MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25 – edycja specjalna

Porsche Motorsport świętuje 25-lecie Manthey-Racing GmbH, prezentując niezwykły model zbudowany jako edycja specjalna. Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25, które powstanie w zaledwie 30 egzemplarzach, zostało opracowane przez Porsche i Manthey z myślą o track dayach oraz wyścigach na torze. Podobnie jak Porsche 935 zaprezentowane w 2018 r., pojazd ten bazuje na 911 GT2 RS Clubsport, zasilanym 6-cylindrowym bokserem biturbo o pojemności 3,8 litra i mocy 515 kW (700 KM). Moc trafia na tylne koła za pośrednictwem 7-biegowej dwusprzęgłowej przekładni Porsche (PDK). Wyrazisty design 911 GT2 RS Clubsport 25 korzysta z wielu elementów, które pochodzą z już znanych oraz przyszłych samochodów wyścigowych Porsche. Pod względem techniki i aerodynamiki specjalna edycja wypełnia lukę pomiędzy dwiema generacjami 911.

Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25
25 lat Manthey-Racing GmbH

W ciągu 25 lat od powstania zespołu Porsche Motorsport i Manthey wygrali razem wiele wyścigów i zdobyli wiele mistrzostw – na przykład siedmiokrotnie triumfowali w 24-godzinnym maratonie na Nürburgingu. Od 2013 r. nasze firmy są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki wyjątkowej edycji specjalnej 911 GT2 RS Clubsport 25 to udane partnerstwo awansowało na jeszcze wyższy poziom” – skomentował Matthias Scholz, dyrektor ds. samochodów wyścigowych GT. „911 GT2 RS Clubsport 25 korzysta z wyścigowego doświadczenia, które Manthey i Porsche Motorsport zdobywają na całym świecie. To idealny samochód wyścigowy dla ambitnych prywatnych kierowców – i imponujący przykład inżynierskich umiejętności”.

Inspiracją dla Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25 było 911 GT3 R w barwach Manthey. Fani toru Nürburgring z czułością nazywają go „Grello” – ze względu na jego charakterystyczne zielono-żółte malowanie. Nawiązują do niego akcenty nadwozia specjalnej edycji. Równocześnie liczne udoskonalone komponenty odzwierciedlają doświadczenie, które Manthey zdobywało w sporcie motorowym przez ostatnie 25 lat. Całość wieńczy ostateczny optyczny „szlif” Granta Larsona z oddziału Style Porsche. Larson zaprojektował szereg legendarnych aut wyścigowych, w tym 911 RSR, 911 GT3 R oraz współczesne 935.

Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25

Design 911 GT2 RS Clubsport 25 ucieleśnia wieloletnią współpracę Porsche Motorsport i firmy Manthey” – podkreśla Larson. „Łączy on mocne strony obu partnerów w jeden wyścigowy wóz, a jednocześnie wypełnia lukę pomiędzy dwoma pokoleniami 911 – 991 oraz 992. Zespół Manthey wniósł w ten projekt zasadniczą koncepcję i idee techniczne, a Porsche zadbało o ostateczny design. Aby podkreślić pewne sekcje funkcjonalne, wykorzystaliśmy charakterystyczną kolorystykę »Grello«”.

Baza – Porsche 911 GT2 RS Clubsport (991)

Podobnie jak w przypadku współczesnego Porsche 935 bazą dla limitowanej specjalnej edycji było 911 GT2 RS Clubsport (generacja 991). Jedną z definiujących cech pojazdu jest koncepcja centralnie umieszczonej chłodnicy. Nawiązuje ona do rozwiązania w 911 GT3 R i przynosi szereg zalet. Po pierwsze: zapewnia stały, optymalny dopływ powietrza, który pozwala utrzymywać stałą temperaturę silnika w szerokim zakresie prędkości. Po drugie: zmiana lokalizacji chłodnicy owocuje lepszą ochroną przed uszkodzeniem w razie kolizji. Całkowicie przeprojektowany przedni pas ma teraz centralny wlot, zapewniający optymalny przepływ powietrza. Podobnie jak w przypadku „Grello” podwójne „skrzydełka” po bokach zwiększają siłę docisku przedniej osi. Ponadto samochód otrzymał zamknięte podwozie. Zupełnie przeprojektowano także przednią pokrywę, wykonaną z włókna węglowego. Dwa duże otwory wentylacyjne rozdzielone centralną przegrodą kierują gorące powietrze ponad dachem aż do tylnego spojlera. Zupełnie tak samo, jak w Porsche 911 GT3 R. Za dostarczanie świeżego powietrza do kokpitu odpowiada kanał NACA, połączony z emblematem Porsche.

Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25
Nowa koncepcja chłodzenia

Dzięki nowej koncepcji chłodzenia można było zrezygnować z chłodnic w nadkolach. Pozwoliło to poprawić bezpośredni dopływ powietrza do przednich hamulców, które dłużej utrzymują teraz stabilną temperaturę. Podobnie jak we współczesnym 935 poszerzone nadkola otrzymały pionowe otwory wentylacyjne. Przez nie ucieka gorące powietrze, a rozdzielająca je pozioma listwa ma odcień typowy dla 911 GT3 R „Grello” ekipy Manthey. Ten subtelny akcent wykorzystano również na poszerzonych tylnych błotnikach z dużymi, dwuczęściowymi wlotami powietrza.

Podwozie 911 GT2 RS Clubsport 25 wykorzystuje bazowe elementy ze współczesnego 935. Z nim specjalna edycja dzieli też elektroniczne systemy sterowania, przekładnię kierowniczą oraz 18-calowe felgi mocowane centralną śrubą. W połączeniu z odpowiednimi korektami odsadzenia skutkuje to znacznie szerszym niż w 911 GT2 RS Clubsport rozstawem kół.

Aerodynamika

Tył 911 GT2 RS Clubsport 25 przeszedł obszerne modyfikacje. Tylne skrzydło ma nowe boczne płaty i wsporniki typu łabędzia szyja, zapewniające niezakłócony przepływ powietrza. Wyjątkowo szeroki tylny spojler harmonijnie łączy się z nadwoziem i, podobnie jak we współczesnym 935, służy jako zintegrowana krawędź oddzielająca. Ten sam element wyróżniał pierwszy model MR ekipy Manthey, bazujący na Porsche 911 z generacji 996. Cyrkulację powietrza w komorze silnika specjalnej edycji usprawniają nowe otwory wentylacyjne w tylnej pokrywie, zlokalizowane tuż pod szybą. Ponadto zespół Manthey zoptymalizował wzornictwo funkcjonalnego dyfuzora, który stanowi oprawę dla efektywnych końcówek zaprojektowanego na nowo układu wydechowego. Tylne lampy przeciwdeszczowe pochodzą z nowego 911 GT3 Cup (generacja 992) i spełniają aktualne wymogi prawne.

Wyścigowe reflektory

Jedną z charakterystycznych cech 911 GT2 RS Clubsport 25 są wyścigowe reflektory z czterema „paskami”. Choć zasadniczo wywodzą się one z 911 RSR, które triumfowało w Le Mans, na potrzeby nowej specjalnej edycji przeszły dalszy rozwój i jeszcze skuteczniej oświetlają tor. Aby zaoszczędzić miejsce, kierunkowskazy zostały zintegrowane. Wnętrze, w tym wspawana klatka bezpieczeństwa, pochodzi z 911 GT2 RS Clubsport i jest zgodne ze standardami FIA. Status limitowanej edycji podkreśla stosowna plakietka.

Specjalna edycja 911 GT2 RS Clubsport 25, którą zaprojektowaliśmy i opracowaliśmy we współpracy z Porsche Motorsport, to dla nas kolejny kamień milowy w 25-letniej historii Manthey. A także doskonały przykład naszej głównej zasady »Bliżej doskonałości«” – powiedział Nicolas Raeder, dyrektor zarządzający Manthey-Racing GmbH. „W przypadku każdej modyfikacji pierwszeństwo zawsze miała tu funkcja techniczna. Właśnie dlatego 911 GT2 RS Clubsport 25 ma swój własny charakter, który odzwierciedla również wartości naszej marki: prostolinijność i skrupulatność, elastyczność i bezkompromisowość”.

Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25
Seria limitowana – 30 sztuk

Porsche oferuje 30 egzemplarzy limitowanej edycji 911 GT2 RS Clubsport 25 – każdy w cenie 525 000 euro plus krajowe podatki. Zamówienia można składać wyłącznie drogą mailową, pod adresem 911GT2RSClubsport25@porsche.de. Dostawy mają ruszyć w styczniu 2022 r.

25 lat Manthey – od wyścigowego zespołu do wszechstronnej firmy

Firma Manthey-Racing GmbH została założona w 1996 r., przez kierowcę wyścigowego Olafa Mantheya. Od tamtej pory utrzymuje ona bliskie relacje z Porsche. Dziś przedsiębiorstwo z siedzibą w Meuspath w pobliżu północnej pętli Nürburgringu odpowiada m.in. za wystawianie 911 RSR fabrycznego zespołu Porsche w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA (WEC). Manthey bierze również udział w Nürburgring Endurance Series (NLS) oraz w 24-godzinnym wyścigu na słynnym torze w niemieckim regionie Eifel. W nim też startuje Porsche 911 GT3 R, przez lokalnych fanów nazywane „Grello”. W pierwszy weekend czerwca właśnie za kierownicą tego samochodu Kévin Estre (Francja), Michael Christensen (Dania) i Matteo Cairoli (Włochy) odnieśli siódme zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu na „Ringu”.

Oprócz sukcesów w wyścigach firma wyrobiła sobie renomę jako specjalista od samochodów drogowych GT. W jej portfolio są również rozwiązania i usługi inżynierskie dla klientów z branży motorsportu. Dodatkowo w ofercie znajduje się także organizacja wydarzeń dla amatorów wyścigowej jazdy. W 2013 r. Porsche AG nabyło 51-procentowy większościowy pakiet w Manthey-Racing GmbH. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie około 200 osób i jest zarządzane przez współwłaścicieli – Nicolasa i Martina Raederów.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *