MotoryzacjaNajważniejszeWydarzenia

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku

Dokładnie 35 Maluchów wjechało w paradzie pod Kościół Mariacki w Krakowie, w wielkim finale największego motoryzacyjnego projektu charytatywnego. Małe Fiaty ruszyły 4. lipca z Bielska-Białej do Monte Carlo w ramach Wielkiej Wyprawy Maluchów, by zebrać milion złotych na pomoc najmłodszym ofiarom wypadków drogowych. Cel udało się zrealizować z nawiązką, bo na koncie internetowej zbiórki pojawiło się półtora miliona złotych!

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku
Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku
4131 kilometrów w szczytnym celu

Aż 4131 kilometrów, 71 godzin w mrozie i upale – tyle pokonały Małe Fiaty na trasie Bielsko-Biała – Monte Carlo – Kraków. Za kierownicami Maluchów zasiedli pasjonaci i ludzie wielkich serc, a między nimi giganci motosportu, w tym załoga Sobiesław Zasada / Longin Bielak, którzy łącznie mają 190 lat.

Od startu do ostatnich kilometrów ekspedycji też trwała zbiórka pieniędzy w serwisie zrzutka.pl oraz szereg licytacji. W sumie projekt zgromadził ponad półtora miliona złotych. Akcję wsparła m.in. Iga Świątek, przeznaczając na licytację rakietę, którą grała w tegorocznym, zwycięskim turnieju Roland Garros. Kupujący zapłacił za nią aż 250 tysięcy złotych. Za ponad pół miliona wylicytowano dwa Maluchy wraz z zapewnieniem udziału w przyszłorocznej Wyprawie.  

Podczas Wielkiego Finału na krakowskim rynku paradę Maluchów witały setki mieszkańców i turystów. Było to pierwsze w dziejach tak duże zgromadzenie Maluchów w tym historycznym miejscu i zarazem także pierwszy tak duży charytatywny projekt motoryzacyjny.

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku
Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku
Ambasadorzy Wyprawy powiedzieli:

Od początku wierzyłem, że uda nam się zebrać założoną kwotę! Nasz korowód Maluchów wzbudzał sympatię i uśmiech na twarzach ludzi, gdziekolwiek przejeżdżaliśmy. Teraz mamy nadzieję, że uśmiech pojawi się na twarzach dzieci-ofiar wypadków, którym pomożemy. Trudy trasy dopiero nabierają znaczenia, kiedy czemuś służą. Udało się nam! – powiedział Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar i 9-krotny zdobywca Pucharu Świata, jeden z ambasadorów Wyprawy.

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku

Cieszę się, że dojechaliśmy szczęśliwie do domu. Momentami nie było łatwo, szczególnie podczas przejazdu przez słynną Przełęcz Stelvio – uważaną za jedną z najtrudniejszych tras na świecie! W całej swojej 70-letniej historii rajdowca nie widziałem czegoś podobnego. Ważny jest jednak cel i jestem dumny, że udało nam się zebrać środki na pomoc najmłodszym ofiarom wypadków. Z pewnością dołączę do Wyprawy za rok – podsumował 93-letni Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Na specjalnej licytacji wystawiono kolację z mistrzem dla trzech osób, która została sprzedana za 160 tysięcy.

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku

W 1973 roku Zasada przejechał tę samą trasę z Longinem Bielakiem, również za kierownicą Małego Fiata, w ramach Rajdu Monte Carlo. Wtedy pokonali te odcinki zimą, w dwa dni, bez noclegu, z godzinnymi przerwami na odpoczynek.  

W tym wieku nadal chcę być aktywny i chciałbym, żeby ta aktywność czemuś służyła. Z pewnością była to dla mnie podróż sentymentalna, ale najbardziej motywował mnie cel projektu: pomoc dzieciom-ofiarom wypadków – powiedział 97-letni Longin Bielak, wielokrotny mistrz w wyścigach i rajdach samochodowych.

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku
1794 wypadki z udziałem dzieci

W 2022 roku w Polsce miały miejsce 1794 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0- 14 lat. W zdarzeniach tych 53 dzieci poniosło śmierć, a 1 863 doznało obrażeń́. Zebrane środki zasilą konta Fundacji Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Inter Cars, których celem jest wspieranie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Dzieci są szczególnymi ofiarami, bo są w trakcie rozwoju. Osobie dorosłej  łatwiej jest pomóc niż dziecku i koszty takiej pomocy są zupełnie inne. Każda złotówka przeznaczona na ten cel jest więc niezwykle cenna. W najbliższych tygodniach uruchomimy procedurę składania wniosków – zapewnił Cezary Droszcz, prezes Fundacji Polskiego Związku Motorowego.

Problem nie jest marginalny, wypadków na polskich drogach wciąż jest bardzo dużo, ale to wypadki dzieci poruszają nas najbardziej. Każde pieniądze na pomoc, terapię i sprzęt przywracają ludziom życie, wiarę i nadzieję. To co dzieje się w ramach tego projektu jest bardzo istotne – zaznaczyła Grażyna Spychałowicz ze Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie.

Wielka Wyprawa Maluchów: finał na krakowskim rynku

Jestem szczęśliwy, że udało się zmobilizować 120 osób w tak szczytnym celu. Zamieniamy przejechane kilometry na realne kwoty potrzebne by pomóc dzieciom, które najbardziej jej potrzebują. Naszą wyprawą zwróciliśmy również uwagę na problem bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Wielka Wyprawa Maluchów to nie jest jednorazowa akcja, a wieloletni projekt, który będzie sukcesywnie zwiększał skalę – dodał Marcin Małysz, dziennikarz Radia Kraków, który wraz z żoną Kingą byli organizatorami Wyprawy.

Organizatorzy już zastanawiają się nad trasą Wielkiej Wyprawy Maluchów 2024. Zbiórka pieniędzy potrwa do 18. lipca, a licytacje do 3. Sierpnia.

­Informacje na temat projektu i możliwości wsparcia znajdują się na stronie: www.wielkawyprawamaluchow.pl

* * *

Organizatorami projektu „Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023 dla Dzieci” jest 126Evolution oraz Automobilklub Krakowski. Wyprawa została objęta Patronatami Honorowymi Ministerstwa Infrastruktury, Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Polskiego Związku Motorowego. Partnerami głównymi zostali InterCars, InPost oraz Grupa Cichy-Zasada, 4F, Kensol i Capek. Partnerami wspierającymi Wyprawę są: Euvic, Charsznickie Pola Natury, JR Holding, Polaris, PWS Konstanta, Port Gdynia oraz Marathon. G2A i Moped Retro.

Informacja prasowa

Zdjęcia Paweł Bielak

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *