca zaplanowano powrót uczestników Wielkiej Wyprawy i uroczyste powitanie na Rynku w Krakowie. Przyjazd planowany jest na godzinę 16:00. Przejazd kolorowej kolumny, powitanie i konferencję prasową możecie również śledzić podczas relacji na żywo na kanałach społecznościowych Wielkiej Wyprawy Maluchów. Kto zaś będzie w tym czasie w Krakowie, może przywitać uczestników wyprawy osobiście.

Przekroczone pół miliona złotych

Jak pialiśmy wcześniej, celem Wielkiej Wyprawy Maluchów nie jest więc tylko sama jazda i dotarcie do Monte Carlo. Celem jest przede wszystkim zebranie miliona złotych, które przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom – ofiarom wypadków drogowych. Wyprawa dobiega końca, jednak zrzutka trwa nadal, a w ostatnich dniach przekroczyła połowę założonego celu. Na moment publikacji, suma zebranych środków wynosi już 501.274 zł i stale też rośnie. Zrzutkę wsparło już 1120 osób. Wielkość zebranej kwoty możecie sprawdzić na stronie https://zrzutka.pl/wielkawyprawamaluchow. Tam również możecie także przyczynić się do jej powiększenia wpłacając środki, lub licytując nagrody specjalne. Zapraszamy również na stronę https://wielkawyprawamaluchow.pl gdzie znajdziecie komplet informacji.

Redakcja Overdrive

Zdjęcia: Paweł Bielak

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *