MotoryzacjaNajważniejszeSport

Cadillac GTP Hypercar: powrót marki do 24h Le Mans

Cadillac zaprezentował Project GTP Hypercar, będący zapowiedzią prototypowego samochodu wyścigowego trzeciej generacji amerykańskiej marki. W 2023 roku Cadillac weźmie udział w mistrzostwach IMSA WeatherTech SportsCar Championship oraz także w długodystansowych mistrzostwach świata FIA (WEC), w tym w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Cadillac GTP Hypercar
Cadillac Project GTP Hypercar
Powrót do 24h Le Mans po 20 latach

„Cadillac ponownie będzie rywalizował na światowej scenie wyścigowej. Wszyscy jesteśmy także podekscytowani powrotem do Le Mans po 20 latach” – powiedział wiceprezes Global Cadillac Rory Harvey. „Biorąc udział w mistrzostwach IMSA i WEC w 2023 r., Cadillac Racing ma też okazję zademonstrować swoje możliwości, kunszt i technologię”.

Cadillac GTP Hypercar
Cadillac Project GTP Hypercar

Opracowany przez Cadillac Design, Cadillac Racing i Dallara projekt samochodu GTP Hypercar zawiera oczywiście charakterystyczne elementy marki. Elementy dziedzictwa Cadillaca, takie jak pionowe oświetlenie i kształt przodu, są zachowane i łączą Project GTP Hypercar z przyszłością Cadillaca.

Cadillac GTP Hypercar
Cadillac Project GTP Hypercar

„Projekt GTP Hypercar jest wyjątkowym połączeniem formy i funkcji oraz prezentuje także przyszłą estetykę Cadillaca” – powiedział Chris Mikalauskas, główny projektant kreatywny w firmie Cadillac. „Mamy jeszcze wiele do zrobienia, od nadchodzącego samochodu wyścigowego po niesamowite pojazdy produkcyjne”.

Cadillac GTP Hypercar
Cadillac Project GTP Hypercar
Aktualne auto wyścigowe Cadillac DPi-V.R.

Od 2017 roku Cadillac rywalizuje w czołówce amerykańskich wyścigów samochodów sportowych. W mistrzostwach producentów IMSA, zdobywa liczne zwycięstwa, podia i także mistrzostwa używając samochodu wyścigowego Cadillac DPi-V.R.

Cadillac DPi-V.R podczas Hyundai Monterey Sports Car Championship na torze Laguna Seca 10-12 wrzesień 2021 r.
Cadillac DPi-V.R podczas Hyundai Monterey Sports Car Championship na torze Laguna Seca 10-12 wrzesień 2021 r.

„Walka o zwycięstwo w wyścigu 24h Le Mans z kultową amerykańską marką, taką jak Cadillac, to zaszczyt” – powiedziała Laura Wontrop Klauser, kierownik programu wyścigów samochodów sportowych GM. „Cały zespół jest podekscytowany dalszym budowaniem wyścigowego dziedzictwa Cadillaca. Cieszy nas rywalizacja z najlepszymi na arenie międzynarodowej i w najtrudniejszym wyścigu na świecie”.

Cadillac GTP Hypercar

Nowy samochód wyścigowy będzie napędzany całkowicie nowym silnikiem DOHC V8 o pojemności 5,5 l. Będzie on połączony z systemem hybrydowym LMDh. Samochód wyścigowy rozpocznie testy na torze latem tego roku. Pierwszy udział w wyścigu zaplanowano w Rolex 24 Daytona w 2023 roku.

Osiągnięcia Cadillac Racing:

Trzykrotne zwycięstwo w mistrzostwach IMSA WeatherTech SportsCar Championship: w 2021, 2018 i 2017. Wygrana Rolex 24h Daytona cztery razy z rzędu: w 2020, 2019, 2018 i 2017. Czterokrotna wygrana Michelin North American Endurance Cup: w 2020, 2019, 2018 i 2017. Przed startem w IMSA WeatherTech SportsCar Championship, Cadillac brał udział w Pirelli World Challenge Championship. Zdobył wówczas pięć tytułów producenta (2014, 2013, 2012, 2007, 2005) i pięć tytułów kierowców (2015, 2014, 2013, 2012, 2005).

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *