MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Lexus pracuje nad nowym RC F

Lexus pracuje nad nową odsłoną Lexusa RC F i jego wyścigowej odmiany RC F GT3. Wszystko wskazuje na to, że auta będą jeszcze bardziej ekstremalne. A to za sprawą zupełnie innego podejścia do projektowania.

Kiedyś z drogi na tor…

Historia rodziny sportowych coupé Lexusa oznaczonych skrótem RC (od „radykalne coupé”) zaczęła się w 2013 roku. Najpierw zadebiutował model RC, czyli auto koncentrujące się przede wszystkim na wygodzie i dynamicznej stylistyce, a mniej na osiągach. Kilka miesięcy później Lexus poszedł na całość i zaprezentował pokrewny, ale mocno zmieniony model RC F. Samochód zyskał jeszcze bardziej agresywną stylistykę i – a w zasadzie przede wszystkim – potężną, bo 5-litrową i ponad 450-konną V-ósemkę. Taki sam silnik (po stosownym tuningu, naturalnie) otrzymała również wyścigowa odmiana GT3, która zaczęła wyjeżdżać na tory w 2015 roku. W przypadku nowego Lexusa RC F Japończycy chcą jednak odwrócić tę kolejność.

Lexus RC F
Lexus RC F
…teraz z toru na drogę

Przyszłość sportowego coupé Lexusa nakreślił w rozmowie z amerykańskim portalem Car And Driver David Wilson, prezes Toyota Racing Development USA, czyli amerykańskiego oddziału oficjalnego warsztatu tuningowego Toyoty i Lexusa. Inżynierowie japońskiej marki opracowują nową odsłonę sportowego coupé od początku jako samochód torowy, który powstanie też w wersji drogowej. „Zrozumieliśmy, że jeśli chcesz wprowadzić na rynek auto GT3, to nie tędy droga” – mówi. I dodaje: „Zanim naniesiesz pierwszą kreskę na papier, musisz zdecydować, że będziesz ścigać się tym samochodem. I to kształtuje wygląd auta, osiągi wersji produkcyjnej”. Szef TRD USA wspomniał, że nowy Lexus RC F powinien wyjechać na drogi w ciągu najbliższych kilku lat. Zdradził jeszcze jedną ciekawą informację…

Toyota GR GT3 Concept
GR GT3 Concept zwiastuje przyszłość Lexusa RC F GT3

Wilson zasugerował, że nowy Lexus RC F GT3 będzie w istotny sposób nawiązywał do koncepcyjnej Toyoty GR GT3 Concept. Mieliśmy okazję ją zobaczyć w trakcie Tokyo Auto Salon w styczniu. A to oznacza, że i auto drogowe będzie miało w sobie wiele z tej konstrukcji. Przedstawiciele Lexusa nie podają jednak oficjalnie żadnych szczegółów. Amerykańskie media sugerują, że nowy Lexus RC F może otrzymać napęd hybrydowy, choć marka ma w przyszłości skoncentrować się na autach w pełni elektrycznych. Wiemy natomiast, że jeszcze w tym roku inżynierowie ze sportowego działu Toyota Gazoo Racing zamierzają mieć do dyspozycji jeżdżący prototyp GR GT3 Concept.

Toyota GR GT3 Concept

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *