MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Nowy Mercedes klasy V, EQV oraz dostawczy Vito i eVito

Mercedes-Benz Vans jeszcze bardziej uatrakcyjnił segment średniej wielkości pojazdów do użytku prywatnego i komercyjnego. Dzięki nowemu wyglądowi zewnętrznemu i wewnętrznemu oraz większemu komfortowi, bezpieczeństwu i funkcjonalności, a szczególnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom cyfrowym. Nowe modele: EQV, Klasa V i Klasa V Marco Polo oraz eVito i Vito stanowią ważny krok na drodze do realizacji nowej strategii biznesowej. Jej celem jest oferowanie najbardziej pożądanych pojazdów i usług oraz pozycja lidera w zakresie elektromobilności  i rozwiązań cyfrowych.

Aby  sprostać potrzebom klientów zarówno prywatnych jak i komercyjnych, Mercedes-Benz Vans w coraz większym stopniu różnicuje swoje podejście. Działania mające na celu podniesienie poziomu luksusu będą dotyczyły segmentu prywatnych vanów. W tym EQV, Klasy V i Klasy V Marco Polo – podobnie jak w przypadku samochodów osobowych Mercedes-Benz. Jednocześnie firma realizuje strategię premium dla pojazdów dostawczych – w tym eVito i Vito. Celem jest pełne wdrożenie tej zmiany poprzez wprowadzenie począwszy od 2026 roku modułowej i skalowalnej architektury Van Electric (VAN.EA). Nowe portfolio vanów średniej wielkości stanowi ważny etap pośredni na tej drodze. Zarówno w gamie modeli do użytku prywatnego, jak i komercyjnych, do 2030 roku elektryczne vany powinny stanowić ponad 50 procent. Mercedes-Benz Vans oferuje już teraz elektryczną wersję każdego modelu. Do tej pory sprzedano ponad 40 000 elektrycznych samochodów dostawczych.

„Chcemy oferować najbardziej pożądane pojazdy i usługi oraz odgrywać też rolę pioniera w e-mobilności. Od minivanów po samochody kempingowe i dostawcze. Nasze nowe średniej wielkości pojazdy to kolejny krok w kierunku osiągnięcia tego celu. Jeszcze bardziej luksusowe pozycjonowanie EQV i Klasy V oraz podwyższony poziom premium modeli eVito i Vito pozwolą bardziej skoncentrować się na wysokomarżowych sektorach”. Klaus Rehkugler, szef sprzedaży i marketingu Mercedes-Benz Vans

Precyzyjne podkreślenie mocnych stron modelu dla dalszego rentownego wzrostu

Prawie żaden inny segment w portfolio Mercedes-Benz nie jest tak zróżnicowany i nie ma tak szerokiej bazy klientów, jak vany. Z jednej strony mamy tu EQV i Klasę V. Spektrum użytkowników rozciąga się od rodzin i entuzjastów wypoczynku po VIP-ów i prezesów firm. Poza Europą pojazdy te są szczególnie popularne także na rynku azjatyckim. Klienci mają do dyspozycji również atrakcyjne linie wyposażenia. Dla EQV jest to linia AVANTGARDE, a dla Klasy V dostępne są warianty linii: STYLE,AVANTGARDE, oraz EXCLUSIVE. Możliwe są również opcjonalne pakiety stylistyczne, takie jak AMG Line i pakiet Night oraz pakiet stylistyczny wyposażenia dla EQV.

Z drugiej strony segment obejmuje samochody dostawcze Vito i eVito w wariantach Tourer, furgon i Mixto. Są one skierowane do przedsiębiorców – od  usługodawców po klientów flotowych. Modele Vito można dostosować też do indywidualnych potrzeb za pomocą linii wyposażenia BASE, PRO i SELECT.

Do średniej wielkości vanów należy ponadto kamper Klasa V Marco Polo.

Wszystkie modele zawsze łączyły wysoki poziom funkcjonalności i komfortu oraz jakości i także niepowtarzalnej stylistyki. Ponadto oferują one dużo przestrzeni na biznes, życie rodzinne lub kempingowe przygody. Wszystkie te cechy zostały teraz istotnie podkreślone.

Nowa stylistyka zapewnia niepowtarzalny wygląd

Jednym z głównych atutów nowych modeli średniej wielkości vanów z gwiazdą jest wygląd. Udoskonalona konstrukcja nadwozia zapewnia EQV, Klasie V i Klasie V Marco Polo, a także eVito i Vito, bardziej charakterystyczny design i wyjątkową atrakcyjność wizualną w swoich segmentach. Nowa stylistyka przodu charakteryzuje się efektowną osłoną chłodnicy w różnych formach i mocno podkreślonym zderzakiem. W zależności od linii wyposażenia, osłona chłodnicy EQV, Klasy V i Klasy V Marco Polo jest otoczona listwą świetlną LED.

Najbardziej luksusowa Klasa V EXCLUSIVE po raz pierwszy ma również na masce podkreślającą status pionową gwiazdę Mercedesa. Eleganckie adaptacyjne reflektory MULTIBEAM LED są kolejnym elementem, który dodaje wszystkim modelom stylowego wyglądu. Z tyłu niepowtarzalny wygląd zapewniają zderzak i nowo zaprojektowane światła LED. Kontur tylnych świateł jest przyciemniony. Tworzy to bardziej precyzyjny obrys świetlny. Odświeżony wygląd uzupełniają także nowe obręcze kół ze stopów lekkich. Zoptymalizowano ich aerodynamiczną konstrukcję i dostępne są w rozmiarach 17, 18 i 19 cali. Samochód dostępny jest także w pięciu nowych kolorach lakieru.

Nowoczesny, cyfrowy design kokpitu i dodatkowe funkcje zwiększające komfort

Nowa stylistyka wnętrza także wizualnie dopełnia odświeżony wygląd nadwozia. Dominują tu oczywiście elementy cyfrowe. Kokpit charakteryzuje się przede wszystkim przeprojektowaną deską rozdzielczą z ekranem dotykowym. Ma nowe stylowe nawiewy powietrza i kierownicą nowej generacji z możliwością sterowania multimediami bez odrywania rąk od kierownicy. Po raz pierwszy EQV, Klasa V i Klasa V Marco Polo wyposażono w dwa panoramiczne wyświetlacze o przekątnej 12,3 cala. Vito i eVito są wyposażone w intuicyjnie obsługiwany centralny wyświetlacz o przekątnej 10,25 cala. Zastosowano także nowy zestaw wskaźników z kolorowym wyświetlaczem o przekątnej 5,5 cala. Dostosowano je do potrzeb klientów komercyjnych.

Nowa konsola środkowa może obsługiwać bezprzewodowe ładowanie smartfonów (opcja). Inne nowe funkcje zwiększające wygodę obejmują funkcję uruchamiania KEY-LESS, podgrzewaną kierownicę i nowe, przyciemnione tylne oświetlenie ułatwiające jazdę nocą. W odświeżonych wersjach EQV, Klasy V i Klasy V Marco Polo do wyboru są aż 64 kolory oświetlenia ambiente. Umożliwia to więc stworzenie jeszcze bardziej indywidualnej atmosfery we wnętrzu. Dla wygodniejszego dostępu do tyłu, wszystkie te modele są teraz standardowo wyposażone w drzwi przesuwne po lewej stronie pojazdu. Z kolei w Vito Tourer i Mixto oraz eVito Tourer po raz pierwszy dostępna jest elektryczna klapa tylna EASY-PACK. Zapewnia ona wygodny załadunek i rozładunek. Ponadto we wszystkich modelach komercyjnych z automatyczną skrzynią biegów, w zależności od wyposażenia, dostępny jest teraz elektryczny hamulec postojowy. To tylko kilka z wielu nowych funkcji zwiększających wygodę.

System informacyjno-rozrywkowy MBUX: inteligentny, interaktywny i indywidualny

Nowa gama średniej wielkości samochodów dostawczych Mercedes-Benz jest standardowo wyposażona w system informacyjno-rozrywkowy MBUX obecnej generacji – w modelach Vito i eVito po raz pierwszy. Nowe samochody dostawcze oferują zatem bezprecedensowe cyfrowe i interaktywne doświadczenia. Dzięki nowemu MBUX kierowcy Klasy V Marco Polo, Klasy V i EQV mogą z kolei korzystać z możliwych dodatkowych funkcji, takich jak strumieniowanie muzyki, sterowanie funkcjami zwiększającymi komfort ENERGIZING i nawigacji z rozszerzoną rzeczywistością.

Intuicyjny koncept wyświetlania komunikatów i obsługi umożliwia również dopasowane do indywidualnych potrzeb sterowania wieloma funkcjami informacyjno-rozrywkowymi, dotyczącymi komfortu oraz samego pojazdu. Obsługuje się je na centralnym wyświetlaczu, dotykowych panelach sterowania na kierownicy lub głosowo. Również z pomocą samouczącego się asystenta „Hej Mercedes”, którego dodatkowo także zoptymalizowano. Inne zalety nowej generacji MBUX to zwiększona moc obliczeniowa, dodatkowe funkcje i widoki związane z napędem elektrycznym dla EQV i eVito oraz funkcje wspomagania parkowania wyświetlane na centralnym wyświetlaczu.

Klienci mogą również stworzyć swój osobisty profil bezpośrednio w swoim pojeździe. Mogą go także zsynchronizować z istniejącymi danymi profilu na swoim koncie Mercedes me. Dla każdego pojazdu można zapisać do siedmiu różnych profili – każdy z indywidualnymi informacjami, takimi jak ostatni cel nawigacji lub ulubiona stacja radiowa. Zeskanowanie kodu QR za pomocą aplikacji Mercedes me powoduje automatyczne połączenie pojazdu z kontem Mercedes me.

Różnorodne cyfrowe dodatki od Mercedes-Benz

W systemie informacyjno-rozrywkowym MBUX dostępnych jest także wiele cyfrowych dodatków. Sprawiają one, że nowe vany są jeszcze inteligentniejsze, a codzienne ich użytkowanie jeszcze łatwiejsze i także bardziej wydajne. W zależności od rodzaju, z funkcji tych, przyczyniających się do większego komfortu i bezpieczeństwa, można korzystać przed i po podróży, a nawet w trasie. Obejmują one bezpłatne usługi, takie jak zarządzanie eksploatacją, wypadkami i awariami, a także usługi zdalne, takie jak blokowanie i odblokowywanie drzwi oraz otwieranie i zamykanie okien za pośrednictwem aplikacji Mercedes me. Inne przydatne usługi to nawigacja z Live Traffic Information, komunikacja Car-to-X oraz rozszerzone funkcje MBUX z asystentem głosowym „Hej Mercedes”, który w razie potrzeby może na przykład wyszukać w internecie pobliskie restauracje lub hotele.

Dla EQV dostępna jest również usługa cyfrowa Mercedes me Charge, która w przyszłości obejmie także nowego eVito. Oferuje klientom dostęp do jednej z największych publicznych sieci ładowania w Europie z ponad 500 000 punktów ładowania – w tym europejskiej sieci szybkiego ładowania IONITY. Mercedes me Charge umożliwia ładowanie energią ze źródeł odnawialnych na wszystkich stacjach. Ponieważ elektryczne vany wyposażono w funkcję Plug & Charge, kierowcy mogą ładować i płacić szybko i wygodnie na kompatybilnych stacjach. Ręczne uwierzytelnianie nie jest konieczne, ponieważ stacja komunikuje się bezpośrednio z pojazdem za pomocą kabla.

Mercedes-Benz Vans od wielu lat zajmuje się oprogramowaniem i cyfryzacją pojazdów. Wiele produktów jest już w użyciu. Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach, strategia cyfrowa Mercedes-Benz Vans będzie realizowała proste, ale kompleksowe podejście na trzech poziomach. Poziom 1. to funkcje związane z pojazdem, obejmujące na przykład te wymienione powyżej. Poziom 2. składa się z cyfrowych dodatków dostosowanych do potrzeb użytkownika. To rozwiązanie umożliwia klientom integrację pojazdów z ich własną infrastrukturą cyfrową. Wreszcie Poziom 3. rozszerzy istniejącą ofertę Mercedes-Benz Vans o wybór standardowych usług i aplikacji innych firm. W przyszłości zostaną one zintegrowane z MB.OS.

Nawigacja z Electric Intelligence: EQV i eVito przejmują planowanie tras

Dzięki MBUX, teraz oprócz EQV, także eVito jest po raz pierwszy zintegrowane z elektromobilnym ekosystemem inteligentnej nawigacji z aktywnym zarządzaniem zasięgiem oraz usługami i aplikacjami w chmurze. Zapewnia on swobodną jazdę z przejrzystym i możliwie najbezpieczniejszym planowaniem. Wszystkie dane i ustawienia związane z napędem elektrycznym można obsługiwać za pomocą centralnego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości MBUX. Można tu na przykład ustawić indywidualnie klimatyzację wstępną, regulować ustawienia ładowania, a nawigację obsługiwać za pomocą funkcji Electric Intelligence i Mercedes me Charge.

Systemy wspomagania jazdy: jeszcze lepsze wsparcie w każdej sytuacji

Atrakcyjności nowego portfolio średniej wielkości vanów Mercedes-Benz dopełniają systemy bezpieczeństwa i wspomagania z dodatkowymi i częściowo rozbudowanymi funkcjami. Na przykład aktywny asystent hamowania (Active Brake Assist) obejmuje teraz funkcję rozpoznawania ruchu poprzecznego i może również ostrzegać o pojazdach nadjeżdżających z boku lub z przeciwka oraz o niebezpiecznych manewrach wyprzedzania, a także interweniować, aby zahamować w sytuacji awaryjnej i zapewnić wsparcie podczas skręcania.

Standardowe wyposażenie obejmuje:

• Klasa V, EQV i Klasa V Marco Polo: ATTENTION ASSIST, Asystent świateł drogowych z czujnikiem deszczu, aktywny asystent utrzymywania odległości DISTRONIC, aktywny asystent hamowania z funkcją ruchu poprzecznego, asystent martwego pola, aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, inteligentny asystent ograniczenia prędkości i pakiet parkowania.

• Vito i eVito: ATTENTION ASSIST, asystent świateł drogowych z czujnikiem deszczu, tempomat, aktywny asystent hamowania z funkcją ruchu poprzecznego, asystent martwego pola, aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, inteligentny asystent ograniczenia prędkości i kamera cofania.

Po raz pierwszy dostępne są też adaptacyjne reflektory MULTIBEAM LED z asystentem świateł drogowych PLUS. Każda z 84 indywidualnie sterowanych diod LED umożliwia niezwykle szybkie i precyzyjne dostosowanie oświetlenia do aktualnej sytuacji na drodze. Asystent świateł drogowych PLUS stale oświetla drogę przed Tobą, nie oślepiając innych uczestników ruchu.

Nowy pakiet wspomagania jazdy obejmuje jeszcze więcej systemów. Zawiera aktywnego asystenta utrzymania odległości DISTRONIC z dostosowaniem prędkości do trasy i rozszerzonym automatycznym ponownym ruszaniem w korkach, aktywnego asystenta układu kierowniczego i aktywnego asystenta ograniczenia prędkości. Dla wygodnego i szybkiego parkowania dostępny jest również nowy pakiet parkowania z kamerą 360 stopni. Zapewnia 360-stopniową wizualizację parkowania wspomaganego kamerą za pomocą obrazów 3D. Pakiet parkowania obejmuje też aktywnego asystenta parkowania, ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu, hamowanie awaryjne w razie wykrycia pieszych i asystenta ruszania. Pakiet parkowania z kamerą 360° obejmuje również asystenta stabilności przyczepy w połączeniu ze sprzęgiem przyczepy i automatyczną skrzynią biegów.

Znacząco ulepszone wyposażenie i uproszczona oferta

Mercedes-Benz Vans znacznie ulepszył standardowe wyposażenie. Jeszcze dokładniej dostosował także zawartość pakietów wyposażenia do konkretnych wymagań klientów. Funkcjonalne elementy wyposażenia, często kupowane razem z pojazdem, połączono w pakiety. Znacznie ogranicza to czasochłonny wybór wielu indywidualnych opcji.

Klasa V STYLE oferuje już na przykład skórzaną kierownicę, pakiet lusterek, system klimatyzacji TEMPMATIC z tyłu, pakiet integracji smartfonu i komfortowy fotel dla pasażera z przodu. Począwszy od linii AVANTGARDE, klienci mogą również liczyć na klimatyzację THERMOTRONIC, bezprzewodowe ładowanie smartfonów, przednie fotele z 4-kierunkową regulacją podparcia lędźwiowego i regulacją głębokości siedziska, adaptacyjne reflektory MULTIBEAM LED, nawigację, Live Traffic Information i 17-calowe felgi aluminiowe. Topowa Klasa V EXCLUSIVE zawiera dodatkowe wyposażenie, takie jak sportowe zawieszenie, skórzaną kierownicę Nappa, elektrycznie regulowany fotel kierowcy z funkcją pamięci, przyciemniane tylne szyby, elektrycznie sterowane drzwi przesuwne i elektrycznie otwieraną tylną klapę EASY-PACK oraz 19-calowe felgi aluminiowe.

Vito BASE, oprócz nowej wielofunkcyjnej kierownicy, MBUX i KEYLESS Start, oferuje także półautomatyczną klimatyzację TEMPMATIC z nowym panelem klimatyzacji, asystentem świateł drogowych z czujnikiem deszczu i zamykanym schowkiem. Wraz z linią wyposażenia PRO klienci otrzymują także m.in. komfortowe przednie fotele z 4-kierunkową regulacją podparcia lędźwiowego i regulacją głębokości siedziska oraz powiększony do 70-litrówzbiornik paliwa. Topowe wyposażenie Vito SELECT obejmuje również np. 17-calowe felgi aluminiowe, adaptacyjne reflektory MULTIBEAM LED, automatyczną skrzynię biegów z elektrycznym hamulcem postojowym, pakiet lusterek, pakiet chromowanych elementów wnętrza, integrację ze smartfonem i chromowaną osłonę chłodnicy. Wyposażenie dodatkowe dostępne jest dla wersji furgon w pakiecie BASE Plus oraz dla Tourera w pakiecie PRO Plus.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *