MotoryzacjaNajważniejszeSport

Ford powróci do Le Mans z nowym Mustangiem

Podczas premiery siódmej generacji Forda Mustanga, firma Ford zapowiedziała powrót legendarnego modelu do rywalizacji w jednym z najsłynniejszych wyścigów na świecie – 24-godzinnym Le Mans.

– Fordy Mustangi rywalizują na wielu najznamienitszych torach na całym świecie, ale żaden tor czy wyścig nie znaczą więcej dla naszej historii, niż Le Mans – powiedział Bill Ford, prezes Ford Motor Company, podczas wydarzenia Stampede – światowej premiery siódmej generacji Forda Mustanga. To właśnie tam stanęliśmy w latach sześćdziesiątych XX wieku w szranki z Ferrari i wygraliśmy! Po 50 latach powróciliśmy i znów zadziwiliśmy motoryzacyjny świat. Ford Mustang powróci do Le Mans. I znów będziemy piekielnie mocni.

Ford powróci do Le Mans z nowym Mustangiem

Ford GT40 wystartował w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans po raz pierwszy w 1964 roku. Dwa lata później, w 1966 roku, wygrał wyścig, dodatkowo sensacyjnie stając na wszystkich trzech stopniach podium. Dokładnie pięćdziesiąt lat później, Ford GT znowu wygrał jedną z klas wyścigu Le Mans. Sukces osiągnął samochód w barwach zespołu Ford Chip Ganassi Racing, a inny Ford GT finiszował na trzecim miejscu. Mustang występował w wyścigu Le Mans także w latach 1967 i 1997.

Wyścigowe dziedzictwo

Sporty motorowe są areną zmagań nie tylko najlepszych kierowców i zespołów oraz spektaklem przyciągającym rzesze kibiców i sponsorów. To także znakomity poligon doświadczalny dla producentów samochodów. Daje on wyjątkową szansę na przetestowanie, w skrajnie trudnych warunkach, różnych najnowocześniejszych rozwiązań. Potem w odpowiednio zmodyfikowanej formie mogą trafić one do samochodów seryjnych.

Ford powróci do Le Mans z nowym Mustangiem

Aktywność Forda w motorsporcie ma długie i bogate tradycje. Na koncie amerykańskiej marki jest wiele wspaniałych triumfów w różnych jego dyscyplinach. Do najbardziej znanych i inspirujących należy właśnie wygrana w najsłynniejszym wyścigu długodystansowym świata 24h Le Mans w 1966 roku.

Legendarny Ford GT40 jest jednym z najlepszych wyścigowych aut wszechczasów. Został skonstruowany przez zespół specjalistów pod wodzą Carolla Shelby’ego. Kulisy pracy nad tym modelem oraz zakończoną sukcesem Forda rywalizację z Ferrari o zwycięstwo w wyścigu ukazuje film z 2019 roku „Le Mans’66”. Rolę Carolla Shelby’ego zagrał w nim Matt Damon.

Ford powróci do Le Mans z nowym Mustangiem

– Ford Mustang GT3 będzie mógł wystartować w zawodach w 2024 roku – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor generalny Ford Performance Motorsport. Już teraz nie możemy się doczekać, by ponownie kibicować temu legendarnemu modelowi podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *