MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

BMW M Hybrid V8 Art Car

W Centre Pompidou w Paryżu został zaprezentowany 20. samochód z kolekcji BMW Art Car. Nowojorska artystka Julie Mehretu zaprojektowała BMW M Hybrid V8, prototyp do wyścigów wytrzymałościowych, który kontynuuje wieloletnie tradycje wyścigowe kolekcji BMW art. Car. Już kilka tygodni po światowej premierze w stolicy Francji weźmie udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

BMW M Hybrid V8 Art Car

„Zdałam sobie sprawę, że cały projekt Art Car polega na tworzeniu czegoś nowego. Na pomysłowości i przesuwaniu granic, aby zobaczyć, co jest możliwe. Postrzegam ten samochód jako performatywny obraz – jest stworzony na tor wyścigowy, a nie do muzeum. Mój BMW Art Car powstał w ścisłej współpracy z zespołami wyścigowymi i inżynierami. Ukończony zostanie dopiero po wyścigu w Le Mans” – mówi Julie Mehretu.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Współpraca BMW i Julie Mehretu obejmuje również wspólne zaangażowanie w warsztaty Pan-African Translocal Media dla filmowców. Będą się one odbywać w 2025 i 2026 roku w różnych afrykańskich miastach. Zakończy je duża wystawa w Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w Kapsztadzie.

„BMW Art Car są istotną częścią naszego globalnego zaangażowania w kulturę. Od niemal 50 lat współpracujemy z artystami fascynującymi się zarówno mobilnością i designem, jak i technologiami oraz motorsportem. Dzieło Julie Mehretu stworzone na samochodzie wyścigowym to niezwykły wkład w naszą kolekcję BMW Art Car” – mówił Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG. „Julie Mehretu stworzyła coś więcej niż tylko wyśmienity Art Car. Jej wizja dała nam impuls do tego, aby rozszerzyć zaangażowanie BMW Art Car w kulturę o pierwszy projekt społeczny, który ma na celu promowanie kreatywności młodych ludzi w Afryce”.

BMW M Hybrid V8 Art Car
Performatywne dzieło tworzone z malarskiego motywu i samochodu wyścigowego.

Przestrzeń, ruch i energia zawsze były głównymi motywami w twórczości Julie Mehretu. Przy projektowaniu 20. edycji BMW Art Car po raz pierwszy przełożyła dwuwymiarowy motyw malarski na trójwymiarowe dzieło. Przez to udało jej się wyrazić dynamizm w formie. Julie Mehretu wykorzystała jako podstawę zasób kolorów i form swojego monumentalnego obrazu „Everywhen” (2021-2023). Prezentowany jest on obecnie w ramach dużej retrospektywy w Palazzo Grassi w Wenecji. Następnie stanie się zaś częścią stałej kolekcji nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Jego abstrakcyjna forma wizualna powstała z cyfrowo zniekształconych fotografii z nałożonymi kilkoma warstwami siatek punktów, neonowych welonów i czarnych znaków charakterystycznych dla prac Julie Mehretu. „Zobaczyłam BMW M Hybrid V8 przed gotowym obrazem w moim studio i pomyślałam, jak by to było, gdyby pojazd mógł poruszać się po obrazie i połączyć się z nim” – mówi Julie Mehretu. „Teraz BMW Art Car jest więc remiksem mojego obrazu i wygląda tak, jakby jego atrapa chłodnicy wchłonęła obraz”.

BMW M Hybrid V8 Art Car
BMW Art Car z historią Le Mans nad jeziorem Como.

Fuzję obrazu i pojazdu zrealizowano za pomocą mapowania 3D. Pozwoliło to na przeniesienie motywu na kontury pojazdu. Dzięki kunsztownemu foliowaniu, gotowe BMW M Hybrid V8 będzie mogło wystartować w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. 15 czerwca na Circuit de la Sarthe kierowcy fabryczni BMW, Sheldon van der Linde (RSA), Robin Frijns (NED) i René Rast (GER) wystartują za kierownicą 20. edycji BMW Art Car z numerem startowym 20. Podobnie jak oni, również Julie Mehretu z niecierpliwością czeka na wyścig: „Widziałam samochód w Daytonie i było to niesamowite doświadczenie. Projektanci, inżynierowie, specjaliści od aerodynamiki i wiele innych kreatywnych umysłów pracuje nad maksymalnym wykorzystaniem możliwości tego pojazdu. Wyjazd samochodu na tor będzie spełnieniem marzeń wielu osób.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Ale zanim to nastąpi, w drodze do Le Mans BMW Art Car Julie Mehretu zatrzyma się nad jeziorem Como. Będzie tam jedną z atrakcji Concorso d’Eleganza Villa d’Este. W ramach konkursu dla pojazdów zabytkowych organizowanego przez BMW Group i Grand Hotel Villa d’Este Julie Mehretu zaprezentuje artystycznie ozdobione BMW M Hybrid V8. Następnie samochód będzie wystawiony na terenie Villa Erba. Towarzyszyć będą mu edycje BMW Art Car Alexandra Caldera (1975), Franka Stelli (1976), Roya Lichtensteina (1977), Andy’ego Warhola (1979), Jenny Holzer (1999) i Jeffa Koonsa (2010). Wersje te również debiutowały na torze wyścigowym w Le Mans. W niedzielę 26 maja 2024 r. w rozmowie z Adrianem van Hooydonkiem, szefem BMW Group Design, Julie Mehretu opowie o tworzeniu 20. edycji BMW Art Car.

Inspiracja dla młodych artystów: warsztaty Pan-African Translocal Media.

Julie Mehretu i BMW Group tworzyli 20. edycję BMW Art Car od samego początku jako coś więcej niż tylko pojazd. Po 24-godzinnym wyścigu w Le Mans współpraca będzie kontynuowana w ramach projektu dla młodych artystów z różnych krajów afrykańskich, serii warsztatów Pan-African Translocal Media. W ten sposób partnerzy koncentrują się na potencjale twórczym afrykańskiego kontynentu. Od ponad 50 lat poprzez projekty edukacyjne BMW Group przyczynia się tam do budowania odpowiedzialności społecznej.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Julie Mehretu i Mehret Mandefro, nominowana do nagrody Emmy producentka, autorka i współzałożycielka Realness Institute, który działa na rzecz promowania ekosystemu medialnego w Afryce, zorganizują na przestrzeni roku 2025 warsztaty w ośmiu afrykańskich miastach. Odbędą się one, aby dać artystom przestrzeń do spotkań, wymiany i współpracy. Spotkania te mają na celu zapewnienie artystom forum do pracy nad nowymi metodami tworzenia sprawiedliwej przyszłości obywatelskiej w ich społecznościach.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Wśród miast, w których odbędą się warsztaty Pan-African Translocal Media są Dakar (Senegal), Marakesz (Maroko), Kigali (Rwanda), Lagos (Nigeria) i Kapsztad (RPA). Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane wraz z 20. edycją BMW Art Car w Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w Kapsztadzie.

W ten sposób BMW Group od dziesięcioleci konsekwentnie promuje sztukę filmową i kreatywne talenty. Od serii filmów krótkometrażowych „The Hire” i partnerstwa z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Cannes po zakup dzieł studentów akademii artystycznych znajdujących się w pobliżu różnych zakładów BMW na całym świecie.

Artystka.

Julie Mehretu urodziła się w Addis Abebie, stolicy Etiopii. W 1970 roku w wieku siedmiu lat przeprowadziła się wraz z rodziną do USA. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Berlinie. Jej prace z dziedziny malarstwa, rysunku i grafiki pozwalają odbiorcom doświadczać dynamicznej wizualnej artykulacji, reprezentacji zachowań społecznych i psychogeografii przestrzeni poprzez eksplorację śladów historii, od wczesnej historii geologicznej po obecne warunki społeczne.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Julie Mehretu uzyskała licencjat w Kalamazoo College w Michigan. Spędziła rok za granicą na Uniwersytecie Cheikh Anta Diop w Dakarze w Senegalu, a w 1997 roku z wyróżnieniem ukończyła Rhode Island School of Design, uzyskując tytuł magistra sztuk pięknych. Za swoje prace otrzymała także kilka nagród, w tym MacArthur Award (2005), Berlin Prize: Guna S. Mundheim Fellowship w American Academy w Berlinie (2007) oraz U.S. Department of State Medal of Arts Award (2015). Reprezentatywny wybór jej prac wystawiany był w latach 2019-2023 w LACMA (Los Angeles), High Museum (Atlanta), Whitney Museum of American Art (Nowy Jork) i Walker Museum of Art (Minneapolis). 17 marca 2024 r. w Palazzo Grassi w Wenecji otwarto jej największą jak dotąd europejską wystawę indywidualną zatytułowaną „Ensemble”.

Od 2021 roku Julie Mehretu jest członkinią American Academy of Arts and Letters. Należy także do American Academy of Arts and Sciences oraz National Academy of Design. Jest reprezentowana na całym świecie przez Marian Goodman Gallery. Wystawia także w White Cube w Londynie i Carlier Gebauer w Berlinie.

Oświadczenie jury dotyczące 20. edycji BMW Art Car.

Już w 2018 roku jury złożone z wysokiej rangi przedstawicieli międzynarodowego świata sztuki wybrało Julie Mehretu jako projektantkę 20. edycji BMW Art Car. W skład tego gremium wchodzą renomowani kuratorzy i dyrektorzy muzeów z różnych krajów. Są wśród nich Koyo Kouoh, dyrektor wykonawczy i główny kurator Zeitz MOCAA w Kapsztadzie, Hans-Ulrich Obrist, dyrektor artystyczny Serpentine Galleries w Londynie, oraz Cecilia Alemani, Donald R. Mullen, młodszy dyrektor i główny kurator High Line Art w Nowym Jorku.

BMW M Hybrid V8 Art Car

Podczas światowej premiery BMW Art Car autorstwa Julie Mehretu w Paryżu członkowie jury wydali oświadczenie. „Jesteśmy zachwyceni Art Car Julie! Okwui Enwezor już na posiedzeniu jury mówił o „dynamice w formie” i nic lepiej nie opisuje jej bolidu V8 Hybrid. Pierwsza trójwymiarowa praca Julie łączy jej estetykę i język formalny z ideą „usterek” i rozmycia. Sprawiają one, że prędkość staje się niemal namacalna. Ta energetyczna przestrzeń jest nie tylko ambitnym samochodem wyścigowym. Jako dzieło sztuki jest też kreatywnym polem popisu dla wyobraźni. Stanowi zarówno odniesienie do modeli BMW Art Car autorstwa Jenny Holzer i Franka Stelli, jak i tworzy wizualny splot od Mad Maxa po graffiti i sztukę uliczną tak unikalny w serii Art Car”.

BMW M Hybrid V8 Art Car
BMW M Hybrid V8.

Kanwą dla 20. edycji BMW Art Car jest BMW M Hybrid V8. Nowy samochód wyścigowy BMW M GmbH do wyścigów wytrzymałościowych ma napęd hybrydowy o mocy około 640 KM. Moc generuje silnik V8 o pojemności 4,0 l wspomagany przez silnik elektryczny. Prędkość maksymalna samochodu wynosi do 345 km/h w zależności od toru wyścigowego. Samochód o długości 4,991 m, szerokości 1,994 m, wysokości około 1,200 m waży zaledwie 1030 kg. Dzięki temu prototypowy samochód wyścigowy jest flagowym reprezentantem typowych osiągów M i fascynacji zelektryfikowanym napędem.

W sezonie 2024 BMW M Motorsport powróci do FIA World Endurance Championship. W oficjalnych wyścigach długodystansowych Mistrzostw Świata FIA BMW M Hybrid V8 zmierzy się z najwyższej klasy konkurencją w kategorii hypercarów. Samochód weźmie również udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Będzie to pierwszy prototyp BMW M Motorsport od czasu BMW V12 LMR, które wygrało ten klasyczny wyścig w 1999 roku.

Kolekcja BMW Art Car.

Znani artyści z całego świata projektują BMW Art Car od 1975 roku. Inicjatywa wyszła od francuskiego kierowcy wyścigowego i miłośnika sztuki Hervé Poulaina. Wraz z ówczesnym szefem BMW Motorsport Jochenem Neerpaschem poprosił on swojego przyjaciela i artystę Alexandra Caldera o pomalowanie samochodu. W efekcie powstało BMW 3.0 CSL, które w roku 1975 wystartowało w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Stało się tam ulubieńcem publiczności.

To właśnie wtedy narodziła się kolekcja BMW Art Car. W kolejnych latach znani artyści, tacy jak Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, Esther Mahlangu, David Hockney, Jenny Holzer, Ólafur Elíasson i Jeff Koons wzbogacali kolekcję o kolejne edycje BMW Art Car. Każda z nich została oczywiście wykonana w indywidualnym stylu. Ostatnio chińska artystka multimedialna Cao Fei i Amerykanin John Baldessari zaprezentowali w 2016 i 2017 roku edycje BMW Art Car bazujące na BMW M6 GT3. Samochody BMW Art Car są wystawiane nie tylko w ich rodzinnym mieście w Muzeum BMW w Monachium. Podróżują one również po całym świecie w ramach międzynarodowych wystaw.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *