MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

O motoryzacji nieco inaczej. Kim jest Czarna na Prawym?

Niebawem rusza nowy program motoryzacyjny OKTAN. Nowa formuła do tej pory nieobecna w Polskich mediach, nowi prowadzący. Rozmawiamy ze współtwórczynią nowej serii. Z reguły to ona zadaje pytania, tym razem nieco odwrócimy role. „Czarna na Prawym” a właściwie Karolina Ptaszek. Dziennikarka, ratownik drogowy Polskiego Związku Motorowego, Sędzia Sportu Samochodowego PZM klasy I, skoczek spadochronowy. Jednym słowem kobieta która kocha motoryzacyjną adrenalinę!

Czarna na Prawym

Który z tych tytułów powinniśmy wymienić jako pierwszy ?

Czarna na Prawym: Tutaj nie o tytuły chodzi lecz doświadczenie i ludzi których poznaję, którzy tworzą ten świat. Od 17 lat motoryzacja jest moją pasją. Pozwala mi się rozwijać i współtworzyć historię motosportu.

Nie łatwo było Cię „złapać”…

CNP: Motoryzacja to pasja której poświęcam  większość mojego czasu. Jestem członkiem Automobilklubu Krakowskiego, koła 126EVOLUTION które od tego roku ma także status niezależnego stowarzyszenia. Organizujemy i współorganizujemy imprezy motoryzacyjne w randze mistrzostw Polski czy Europy. Tworzymy i promujemy projekty bezpiecznej motoryzacji. Co dla mnie ważne – nigdy nie zapominamy o historii, legendach i osobach które rozwijały i udoskonalały motoryzację.

Czarna na Prawym

No właśnie – to jaka motoryzacja podoba ci się najbardziej?

CNP: Największe doświadczenie mam w tematyce wyścigowo – rajdowej. Mimo to dziedzin motoryzacji jest wiele, a każda na swój sposób mnie ciekawi i inspiruje. Ja bardzo lubię łamać stereotyp kobiety w motosporcie! (śmiech)

Usłyszeliśmy ciekawą historię. Naprawdę Skakałaś ze skrzydła lecącego samolotu?

CNP: Tak to prawda. Sporty ekstremalne równie mocno mnie fascynują. Ukończyłam kurs pozwalający na oddawanie samodzielnych skoków spadochronowych ze skrzydła lecącego samolotu. Skakałam z JAKA 12 lecącego na pułapie 1000 m. Było to niesamowite przeżycie – ogromnie pozytywna adrenalina i mam nadzieję że kiedyś do tego wrócę.

Czarna na Prawym

Kogo podziwiasz motoryzacyjnie, kto jest Twoim mentorem?

CNP: Mamy wybitnych polskich kierowców, pionierów i legend motoryzacyjnych takich jak Sobiesław Zasada czy Jan Ripper….i wielu kierowców którzy odnoszą sukcesy czy to w Polsce czy na arenie międzynarodowej jak Kajetan Kajetanowicz. Pamiętajmy jednak, że motoryzacja to nie tylko męski świat, to również wyjątkowe kobiety które w niego wkroczyły, osiągając ogromne sukcesy: Bertha Benz, Michele Mouton. Podziwiam  sportowców  który się nie poddają i ciężką pracą osiągają sukces, którzy przełamują granice. Talent to nie wszystko. To mała część sukcesu  – ale uzupełniona o upór, determinacje i wyjście poza strefę komfortu oraz własnych granic przenosi góry.

Jesteś mocno związana z wyścigami górskimi. Myślałaś kiedyś o tym, żeby sama wystartować?

CNP: Wyścigi górskie to kalendarz  imprez w Polce (GSMP) i Europie (FIA IHC ,FIA EHC). To bardzo trudne i wymagające trasy, moim zdaniem cały czas mało się o nich mówi. Na szczęście mamy wyśmienitych kierowców, którzy są bezkonkurencyjni na arenie międzynarodowej. Temat ewentualnych moich  startów to kwestia marzeń.

Współtworzysz program motoryzacyjny Oktan. To zupełnie nowa przestrzeń w polskich mediach ale także zupełnie nowy format. Możesz powiedzieć coś więcej o projekcie?

CNP: Oktan to program motoryzacyjny pokazujący motoryzację z różnej perspektywy. Wymyśliliśmy go wspólnie z dziennikarzem Marcinem Małyszem. Program prowadzony przez kobietę i mężczyznę pokazuje odmienne spojrzenia i dociera szerzej do odbiorców. Daje to bardzo ciekawe efekty. W tematyce między innymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym, klasyczna motoryzacja, nowe technologie. Pokazujemy samochody i samoloty z różnych epok, prawdziwe perełki motoryzacyjne, które możemy podziwiać na trasach, torach i drogach świata, ale również te skryte w garażach pasjonatów.. OKTAN to jednak przede wszystkim ludzie – pionierzy, legendy, wyjątkowe postacie świata motosportu.

Do tej pory nakręciliście trochę materiałów do programu. Pamiętasz jakiś trudny moment?

CNP: Wyjątkowo odważnie podchodzę no nowych wyzwań i tematów. Bardzo lubię tą pozytywną adrenalinę i energię która towarzyszy mi z każdym nowym nagraniem czy projektem. Niedawno był taki trudny moment. Podczas nagrania współprowadzący program Marcin Małysz dachował UTV na pustyni. Dzięki zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa nikt nie odniósł obrażeń. Naszym celem jest promowanie bezpiecznej motoryzacji a ten materiał też będziemy chcieli państwu pokazać jako materiał szkoleniowy.

Lataliście śmigłowcem, wyciągaliście samochody z garaży na Podhalu warte miliony złotych. To chyba nie są łatwo dostępne rzeczy?

CNP: Funkcjonując już kilkanaście lat w motoryzacji otaczamy się często wyjątkowymi ludźmi, którzy nawzajem „zarażają” się pozytywną energią tworząc wydarzenia motoryzacyjne. Czasami mam wrażenie, że to taka „wielka motoryzacyjna rodzina”. Ta społeczność to wybitni kierowcy, zawodnicy, organizatorzy, sędziowie, kibice czy pasjonaci. To oni zdradzają nam swoje sekrety, otwierają garaże, przedstawiają swoje wizje i nowinki  technologiczne. Zaglądamy w ciekawe miejsca na mapie Polski i Europy. Chcemy pokazywać nieco inną perspektywę motoryzacji. Ale oczywiście nie jest to tak łatwo dostępne dla każdego, to prawda.

Studio, operatorzy, dźwiękowcy, oświetlenie, montaż. Wiele osób jest zaangażowanych w ten projekt ?

CNP: W ten wyjątkowy projekt zaangażowanych jest wielu wspaniałych ludzi. Co najważniejsze – mamy ogromne wsparcie bliskich, którzy nas motywują i okazują ogrom ciepła i zrozumienia. Nie każdego jestem w stanie wymienić, ale przynajmniej spróbuję (śmiech) Nasze studio to genialna hala industrialna Agi i Krzysztofa Urbańczyków tworzących projekt OFF STAR w podkrakowskim Czernichowie. OKTAN współtworzy też znakomita agencja mediowa UMA –  Agnieszka Wołkowicz i Paweł Flasiński, którzy zapewniają nam genialne fotorelacje, nagrania, reportaże. Są z nami także wybitny operator Janusz Sus, świetny fotograf Michał Fornalski, perfekcyjny montażysta Artur Rosek, agencja reklamowa InOne Grześka Kohuta z Bielska – Białej…wspiera nas ekipa 126Evolution, przyjaciele i sędziowie z Automobilklubu Krakowskiego i wielu wyjątkowych ludzi których mam nadzieje poznacie…

Można Cię czasem usłyszeć w radiu. Pamiętasz swój debiut mikrofonowy?

CNP: Mój debiut w radiu był kilka lat temu. Wraz z grupą przyjaciół z Automobilklubu Krakowskiego byliśmy gośćmi w audycji „Radiostrada” Marcina Koczyby w Radiu Kraków. Opowiadaliśmy o pracy sędziego podczas wyścigów samochodowych i o ważnych aspektach tej funkcji. Z czasem zaczęłam bywać częściej, rolę się odwróciły i to ja zaczęłam zadawać pytania zaproszonym gościom. Stałam się współprowadzącą program radiowy wspólnie z dziennikarzem motoryzacyjnym Marcinem Małyszem z którym teraz tworzymy OKTAN. W studiu emisyjnym zawsze towarzyszyły mi niesamowite emocje. Z każdym odcinkiem uczyłam się czegoś nowego, to dawało mi ogromną wewnętrzną satysfakcje.

No tak, ale mówi się że bardzo niewielu dziennikarzy potrafi prowadzić programy radiowe na żywo, tworzyć formy telewizyjne ale także występować live z mikrofonem. Ty to Potrafisz?

CNP: Podobno się z tym urodziłam. Tak jak już wspomniałam, nie boję się nowych wyzwań. Staram się także sukcesywnie podnosić poprzeczkę. Tworzenie tego projektu daje mi wiele pozytywnych emocji. A  ocenę pozostawiam naszym odbiorcom.

Gdzie w tym roku będzie można Cię zobaczyć, poza telewizją i internetem oczywiście?

CNP:  Staram się uczestniczyć w wydarzeniach kalendarza GSMP, będę kibicować na Rajdzie Polski WRC. Przed nami również Wielka Wyprawa Maluchów dla DZIECI 2024 do Cassino, Fiatem 126 planuję pokonać prawie 4 tysiące kilometrów. Odwiedzę też kilka imprez KJS-owych, amatorskich oraz tych z kalendarza FIA IHC ,FIA EHC..W ramach OKTAN-a pewnie będziemy relacjonować jeden rajd terenowy z Kamena Rally Team w Hiszpanii lub Meksyku, ale to na razie jest w trakcie rozmów. Zachęcam do śledzenia profilu programu #OKTAN  profilu @czarna_na_prawym oraz mojego współpracownika @marcin_malysz.official.

Dziękuję za rozmowę.

Redakcja Overdrive (PB)

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *