3 runda Porsche Supercup 2021. Ponownie Jaxon Evans

Jaxon Evans z ekipy Martinet by Alméras będzie po raz kolejny dobrze wspominać Red Bull Ring. W niedzielę Nowozelandczyk wygrał tam trzecią rundę Porsche Mobil 1 Supercup – a w 2020 r. na tym samym torze świętował swoje pierwsze zwycięstwo w międzynarodowym pucharze markowym Porsche. Evans wysunął się na prowadzenie już na pierwszym okrążeniu i przez cały wyścig utrzymywał przewagę nad resztą stawki, liczącej łącznie 32 zawodników. Na mecie miał 0,646 s przewagi nad Luksemburczykiem Dylanem Pereirą (BWT Lechner Racing), który rozpoczynał wyścig z pole position. Trzecim miejscem musiał zadowolić się triumfator poprzedniej rundy Larry ten Voorde (Team GP Elite). Holender obronił jednak swoje prowadzenie w mistrzostwach.

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Jaxon Evans (NZ), Dylan Pereira (L), Larry ten Voorde (NL), Porsche Mobil 1 Supercup, Spielberg 2021
Drugi wyścig na Red Bull Ring

Drugi wyścig w Spielbergu w ciągu zaledwie dwóch weekendów miał burzliwy start. Jaxon Evans przystąpił do rywalizacji z drugiego pola i wkrótce po starcie wyprzedził Dylana Pereirę, który na zakręcie zahaczył o pobocze. „W kwalifikacjach balans hamulców zdawał się bez zarzutu, ale w wyścigu nie był już całkiem optymalny – na sekundę zblokowały mi się przednie koła” – skomentował później Pereira. Gdy jego samochód był wyciągany na asfalt, ogłoszono fazę samochodu bezpieczeństwa. Krótko po tym, gdy zmagania wznowiono, doszło do podobnego incydentu i samochód bezpieczeństwa znów wyjechał na tor. Mimo to Evans zachował spokój, a nawet zdołał nieco odjechać swoim rywalom. „Byłem pewien, że po zblokowaniu hamulców Dylan będzie miał problemy z oponami, więc zbytnio się nie martwiłem” – ujawnił Nowozelandczyk, który po zwycięstwie awansował na drugie miejsce w „generalce”.

Porsche 911 GT3 Cup, Jaxon Evans (NZ), Porsche Mobil 1 Supercup, Spielberg 2021
Walka o trzecie miejsce

Podczas gdy Evans i Pereira w rozsądnej odległości pokonywali kolejne okrążenia, za nimi toczył się zacięty bój o trzecie miejsce. Broniący tytułu Larry ten Voorde, Junior Porsche Ayhancan Güven (BWT Lechner Racing) z Turcji oraz Niemiec Laurin Heinrich (Nebulus Racing by Huber) walczyli między sobą niemal na każdym zakręcie i okresowo zamieniali się miejscami. Güven wyprzedził ten Voordego, ale na przedostatnim okrążeniu z pojedynku wyeliminowała go uszkodzona opona. Ten Voorde zdołał odeprzeć ataki Heinricha, który ostatecznie minął flagę na czwartym miejscu i wygrał w klasyfikacji debiutantów. „Nie mógłbym zrobić dziś nic więcej” – przyznał Larry ten Voorde, aktualny mistrz oraz zwycięzca poprzedniego wyścigu na Red Bull Ringu. „Manewr wyprzedzania Ayhancana był świetny. Gdyby nie jego »kapeć«, nigdy bym go nie dogonił”.

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Dylan Pereira (L), Jaxon Evans (NZ), Porsche Mobil 1 Supercup, Spielberg 2021
Kategoria ProAm

W kategorii ProAm triumfował Nicolas Misslin z Monako (Lechner Racing Middle East), który podzielił podium ze Stéphane’em Denoualem (Francja/Pierre Martinet by Alméras) i obrońcą tytułu ProAm Roarem Lindlandem (Norwegia/Nebulus Racing by Huber). Michael Fassbender, gwiazdor Hollywood („X-Men”, „Zniewolony”), ukończył wyścig za kierownicą około 515-konnego Porsche 911 GT3 Cup na 24. miejscu. „Moim celem było pokonanie na mecie innego gościa amatora, Georgiosa Frangulisa – i udało mi się” – podsumował aktor o niemiecko-irlandzkich korzeniach, który normalnie startuje Porsche 911 RSR w European Le Mans Series (ELMS).

Porsche 911 GT3 Cup, Dorian Boccolacci (F), Porsche Mobil 1 Supercup, Spielberg 2021

Trofeum wręczył zwycięzcy Albrecht Reimold, Członek Zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki. „To fantastyczne, że widzowie mogą powrócić na trybuny. Podczas wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup zawsze panuje świetna atmosfera. Jako osoba odpowiedzialna za produkcję jestem zachwycony, że ekipy są bardzo zadowolone z nowego Porsche 911 GT3 Cup” – skomentował Reimold. „Jako »ojciec chrzestny« zrównoważonego rozwoju w naszej firmie jestem dumny, że samochody w Supercup są zasilane paliwem ze źródeł odnawialnych. Aktywności Porsche w sporcie motorowym zawsze owocowały innowacjami, które przynoszą także korzyści pojazdom seryjnym. Teraz sport motorowy ponownie ma wyjątkową szansę na udoskonalenie kluczowych elementów – nie tylko w interesie samochodów, ale i całego społeczeństwa. Pod tym względem Porsche postawiło doskonały pierwszy krok”.

Czwarta runda Porsche Mobil 1 Supercup odbędzie się w Budapeszcie, w dniach 26-28 lipca 2021 r.

Trzecia runda Porsche Mobil 1 Supercup, 17 okrążeń, Spielberg (Austria)

1. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras), 28:31,966 min
2. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), +0,646 s
3. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), +4,902 s
4. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Hubera), +5,370 s
5. Florian Latorre (Francja/CLRT), +5,850 s
6. Tio Ellinas (Cypr/Lechner Racing Bliski Wschód), +10,890 s

Klasyfikacja Generalna Porsche Mobil 1 Supercup po 3 z 8 wyścigów:

1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite): 67 pkt.
3. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras): 55 pkt.
2. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras): 37 pkt.
4. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber): 35 pkt.
5. Christopher Zöchling (Austria/FACH AUTO TECH): 29 pkt.
6. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing): 25 pkt.

Porsche Mobil 1 Supercup, Spielberg 2021

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *