MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Nowa Toyota Prius z polskim cennikiem

Toyota Prius piątej generacji debiutuje w Europie wyłącznie z napędem plug-in hybrid, opartym na najnowszej technologii hybrydowej. Jest to najbardziej dynamiczny model w historii Priusa. Auto o mocy 223 KM rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,7 s. Przy zasięgu w trybie EV wynoszącym 72-86 km wg WLTP oraz oszczędnej pracy napędu hybrydowego, nowa Toyota Prius łączy praktyczność i ekologię.

Nowa Toyota Prius

Prius 2023 będzie dostępny w Polsce w trzech wersjach – Comfort, Prestige i Executive. Jego średnie zużycie paliwa wg WLTP wynosi od 0,5 l/100 km dla podstawowej wersji Comfort. Średnie zużycie zaś dla pozostałych konfiguracji wynosi od 0,7 l/100 km. Natomiast średnia emisja CO2 wynosi odpowiednio od 11 i 16 g/100 km.

Nowa Toyota Prius
Prius Comfort w cenie poniżej 200 000 zł

W podstawowej odmianie Comfort auto kosztuje 199 900 zł. Otrzymuje m.in. najnowsze systemy bezpieczeństwa czynnego T-MATE z aktualizacjami online. Dodatkowo także system multimedialny Toyota Smart Connect z kolorowym ekranem dotykowym 12,3″, asystentem głosowym i nawigacją online, światła LED, felgi aluminiowe, podgrzewane przednie fotele i elektryczną regulację fotela kierowcy.

Nowa Toyota Prius
Prius Prestige i adaptacyjne światła drogowe

Wersja Prestige w cenie 211 900 zł zawiera m.in. cyfrowe lusterko wsteczne, elektrycznie unoszone drzwi bagażnika, listwy LED w tylnych światłach, większe koła aluminiowe czy także podgrzewanie kierownicy. Atutem tej konfiguracji są również nowoczesne światła matrycowe w technologii LED z systemem adaptacyjnych świateł drogowych (AHS). Technologia ta nie tylko automatycznie przełącza światła drogowe na mijania. Reguluje także kształt snopa światła w sposób gwarantujący optymalne oświetlenie drogi bez oślepiania kierowców innych pojazdów. Priusa Prestige można dodatkowo doposażyć w panoramiczny szklany dach za 3 500 zł.

Nowa Toyota Prius
Prius Executive i dach fotowoltaiczny

Cena nowego Priusa Executive wynosi 239 900 zł. W tej konfiguracji model zyskuje m.in. monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni, wentylację przednich foteli i pamięć ustawień fotela kierowcy czy też zaawansowanego asystenta parkowania Toyota Teammate. Najwyższą wersję Priusa wyróżnia także dach z panelami fotowoltaicznymi. Może on ładować baterię czystą energią i wydłużyć zasięg auta w trybie EV maksymalnie o 8,7 km każdego dnia.

Nowa Toyota Prius
Hybryda plug-in ładowana z trzech źródeł

Toyota Prius jest też pionierem technologii hybrydowej na światowych rynkach i do dziś pozostaje najpopularniejszym samochodem hybrydowym na świecie. Jego łączna globalna sprzedaż przekroczyła 5 milionów egzemplarzy. Nowy model został zaprojektowany na platformie GA-C w udoskonalonej architekturze TNGA drugiej generacji, lżejszej i również sztywniejszej od poprzedniej. Nowe nadwozie liftback o jeszcze bardziej dynamicznej sylwetce jest nieco krótsze i niższe, ale szersze i ma większy rozstaw osi. Napęd hybrydowy piątej generacji również zaprojektowano w technologii TNGA. Jego konstrukcja opiera się na 152-konnym silniku benzynowym 2.0 oraz elektrycznym silniku o mocy 163 KM. Zasila go nowa, bardziej pojemna bateria litowo-jonowa 13,6 kWh. Czerpie ona energię z trzech źródeł – zewnętrznego zasilania z sieci energetycznej, hamowania rekuperacyjnego oraz także solarnego dachu. Ładowanie do pełna przy użyciu ładowarki 3,5 kW trwa 4 godziny.

Toyota rozpocznie przyjmowanie rezerwacji online na nowego Priusa 27 marca 2023 roku.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *