MotoryzacjaNajważniejszeSport

Bastian Buus wygrywa Porsche Supercup na Paul Ricard

Perfekcyjny weekend dla Bastiana Buusa. 19-letni Duńczyk osiągnął najlepszy czas na treningu, zdobył pole position i zwyciężył w piątej rundzie Porsche Mobil 1 Supercup. Po 13 okrążeniach w typowo letnich, upalnych warunkach na torze Formuły 1 w Le Castellet zameldował się na mecie mniej więcej pół sekundy przed swoim kolegą z zespołu BWT Lechner Racing, Brytyjczykiem Harrym Kingiem. Trzecie miejsce zajął obrońca tytułu Larry ten Voorde (GP Elite) z Holandii. Zdobywając czwarte miejsce, Luksemburczyk Dylan Pereira (BWT Lechner Racing) utrzymał prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw.

Harry King (UK), BWT Lechner Racing (#6), Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#7), Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Circuit Paul Ricard – Le Castellet (F)
Wygrana w upale

Pomimo śródziemnomorskiego upału i temperatury przekraczającej 30 stopni Celsjusza Bastian Buus zachował zimną krew. Występ w Le Castellet był dla 19-letniego Duńczyka dopiero piątym wyścigiem Supercup. Mimo to nastolatek z ekipy BWT Lechner Racing po raz pierwszy zdobył pole position. Później wystartował jak wytrawny zawodowiec i skutecznie bronił swojej pozycji przed kolegą z zespołu Harrym Kingiem, który nie ustępował w atakach.

Start, Porsche 911 GT3 Cup, Harry King (UK), BWT Lechner Racing (#6), Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#7), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Le Castellet (F)
Samochód bezpieczeństwa i restart

Kiedy jeszcze podczas pierwszego okrążenia na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, Buus pozostał czujny. Po restarcie utrzymał prowadzenie za kierownicą około 510-konnego Porsche 911 GT3 Cup. „Szczerze mówiąc, trochę zepsułem swój początek, przez co miałem Harry’ego tuż obok. Obiecałem sobie jednak, że nie zamierzam hamować, dopóki on nie zahamuje. Było gorąco, ale zadziałało” – przyznał Buus, opisując swoje pierwsze sekundy wyścigu.

Porsche 911 GT3 Cup, Bastian Buus (DK), BWT Lechner Racing (#7), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Circuit Paul Ricard – Le Castellet (F)
Końcówka wyścigu

Także podczas ostatniego okrążenia 19-latek z nadmorskiego miasta Kolding musiał odpierać ataki rywala. „Pod koniec wyścigu Harry był niebezpiecznie blisko. Jego opony wydawały się być w lepszym stanie niż moje. Podejrzewałem, że to będzie bliski finisz – i nagle minęliśmy metę. To była kompletna niespodzianka, ponieważ myślałem, że mamy przed sobą jeszcze jedno okrążenie”.

Porsche 911 GT3 Cup, Harry King (UK), BWT Lechner Racing (#6), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Circuit Paul Ricard – Le Castellet (F)

Harry King pochwalił swojego młodego kolegę z drużyny. „Bastian nie popełnił ani jednego błędu, który mógłbym wykorzystać. Oszczędzałem opony na końcowy atak – i prawie zadziałało… ale tylko »prawie«. Mimo to jestem niezmiernie zadowolony z drugiego miejsca” – podsumował kierowca BWT Lechner Racing z Anglii.

Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Team GP Elite (#25), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Le Castellet (F)

Również Larry ten Voorde odczuł wielką ulgę. Broniący tytułu mistrz z zespołu GP Elite w poprzednim wyścigu musiał się wycofać po niezawinionym wypadku. Trzecie miejsce na Circuit Paul Ricard pozwoliło mu także zniwelować dystans do lidera mistrzostw. „Przede wszystkim chciałbym pogratulować Bastianowi Buusowi jego pierwszego zwycięstwa w Superpucharze – przy nim prawie czuję się stary” – zażartował 25-letni Holender. „Cieszę się, że po moim pechu na Red Bull Ringu wróciłem na podium. Nie myślę jeszcze za dużo o tytule. Chcę tylko wygrywać wyścigi”.

Porsche 911 GT3 Cup, Clement Mateu (F), CLRT (#11), Loek Hartog (NL), Ombra SRL (#17), Aaron Mason (UK), Pierre Martinet by Almeras (#23), Philipp Sager (A), Dinamic Motorsport SRL (#15). Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Le Castellet (F)
Kolejne miejsca

Jako czwarty linię mety przekroczył Junior Porsche Laurin Heinrich z ekipy SSR Huber Racing. Po wyścigu otrzymał jednak trzysekundową karę i stracił tę pozycję – stewardzi zarzucili mu, że tuż po starcie przekroczył granicę toru. W rezultacie Heinrich musiał oddać swoje czwarte miejsce Dylanowi Pereirze (Luksemburg) z BWT Lechner Racing. Dzięki temu obronił on prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Porsche 911 GT3 Cup, Porsche-Junior / Porsche Junior Laurin Heinrich (D), SSR Huber Racing (#3), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Le Castellet (F)

Gratulacje dla Bastiana Buusa. Wygranie wyścigu podczas swojego pierwszego sezonu Supercup to niezwykle imponujący wyczyn. Wiele mówi on o jego ogromnym talencie. Generalnie byliśmy świadkami pełnego akcji wyścigu z ekscytującymi walkami o pozycje – zarówno wśród faworytów, jak i w dalszej części stawki. Szacunek dla kierowców i zespołów, które profesjonalnie pracowały w tych gorących temperaturach” – powiedział Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Porsche 911 GT3 Cup, Morris Schuring (NL), Huber Racing (#1), Marvin Klein (F), CLRT (#12), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Le Castellet (F)

W klasyfikacji debiutantów po pięciu rundach sezonu niepokonany pozostaje Bastian Buus. Zwycięstwo w klasie ProAm w Le Castellet odniósł lider tej klasyfikacji Roar Lindland (Norwegia) w barwach Pierre Martinet by Alméras.

Po wyścigu na ultranowoczesnym torze Circuit Paul Ricard rywalizacja w ramach Porsche Mobil 1 Supercup przeniesie się na jeden z najsłynniejszych obiektów w kalendarzu Formuły 1. Szósta runda odbędzie się za pięć tygodni na Spa-Francorchamps w Belgii (24-26 sierpnia 2022 r.).

Porsche 911 GT3 Cup, Morris Schuring (NL), Huber Racing (#1), Porsche Mobil 1 Supercup 2022, Le Castellet (F)
Wyniki piątej rundy Porsche Mobil 1 Supercup, Le Castellet (Francja)

1. Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing), 29:21,612 min
2. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), +0,452 s
3. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), +3,813 s
4. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), +10,230 s
5. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing), +10,655 s
6. Marvin Klein (Francja/CLRT), +11,683 s

Klasyfikacja punktowa Porsche Mobil 1 Supercup 2022 (po 5 z 8 wyścigów)

1. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), 92 punkty
2. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing), 88 punktów
3. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), 82 punkty
4. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), 80 punktów
5. Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing), 73 punkty

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *