KlasykiMotoryzacjaNajważniejsze

Mercedes-Benz SSKL Avus i Benz Prinz Heinrich w Muzeum Mercedesa

Muzeum Mercedesa, jedno z największych muzeów motoryzacyjnych na świecie, znajdujące się w Stuttgarcie w Niemczech otwarto w 2006 roku. Prezentuje ono historię marki Mercedes-Benz, a także historię rozwoju motoryzacji. Znajduje się tam ponad 160 pojazdów – samochodów osobowych, ciężarowych, wyścigowych oraz motocykli. Ekspozycja obejmuje prawie 130 lat historii marki Mercedes, od początków motoryzacji aż do czasów współczesnych.

W muzeum zaprezentowano właśnie dwa nowe ciekawe eksponaty. To zabytkowe samochody wyścigowe: Benz Prinz Heinrich z 1910 roku oraz Mercedes-Benz SSKL Avus z 1932 roku.

Benz Prinz Heinrich został specjalnie skonstruowany na wyścig „Prinz-Heinrich-Fahrt” w 1910 roku. Jest też jednym z dwóch istniejących na świecie oryginalnych pojazdów marki Benz & Cie.

Drugim z wystawionych samochodów jest Mercedes-Benz SSKL Avus, zwycięzca wyścigu „International Avus Race” w Berlinie w 1932 roku. Pojazd ten zaprojektowano z wykorzystaniem aerodynamicznego kształtu karoserii, który pozwolił na zwycięstwo. Był on prekursorem – od tamtej pory samochody wyścigowe projektuje się w ten sposób. Oryginalny Mercedes-Benz SSKL Avus niestety już nie istnieje. W 2019 roku na podstawie zachowanej dokumentacji samochód zrekonstruowano.

Benz Prinz Heinrich z 1910 roku

Benz Prinz Heinrich to samochód skonstruowany na potrzeby prestiżowego wyścigu, organizowanego przez niemieckiego księcia Henryka Pruskiego, znanego również jako Prinz Heinrich. Celem producenta było przetestowanie nowych technologii stosowanych w samochodach. Benz Prinz Heinrich był jednym z 21 samochodów różnych marek, które wzięły udział w wyścigu. Wyposażony był w silnik o dwóch cylindrach i pojemności 5,7 litra. Samochód charakteryzował się także innowacyjnymi technologiami jakimi były podwójny zapłon i czterozaworowa konstrukcja silnika.

Benz Prinz Heinrich dotarł do mety po pięciu etapach zajmując drugie miejsce. Samochód przegrał jedynie z Rolls-Royce’m, ale uzyskał lepsze wyniki niż inne niemieckie samochody. Dziś Benz Prinz Heinrich jest uważany za klasyka motoryzacji i dlatego też stanowi bardzo cenny eksponat. Zachowały się tylko dwa egzemplarze tego modelu – jeden z nich znajduje się właśnie w Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie.

Mercedes-Benz SSKL Avus

Mercedes-Benz SSKL Avus z 1932 roku był jednym z najsłynniejszych samochodów wyścigowych swojego czasu. Jego rozwój był ściśle związany z wyścigami na torze wyścigowym AVUS, uważanymi za jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie. Samochód ten jest specjalną wersją Mercedesa SSK, wyposażoną w silnik o pojemności 7,1 litra i mocy 300 KM. Samochód wyprodukowano specjalnie do wyścigu na torze AVUS w Berlinie. Tor, którego trasa składała się z dwóch prostych połączonych łukami, był jednym z najniebezpieczniejszych torów wyścigowych na świecie.

Aby osiągnąć najlepszy czas na torze AVUS, Mercedes-Benz zaprojektował specjalny, aerodynamicznie zoptymalizowany kształt karoserii. To pozwoliło na osiągnięcie prędkości ponad 240 km/h, co było niemal niewyobrażalne w tamtych czasach. W 1932 roku Mercedes-Benz SSKL Avus z Manfredem von Brauchitschem za kierownicą wygrał wyścig na torze AVUS, co także pozwoliło mu na uzyskanie trwałego statusu legendy w świecie motoryzacji. Po sukcesie w Berlinie aerodynamiczny kształt nadwozia stał się standardem w projektowaniu samochodów wyścigowych.

Te dwa zabytkowe pojazdy pokazują też, jak w przeszłości wyglądała technologia samochodów wyścigowych, a ich konstrukcja wpłynęła na rozwój motosportu. Dla miłośników historii motoryzacji oraz sportów samochodowych ekspozycja jest okazją, aby z bliska zobaczyć oba wyjątkowe, historyczne samochody.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *