KlasykiMotoryzacjaNajważniejsze

Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów – StarDrive Poland 2023 w Koninie

Wielkimi krokami zbliża się święto entuzjastów zabytkowych samochodów Mercedes-Benz i klasycznej motoryzacji. W dniach 15-18 czerwca 2023 r. odbędzie się StarDrive Poland 2023 – kolejny, już 21. zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów. Tym razem załogi z Polski i kilku innych europejskich krajów zjadą do Konina. W sobotę w godzinach 12:00-15:00 na tamtejszym Placu Wolności odbędzie się tradycyjny Konkurs Elegancji. Na imprezie nie zabraknie przedstawicieli dwóch słynnych modeli, które obchodzą w tym roku swoje 60. urodziny: roadstera Pagoda (W 113) oraz limuzyny 600 (W 100). A najstarszy zgłoszony samochód biorący udział w zlocie ma prawie 90 lat!

Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów – StarDrive Poland
Konin

Konin to niepozorne miasto w samym centrum Polski. Legenda głosi, że powstało z wdzięczności księcia Leszka, któremu dzikie konie uratowały w tym miejscu życie. Miasto przez wiele lat pełniło rolę przystanku w transporcie polskiego bursztynu z Bałtyku na południe Europy. Pamiątką po tym szlaku jest stojący do dziś najstarszy słup drogowy w Polsce – z 1151 roku. W XX wieku Konin był głównie znany z ciężkiego przemysłu, a po transformacji ustrojowej zlokalizowano tu przedsiębiorstwa produkujące kawior. Obecnie Konin jest siedzibą europejskiego potentata i jednego ze światowych liderów w produkcji kawioru.

Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów – StarDrive Poland
15-18 czerwca 2023

Już w najbliższy czwartek, 15 czerwca, Konin zalśni blaskiem kilkudziesięciu gwiazd. W tym roku liczące nieco ponad 70 tys. mieszkańców miasto będzie gościć 21. zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska – StarDrive Poland 2023. Wydarzenie zbiega się z także powstaniem w ostatnim czasie pierwszego salonu Mercedes-Benz w Koninie.

Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów – StarDrive Poland
Program zlotu

W piątek załogi wyruszą w rajd turystyczny z zadaniami, połączony ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Sobota to główna atrakcja zlotu – Konkurs Elegancji. W godzinach 12:00-15:00 zabytkowe Mercedesy zaprezentują się widzom na konińskim Placu Wolności wraz z załogami, które tradycyjnie też wystąpią w strojach oddających klimat epoki danego modelu. To wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć wiele unikalnych samochodów z gwiazdą i poznać też ich właścicieli. Jury będzie oceniać nie tylko stan zachowania samochodów oraz ich zgodność z fabryczną specyfikacją. Będzie także oceniać stylizacje uczestników i sposób ich prezentacji. Imprezę poprowadzi dziennikarz motoryzacyjny Patryk Mikiciuk, a gościem specjalnym w jury będzie aktor Rafał Zawierucha. Dołączy on do Jerzego Kossowskiego, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu „Automobilista”, dziennikarza motoryzacyjnego Jacka Balkana oraz Piotra Korytkowskiego, Prezydenta Miasta Konina. Wręczenie pucharów nastąpi na wieczornym balu komandorskim, uświetnionym koncertem muzyki jazzowej, swingowej i soulowej oraz również degustacją kawioru.

Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów – StarDrive Poland
85 załóg w zabytkowych Mercedesach

Do tegorocznej edycji zlotu Star Drive zgłosiło się aż 85 załóg. Nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Czech i Litwy. Łącznie organizatorzy spodziewają się 35 różnych modeli Mercedes-Benz z kilku grup wiekowych. Począwszy od aut przedwojennych aż po bardziej współczesne pojazdy z lat 80. i początku lat 90. ubiegłego stulecia. Najstarszy zgłoszony wóz wyprodukowano w 1934 roku, a zatem blisko 90 lat temu. Imponująco przedstawia się również spektrum mocy: najsłabszy samochód ma rozwijać 38 KM, a najmocniejszy – ponad 600 KM. Na liście zapisów nie zabraknie także dwóch legendarnych modeli Mercedes-Benz, które świętują w tym roku swoje okrągłe, 60. urodziny: roadstera Pagoda (W 113) oraz limuzyny 600 (W 100).

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *