MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Nowy Volkswagen Tiguan

Volkswagen prezentuje całkowicie nowego Tiguana – trzecią generację swojego bestsellera. Tiguan jest obecnie jednym z najbardziej popularnych modeli Volkswagena na świecie. Od debiutu w 2007 roku kompaktowego SUV-a wybrało ponad 7,6 miliona nabywców. Nowy Volkswagen Tiguan trafi do salonów dealerskich już w pierwszym kwartale 2024 roku.

Nowy Volkswagen Tiguan

„Najnowszy etap ewolucji platformy MQB evo stanowi podstawę techniczną trzeciej generacji Tiguana. Dzięki efektowi skali Volkswagen po raz kolejny demokratyzuje liczne zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak adaptacyjne zawieszenie DCC Pro czy nowe napędy hybrydowe o zasięgu elektrycznym około 100 km i udostępnia je setkom tysięcy kierowców” – powiedział Kai Grünitz, członek zarządu marki ds. rozwoju technicznego.

Nowy Volkswagen Tiguan

Nowe rozwiązania technologiczne zastosowane w platformie MQB evo ulepszają Tiguana praktycznie w każdym obszarze. Nowe napędy hybrydowe z zasięgiem na akumulatorze około 100 km sprawiają, że nowy SUV z Wolfsburga jest bardziej wydajny. Ponadto ładowanie prądem przemiennym będzie szybsze we wszystkich wersjach eHybrid. Po raz pierwszy także pojawi się możliwość szybkiego ładowania prądem stałym. Przejrzyście zaprojektowany cyfrowy kokpit, oparty na jednostce MIB4, zapewnia łatwą obsługę i wprowadza na pokład cyfrowe usługi i aplikacje. Koncepcja obsługi została pomyślana tak, aby była jak najbardziej intuicyjna. Ponadto nowe opcjonalne elementy, takie jak funkcja masażu w przednich fotelach czy matrycowe reflektory HD LED Matrix – które debiutują w Tiguanie – pochodzą z modelu Touareg. Nowe adaptacyjne zawieszenie DCC Pro optymalizuje komfort i właściwości jezdne. Najnowsza generacja systemu Park Assist automatyzuje wjeżdżanie i wyjeżdżanie z miejsc parkingowych.

Nowy Volkswagen Tiguan
Wyrazisty design i ulepszona aerodynamika.

Kompaktowy SUV ma całkowicie odmieniony design. Szczególnie wyrazisty jest przód pojazdu z reflektorami LED i poziomą listwą pokrytą przezroczystym tworzywem. Wloty powietrza znajdują się teraz po zewnętrznych stronach przedniego zderzaka, tworząc swego rodzaju kurtyny powietrzne, które zapewniają optymalny przepływ powietrza. Współczynnik oporu powietrza poprawił się z 0,33 do 0,28. Z boku w oczy rzucają się przetłoczenia w błotnikach, które mogą skrywać nawet 20-calowe koła. Nowa jest także pozioma listwa LED z tyłu.

Nowy Volkswagen Tiguan
Nowa generacja kokpitu i systemu infotainment.

Wnętrze Tiguana powstało wg zupełnie nowej koncepcji. Zastosowano w nim materiały wysokiej jakości. Ponadto nowy kokpit jest intuicyjny w obsłudze i wygląda niezwykle elegancko. Kierowca ma do dyspozycji nowy Digital Cockpit, a ekran systemu infotainment może mieć przekątną nawet 15 cali. Wyróżnia go całkowicie nowa struktura menu i grafika. W wyposażeniu mogą się także znaleźć nowy wyświetlacz head-up oraz wielofunkcyjny przełącznik wrażeń z jazdy ze zintegrowanym wyświetlaczem OLED. Ten obrotowy element sterujący z własnym mini ekranem może być używany do sterowania profilem jazdy, głośnością radia, a także kolorami oświetlenia ambientowego. Z kolei licznymi funkcjami pojazdu i systemu infotainment można łatwo sterować przy pomocy komend głosowych dzięki opcjonalnemu nowemu asystentowi głosowemu IDA.

Nowy Volkswagen Tiguan
Wydajny napęd.

Dzięki MQB evo, w Tiguanie będzie można zastosować różne rodzaje napędu. Będą to na przykład silniki wysokoprężne (TDI), silniki benzynowe (TSI), zespoły napędowe typu mild hybrid (eTSI) oraz napędy hybrydowe plug-in (eHybrid), które będą oferowane wyłącznie w połączeniu ze zautomatyzowaną skrzynią biegów (DSG). Podobnie jak w modelach rodziny ID. i nowym Passacie, dźwignię zmiany przełożeń zastąpiono przełącznikiem po prawej stronie kolumny kierownicy. By jechać do przodu (tryb D) trzeba przełącznik obrócić do przodu, by cofać (tryb R) należy przekręcić go do tyłu. Hamulec postojowy jest aktywowany przez naciśnięcie przycisku z boku przełącznika. Wszystkie modele Tiguana mają dodatkowo łopatki za kierownicą.

Nowy Volkswagen Tiguan
Elektronicznie sterowane zawieszenie dla lepszego komfortu i właściwości jezdnych.

Platforma MQB evo stanowi podstawę dla nowej generacji układu jezdnego. Oprócz wielu indywidualnych rozwiązań, Volkswagen zmodernizował adaptacyjne zawieszenie DCC wprowadzając wersję DCC Pro z dwuzaworowymi amortyzatorami.

Nowy Volkswagen Tiguan
Fotele na długie dystanse.

Dostępne w opcji nowe fotele ergoActive Plus z pneumatyczną regulacją odcinka lędźwiowego w czterech kierunkach i funkcją masażu doskonale pasują do wysokiej jakości wnętrza Tiguana. Ponadto dostępna jest funkcja programowania automatycznej aktywacji ogrzewania lub wentylacji foteli przy określonych temperaturach zewnętrznych.

Nowy Volkswagen Tiguan
Reflektory matrycowe HD LED Matrix.

Nowy Volkswagen Tiguan jest pierwszym modelem na platformie MQB, który może być wyposażony w nowe reflektory matrycowe HD LED Matrix. Interaktywny system oświetlenia został również opracowany równolegle dla Touarega – oba SUV-y mają zatem te same reflektory. HD oznacza High Definition, czyli wysoką rozdzielczość źródeł światła. W przypadku Tiguana, łącznie 38 400 wielopikselowych diod LED (19 200 diod LED na reflektor) skutecznie oświetla drogę i otoczenie. Tym samym poprawia komfort i zwiększa bezpieczeństwo.

Nowy Volkswagen Tiguan
Wydajne systemy wspomagające.

Nowy Volkswagen Tiguan jest standardowo wyposażony w bardzo wiele systemów asystujących. Oprócz Side Assist (ostrzegającego o pojazdach w martwym polu lusterek), Front Assist (autonomiczne hamowanie awaryjne), Lane Assist (system utrzymywania pasa ruchu) i Rear View (system kamer cofania), obejmują one również dynamiczne wyświetlanie znaków drogowych. Dostępna będzie również szeroka gama opcjonalnych systemów. Obejmują one między innymi następujące technologie: Park Assist Pro z możliwością zdalnego parkowania (do automatycznego wjeżdżania i wyjeżdżania z miejsc parkingowych z możliwością sterowania przez kierowcę z zewnątrz pojazdu za pomocą aplikacji na smartfona) czy Trailer Assist (do wspomagania manewrowania z przyczepą).

Nowy Volkswagen Tiguan
Większy bagażnik.

Długość nowego Tiguana wzrosła o około trzy centymetry w porównaniu z poprzednią generacją. Wysokość, szerokość i rozstaw osi pozostają niemal identyczne jak w poprzedniku. Pojemność bagażnika nowej generacji pokazuje, jak dobre jest wykorzystanie przestrzeni. Choć nowy SUV jest nieznacznie dłuższy, pojemność bagażnika wzrosła o 37 litrów – do 652 litrów (do wysokości oparć tylnej kanapy).

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *