MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Fiat 126 Vision – Maluch przyszłości

Trudno znaleźć w Polsce kierowcę, który nigdy nie jeździł Fiatem 126p. Także we Włoszech „Maluch” cieszył się ogromną popularnością, jako następca Fiata 500. Włoskie studio projektowe Ma-De postanowiło zreinterpretować Fiata 126 jako nowoczesny, elektryczny retro-car.

Twórca projektu opowiada

Od zawsze pasjonowały mnie samochody – mówi Andrea Della Vecchia, projektant – kwarantanna dała mi okazję, żeby trochę zwolnić i wreszcie zająć się zaprojektowaniem samochodu. Wraz z moim asystentem Giuseppe Cafarelli wybraliśmy Fiata 126, tworząc koncept czteroosobowego samochodu elektrycznego. Była to realizacja marzenia i trochę zabawa. Ale jak ktoś powiedział „jeśli nie zrealizujesz twojego marzenia, ktoś wynajmie cię do realizacji swojego”.

Fiat 126 to przede wszystkim wybór emocjonalny – to był samochód mojej ciotki, pierwsze auto, które prowadziłem. Jestem z rocznika 82, i samochody mojej generacji były znacznie bardziej nowoczesne. To Fiat Punto, Renault Clio, Twingo, Peugeot 206 i tak dalej. Ale 126 był znacznie bardziej autentyczny. Żadnego wspomagania, żadnych elektronicznych asystentów. Tylko kierowca, koła, kierownica i droga.

Do dziś pamiętam, jak napociłem się próbując zaparkować samochód w Rzymie podczas gorącego lata. Drugi powód to mój podziw dla oryginalnego projektu Fiata 126 – nowoczesnego, ostrego, ale jednocześnie bardzo rzeczowego.

W projekcie 126 Vision tożsamość oryginału zostaje – mimo nowoczesnej interpretacji – zachowana, a nawet wręcz wzmocniona. Autorzy projektu zdecydowali się jednak zachować najważniejsze cechy: kwadratowe reflektory, lekko zwężający się ku tyłowi dach i bezbłędnie rozpoznawalne podobieństwo całej sylwetki.

Czy ktoś zdecyduje się na budowę jeżdżącego prototypu, jeszcze nie wiemy. Ale jeżeli tak się stanie, na pewno o tym poinformujemy.

Redakcja Overdrive, zdjęcia dzięki uprzejmości MADE Studio

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *