MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Elektryczny Ford F-150 Lightning

Amerykańska ciężarówka przyszłości już jest. Ford F-150 Lightning to najinteligentniejszy i najbardziej innowacyjny samochód użytkowy, jaki Ford kiedykolwiek zbudował. Od niemal natychmiastowego momentu obrotowego, po inteligentne holowanie, bezproblemową łączność z aktualizacjami OTA, a także możliwość zasilania energią całego domu i największy cyfrowy ekran. F-150 Lightning to wyjątkowe doświadczenia z jazdy. 

Nowy F-150 Lightning zjedzie z linii montażowej w przyszłym roku z nowej, zaawansowanej technologicznie fabryki. Znajduje się ona w kompleksie Rouge firmy Ford w Dearborn niedaleko Detroit.

Elektryczny Ford F-150 Lightning
Ford F-150 – filar samochodów użytkowych marki

– Zarówno dla Forda, jak i dla amerykańskiego przemysłu samochodowego, F-150 Lightning stanowi decydujący moment w dążeniu do jazdy bezemisyjnej. Jazdy połączonej z cyfrową przyszłością – powiedział Bill Ford, prezes Ford Motor Company. Seria F jest najlepiej sprzedającą się serią ciężarówek od 44 lat. To filar samochodów użytkowych w całym kraju i godna zaufania ikona. A teraz rewolucjonizujemy ją dla nowego pokolenia – dodał.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

F-150 Lightning jest filarem, wartego 22 miliardy dolarów, planu firmy dotyczącego pojazdów elektrycznych. Ford zaczyna od bezemisyjnych wersji swoich najpopularniejszych i najbardziej lubianych modeli. Od Mustanga, Transita i F-150, a w nadchodzących latach w pełni elektrycznych modeli marki będzie znacznie więcej.

Elektryczny Ford F-150 Lightning
Cena zbliżona do wersji spalinowej

Niesamowicie szybki, cichy i płynny, Ford F-150 Lightning zapewnia kierowcom absolutnie nowe wrażenia. Dodatkowo w cenie początkowej, porównywalnej z dzisiejszymi podobnie skonfigurowanymi ciężarówkami F-150. Platforma elektryczna otwiera również nowe możliwości. Wśród nich, takie jak choćby wystarczająca ilość energii do zasilania całego domu, ogromny, zamykany przedni bagażnik oraz zapas przestrzeni ładunkowej. Ford dodatkowo wdroży standardowe, bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania. Mają one nazwę Ford Power-Ups. Wszystko w celu ulepszenia technologii, co umożliwi dodawanie nowych funkcji i naprawienie ewentualnych problemów bez konieczności odwiedzania dilera.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

– F-150 Lightning to ważny moment dla Forda. Amerykańska marka samochodowa numer 1 dąży do zerowej emisji dzięki ulubionemu samochodowi w Ameryce. Jest szybszy niż Raptor, ze standardowym napędem 4×4 i niezależnym tylnym zawieszeniem. Ponadto ma ogromną moc i wystarczającą ilość energii, aby zasilić w energię cały dom nawet przez trzy dni. Do tego też zawsze będzie się doskonalić dzięki aktualizacjom bezprzewodowym – powiedział prezes i dyrektor generalny Forda Jim Farley. Ford F-150 Lightning będzie produkowany w fabryce Rouge. W tej samej, w której już kiedyś Henry Ford zmienił świat i do tego miejsca wracał także każdego dnia mój dziadek.  Ford F-150 Lightning reprezentuje wszystko, co możemy zrobić, gdy dążymy do postępu – dodał.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

– Nie jesteśmy tu po to, aby produkować ciężarówkę elektryczną dla wybranych. Ford jest zaangażowany w budowanie takiego samochodu, który rozwiązuje rzeczywiste problemy prawdziwych ludzi – powiedział Kumar Galhotra, prezes Forda na Amerykę i rynki międzynarodowe w Ford Motor Company. Ford F-150 Lightning zapewnia też wszystko to, co pojazdy elektryczne mogą zaoferować. Nie tylko niemal natychmiastowy moment obrotowy, ale także potężną ładowność – dodał.

Inteligentny, połączony – i lepszy z upływem czasu

Wyposażony w inteligentne funkcje, F-150 Lightning uosabia sposób, w jaki Ford łączy zaawansowane technologie cyfrowe ze sprawdzoną wiedzą inżynieryjną. Wszystko aby stworzyć samochód użytkowy, który jest inteligentniejszy i bardziej produktywny. Jako część dostępnej technologii Ford Co-Pilot360 BlueCruise umożliwia prawdziwą jazdę bez użycia rąk. Będzie to możliwe po ponad 160 000 km wstępnie zakwalifikowanych autostrad w USA i Kanadzie. Także z większą liczbą niebieskich stref bez użycia rąk w przyszłości.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

Kolejnym przykładem są wbudowane wagi pokładowe, które wykorzystują czujniki do oszacowania ciężaru ładunku i poinformowania kierowców, ile przewożą towarów. A ponieważ ładunek może wpływać na zasięg, waga pokładowa jest zintegrowana z inteligentnym systemem zarządzającym energią i zasięgiem. Wszystko po to, aby F-150 Lightning dokładnie oszacował, jak daleko będzie w stanie zajechać. Samochód debiutuje z dostępnym Pro Trailer Hitch Assist. Automatycznie steruje on kierownicą, przepustnicą i hamulcami, aby jeszcze bardziej ułatwić podłączanie przyczep.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

Wszystkie te funkcje dodatkowe mogą z czasem stać się jeszcze lepsze dzięki aktualizacjom oprogramowania Ford Power-Up. Mogą one poprawiać wydajność F-150 Lightning, zapewnić ulepszenia jakości, uefektywnić istniejące rozwiązania i dodać zupełnie nowe. Co ważne, większość aktualizacji można przeprowadzić w mniej niż dwie minuty i jedynie wtedy, gdy kierowca wyrazi na to zgodę³.

Elektryczny Ford F-150 Lightning
Zaawansowane wrażenia cyfrowe

W ciężarówce F-150 Lightning w seriach Lariat i Platinum zadebiutuje SYNC® 4A – elegancki, nowoczesny interfejs obsługiwany przez 15,5-calowy ekran dotykowy. Jest on zaprojektowany tak, aby dostosować się do zachowań kierowcy. SYNC 4A wykorzystuje naturalne sterowanie głosowe, nawigację połączoną z chmurą i bezprzewodowy dostęp do ulubionych usług: Apple CarPlay, Android Auto, zintegrowane aplikacje Amazon Alexa i SYNC AppLink.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

Ponadto 12-calowy zestaw wskaźników z konfigurowalnym interfejsem, jest wyraźniejszy dzięki naturalnemu wyświetlaniu kluczowych informacji. Jednocześnie jeszcze bardziej podnosi jakość cyfrowego odbioru. Animowana grafika płynnie pokazuje, jak pojazd radzi sobie w trybie jazdy autostradą bez użycia rąk. Pokazuje także jak skutecznie samochód odzyskuje energię poprzez hamowanie regeneracyjne, dostarczając w razie potrzeby odpowiednich informacji.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

– To najinteligentniejszy F-150, jakiego kiedykolwiek wyprodukowaliśmy – powiedział Darren Palmer, dyrektor generalny, Battery Electric Vehicles, Ford Motor Company. Ford F-150 Lightning oferuje znakomity ekran dotykowy, zapewniający naszym klientom wszystkie potrzebne informacje w jednej chwili. Podgląd w czasie rzeczywistym tego, dokąd jadą, co przewożą lub jaki mają zasięg. A dzięki aktualizacjom oprogramowania Ford Power-Up, doświadczenia płynące z jazdy będą w przyszłości jeszcze lepsze.

Elektryczny Ford F-150 Lightning
Rewolucyjna moc w domu

Wraz z F-150 Lightning debiutuje Ford Intelligent Backup Power, zamieniający samochód w źródło energii dla gospodarstwa domowego. Dzięki zdolności do odprowadzania 9,6 kW mocy, inteligentny system zasilania awaryjnego Forda, jest w stanie utrzymać włączone światła podczas awarii energetycznej w domu. Może on zapewnić bezpieczeństwo, zasilając choćby urządzenia AGD, systemy zabezpieczające i nie tylko.

– Niezależnie od tego, czy awaria wynikła z uszkodzeń linii energetycznej podczas burzy, czy powstała podczas fali upałów, klienci mogą używać swojej ciężarówki, aby zapewnić sobie moc wtedy, gdy jej najbardziej potrzebują – powiedział Ryan O’Gorman, menedżer ds. pojazdów elektrycznych w Strategic Partnerships. Ford F-150 Lightning jest zbudowany z myślą o płynnym przechodzeniu między ładowaniem pojazdu, a zasilaniem domu w razie potrzeby. Ford jako pierwszy w USA oferuje taką możliwość w ciężarówce elektrycznej – dodał.

Inteligentne zasilanie awaryjne

Dzięki inteligentnemu zasilaniu awaryjnemu Forda, włączanemu przez 80-amperową stację ładującą Ford Charge Pro i system zarządzania domem, F-150 Lightning automatycznie włącza się, aby zaopatrywać dom w energię np. podczas awarii prądu. Po przywróceniu zasilania system automatycznie wraca do ładowania akumulatora w aucie. Opierając się na średnim zużyciu 30 kWh dziennie, F-150 Lightning z akumulatorem o zwiększonym zasięgu zapewnia pełne zasilanie w domu do trzech dni lub nawet do 10 dni, jeśli moc jest odpowiednio racjonowana.

Elektryczny Ford F-150 Lightning

W przyszłości Ford wprowadzi system Ford Intelligent Power, który może wykorzystywać ciężarówkę do zasilania domów w godzinach szczytu. System optymalizuje koszty energii, jednocześnie korzystając z niskich stawek nocnych, aby naładować pojazd na czas przed poranną jazdą. Może to pomóc zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, która zasila pojazd i dom, a jednocześnie odciążyć sieć w godzinach szczytu.

Ford współpracuje również z wiodącą w USA firmą zajmującą się energią słoneczną, Sunrun. Wszystko w celu umożliwienia instalacji 80-amperowej stacji ładującej Ford Charge Station Pro oraz systemu integracji domowej. Dzięki tej współpracy klienci będą mieli również możliwość zainstalowania instalacji słonecznej w swoim domu. Pozwoli to im zasilać dom czystą, przystępną cenowo energią i jednocześnie także naładować ich F-150 Lightning.

Pozostań podłączony na drodze

Możliwości zasilania nie ograniczają się jedynie do gospodarstwa domowego. Dzięki ulepszonemu Pro Power Onboard klienci mogą korzystać z wbudowanych w samochodzie gniazdek elektrycznych. Mogą ich użyć do bezpośredniego zasilania różnorodnych narzędzi, elektroniki i urządzeń poza domem. Standardowym wyposażeniem jest 2,4 kW mocy z opcją jej powiększenia. Natomiast serie Lariat i Platinum są standardowo wyposażone w 9,6 kW mocy. W kombinacji do 2,4 kW dostępnej w bagażniku i do 7,2 kW w gniazdach w kabinie i przestrzeni ładunkowej.

.

Inteligentne funkcje sprawiają, że zarządzanie energią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Klienci otrzymują powiadomienie poprzez FordPass, jeśli moc akumulatora ich ciężarówki spadnie poniżej jednej trzeciej całkowitego zasięgu. Mało tego, mogą zaprogramować ciężarówkę tak, aby przestała korzystać z Pro Power Onboard, jeśli poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej zasięgu do najbliższej stacji ładowania.

Wszystkie te opcje są możliwe dzięki wydajnemu akumulatorowi litowo-jonowemu nowej generacji. F-150 Lightning oferuje dwie opcje. Akumulator o standardowym zasięgu około 370 kilometrów szacowanego przez EPA oraz akumulator o zwiększonym zasięgu. Zapewnia on około 480 kilometrów zasięgu szacowanego przez EPA7.

Bagażnik z przodu

Pod maską znajduje się wszechstronny, zaawansowany technologicznie, wytrzymały kufer, oferujący dedykowaną przestrzeń do przechowywania. Przestrzeń ta jest bezpieczna, zamykana i łatwo dostępna dzięki zasilanemu systemowi otwierania i zamykania. Ten obszerny kufer ma pojemność 400 litrów i 180 kilogramów ładowności. Tyle wystarczy aby pomieścić dwie torby podręczne i jedną pełnowymiarową walizkę bagażu rejestrowanego lub dwa komplety kijów golfowych.

Sprytnie zaprojektowana, z prześwitem na wysokości zderzaka, wodoodporna przestrzeń jest wyposażona w cztery gniazdka elektryczne. Dodatkowo posiada także dwie ładowarki USB i opróżnianą podłogę, która może pełnić funkcję pojemnika na żywność i napoje. Z łatwością może zasilać np. mobilne miejsce pracy. Dzięki mocy 2,4 kilowata można podłączyć elektronarzędzia, telewizory, laptopy, głośniki, czy sprzęt AGD.

– Słowo „przedni bagażnik” nie jest w stanie nawet w niewielkim stopniu opisać wszystkich innowacji i możliwości, jakie Ford wprowadził do tej potężnej przestrzeni – powiedziała Nancy Reppenhagen, kierownik działu Global Feature Process. Dzięki niej klienci zweryfikują możliwości ich ciężarówki. Umożliwi to takie doświadczenia, o jakich nigdy wcześniej nie pomyśleliby, że są możliwe – dodała.

Solidność Ford Tough jest standardem

F-150 Lightning przechodzi te same zawiłe testy Built Ford Tough, co wszystkie ciężarówki z serii F. Korpus ze stopu aluminium klasy wojskowej i ulepszona rama wspierają zaawansowany akumulator. Niezależne tylne zawieszenie serii F oraz nisko położony środek ciężkości pomagają poprawić izolację od drogi. Zapewniają także bardziej stabilną jazdę i zmniejszają przechyły nadwozia – przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i niezawodność oczekiwanej od F-150.

– Niezależnie od tego, czy przestrzeń ładunkowa jest pełna drewna na opał zimą, czy też holowana jest ogromna łódź nad morze, klienci mogą polegać na osiągach swojej ciężarówki – powiedziała Linda Zhang, główny inżynier F-150 Lightning. Ta całkowicie elektryczna ciężarówka została zaprojektowana z dwoma silnikami pokładowymi, co oznacza, że ​​poradzi sobie w trudnym terenie. Nasz zespół inżynierów przeprowadził te same żmudne i trudne testy, jakich nasi klienci F-150 zawsze oczekiwali od Forda – dodała.

F-150 Lightning może pochwalić się doskonałymi osiągami terenowymi, z układem 4×4 z czterema trybami jazdy do wyboru. To tryby: normalny, sportowy, terenowy i holowanie/transport. Wytrzymała ochrona podwozia zapewnia również bezpieczeństwo układu napędowego dzięki metalowym osłonom chroniącym akumulator i silniki pokładowe przed trudnym terenem. Sam akumulator jest też zabezpieczony wodoodporną obudową otoczoną ochroną przed uderzeniami. Został także przetestowany w temperaturach nawet do -40 stopni Celsjusza, aby Lightning mógł działać wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Testy wytrzymałościowe

Rygorystyczne testy wytrzymałościowe obejmowały jazdę ciężarówką przez Iowa Hill w Kalifornii, gdzie holowała masywne przyczepy także przez strome wzniesienia. W rezultacie F-150 Lightning ma najnowocześniejszy system chłodzenia cieczą i układ zespołu napędowego, który fachowo zarządza dystrybucją ciepła w pojeździe. Udoskonalone układy chłodzenia i komponenty zapewniają, że ciężarówka będzie się dobrze sprawować także w najtrudniejszych warunkach jazdy.

Jazda elektryczna jest prosta!

Ford jest jedynym producentem samochodów, który oferuje 80-amperową stację jako standardowe wyposażenie. Ułatwia ona ładowanie ciężarówki o zwiększonym zasięgu w domu. Ten system wykorzystuje jedyny w branży podwójny pokładowy system ładowania w celu jeszcze szybszego uzupełniania energii z gniazdka domowego. Dzięki temu F-150 Lightning zwiększa średni zasięg o 48 kilometrów na godzinę ładowania. Dodatkowo pozwala w pełni naładować ciężarówkę o zwiększonym zasięgu od 15% do 100% w około osiem godzin.

F-150 Lightning eliminuje zgadywanie, kiedy i gdzie doładować auto dzięki FordPass Power My Trip. System identyfikuje też miejsca uzupełniania energii jeszcze przed rozpoczęciem podróży. System Intelligent Range dokładnie oblicza zasięg, biorąc pod uwagę pogodę, natężenie ruchu, obciążenie, masę holowaną i nie tylko. Nawigacja połączona z chmurą w systemie SYNC 4 identyfikuje również publiczne miejsca ładowania.

Charakterystyczny, zaawansowany technologicznie projekt

F-150 Lightning to niezaprzeczalnie ciężarówka z serii F. Opierając się na sile istniejącego DNA projektowego F-150, Ford stworzył samochód, który uosabia wytrzymałość, dodając także nowoczesny, zaawansowany technologicznie styl. Kluczowe elementy obejmują dostępne charakterystyczne paski świetlne LED, które biegną z przodu i z tyłu, a także trzy nowe projekty grilla. Nadają one odważny wygląd znajomej masce, zachowując jednocześnie autentyczność Built Ford Tough.

F-150 Lightning to również najbardziej aerodynamiczny F-150 w historii. Posiada ulepszenia, takie jak wyrzeźbiona maska ​​zmniejszająca opór i grille, które zastępują otwory wlotu powietrza gładszą, teksturowaną powierzchnią. Jeszcze bardziej funkcjonalna konstrukcja zapewnia ulepszone 360-stopniowe oświetlenie strefowe, które może rozjaśniać określone miejsce lub również cały obszar wokół pojazdu.

Ford F-150 Lightning nie uznaje kompromisów w zakresie przestrzeni, zachowując także te same wymiary co jego spalinowy odpowiednik. Dzięki temu może pomieścić tysiące dostępnych akcesoriów. Rozkładana wewnętrzna powierzchnia robocza sprawia też, że ​​praca w środku pojazdu jest jeszcze łatwiejsza i bardziej produktywna. Z kolei fotele Max Recline oferują prawie 180 stopni odchylenia, aby pomóc kierowcy wypocząć w razie potrzeby.

Produkcja rusza w 2022 roku

Produkowany w Ameryce F-150 Lightning jest flagowym modelem najnowocześniejszego centrum pojazdów elektrycznych Rouge – które będzie także symbolem polityki bez odpadów. Ford zainwestuje 700 milionów dolarów w zabytkowy kompleks Rouge. Dzięki temu doda 500 nowych miejsc pracy. Wykorzystując zaawansowaną, zrównoważoną technologię produkcji będzie produkował F150 w ramach zobowiązania do neutralizacji emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Wraz z pojawieniem się wiosną 2022 roku F-150 Lightning będzie dostępny w czterech seriach i z opcją dwóch akumulatorów. Samochód będzie dostępny u ponad 2300 autoryzowanych dealerów Forda w całych Stanach Zjednoczonych. Dostępny będzie także dla klientów flotowych z opcją dostępu do pełnego ekosystemu usług telematycznych Forda za pośrednictwem Ford Commercial Solutions.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *