MotoryzacjaNajważniejszeWydarzenia

Wielka Wyprawa Maluchów 2023 – ponad dwa miliony zł dla dzieci – ofiar wypadków

Zbiórki oraz licytacje przeprowadzone podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów do Monte Carlo 2023 przyniosły w sumie 2 100 000 złotych, które zostaną przeznaczone na pomoc najmłodszym ofiarom wypadków drogowych. W lipcu br. 35 małych fiatów wyruszyło z Bielska-Białej do Monte Carlo by nagłośnić temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wyjątkowej wyprawie udział wzięli giganci motorsportu, m.in. Sobiesław Zasada, Rafał Sonik czy Kajetan Kajetanowicz.

Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023
Charytatywna Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023
Uroczysta Gala w Bielsku-Białej

Podczas uroczystej gali w Bielsku-Białej organizatorzy Wyprawy przekazali Fundacji Inter Cars oraz Fundacji Polskiego Związku Motorowego zebrane środki w formie czeków. Zostaną one przeznaczone m.in. na rehabilitację dzieci, które stały się ofiarami wypadków drogowych. Przeznaczone będą także na pomoc psychologiczną i zakup sprzętu do ratowania życia, a także na projekty edukacyjne i prewencyjne.

Uroczysta Gala podsumowująca charytatywną Wielką Wyprawę Maluchów do Monte Carlo 2023
Wielka Wyprawa Maluchów 2023 – Uroczysta Gala – podsumowanie i przekazanie zebranych środków

Edukację w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego wpisano w misję fundacji Inter Cars. W tym roku uruchomiliśmy ogólnopolski program grantowy „Drogowskaz”. Kierowany jest do organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego i innych organizacji, które chciały poprawić stan bezpieczeństwa na drogach. Z początkiem przyszłego roku uruchomimy drugą edycję programu, dedykowaną najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, dzieciom. Pula grantów dzięki partnerstwu z Wielką Wyprawą Maluchów wyniesie 1,4 miliona złotych – wyjaśnia Katarzyna Oleksowicz, członkini zarządu Fundacji Inter Cars.

Uroczysta Gala podsumowująca charytatywną Wielką Wyprawę Maluchów do Monte Carlo 2023
Wielka Wyprawa Maluchów 2023 – Uroczysta Gala w Bielsku Białej
2 100 000 zł na pomoc dzieciom – ofiarom wypadków drogowych

W trakcie wyprawy, w której małe fiaty przejechały 4131 kilometrów przez 7 krajów, zorganizowano zbiórkę pieniędzy w serwisie Zrzutka.pl. Dodatkowo odbywały się licytacje wyjątkowych przedmiotów: rakieta Igi Świątek, którą wygrała turniej Rolland Garos, osiągnęła kwotę 250 000 zł. Identyczną kwotę osiągnęła licytacja Malucha, który wziął udział w wyprawie do Monte Carlo. Oczywiście wraz z możliwością wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji. Za spotkanie z Sobiesławem Zasadą trzech przedsiębiorców zapłaciło łącznie 160 000 zł.

– Środki zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc dzieciom, które ucierpiały podczas wypadków drogowych. Rozdysponowaniem 700 000 złotych zajmie się Zespół Medyczny Polskiego Związku Motorowego, który ma wieloletnie doświadczenie w pomocy ofiarom zdarzeń drogowych. Rodzice i opiekunowie dzieci poszkodowanych w wypadkach już mogą zgłosić prośby o pomoc. Mogą ubiegać się o nią przez formularz dostępny na stronie pzm.pl/fundacja – powiedział Cezary Droszcz, prezes Fundacji Polskiego Związku Motorowego.

Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo 2023

Podczas Wyprawy samochody wspięły się po krętych alpejskich trasach na szczyt Gross Glockner. Maluchy pokonały też przełęcz Stelvio – uznawaną za jeden z najtrudniejszych odcinków drogowych w Europie.

Giganci motorsportu

Za kierownicami Maluchów zasiedli przede wszystkim pasjonaci motoryzacji, a między nimi giganci motosportu. Wśród tej grupy znalazła się załoga Sobiesław Zasada/Longin Bielak, którzy łącznie mają 190 lat.

To była niesamowita przygoda, móc znów przejechać tę trasę z Longinem Bielakiem, z którym do Monte Carlo jechaliśmy w ramach rajdu w 1975 roku również Maluchem. Tegoroczna wyprawa była tym bardziej ciekawa, ze względu na szczytny cel. Z pewnością dołączę do kolejnej edycji – powiedział w Bielsku 93-letni Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.

Uroczysta Gala podsumowująca charytatywną Wielką Wyprawę Maluchów do Monte Carlo 2023
Wielka Wyprawa Maluchów 2023 – Uroczysta Gala w Bielsku Białej

W ekspedycji wzięli również udział: Kajetan Kajetanowicz (rajdowy mistrz świata WRC2 Challenger), Rafał Sonik (zwycięzca Rajdu Dakar i dziewięciokrotny triumfator Pucharu Świata), Bartosz Ostałowski (jedyny kierowca na świecie, prowadzący samochód bez użycia rąk) oraz Remigiusz „Rezi” Wierzgoń – jeden z najbardziej popularnych polskich influencerów.

– Kiedy łączymy pasję z pomaganiem, efekty przerastają wszelkie oczekiwania. Przykładem jest właśnie nasza Wyprawa, gdzie kilkudziesięciu pasjonatów połączyło siły, by pomóc dzieciom – najmłodszym ofiarom wypadków drogowych, których bezpieczeństwo jest w całości uzależnione od odpowiedzialności kierowców. Wierzę, że nasze podsumowanie i oficjalne zakończenie Wyprawy to równocześnie początek kolejnego, jeszcze większego rozdziału tego projektu – powiedział Rafał Sonik.

Uroczysta Gala podsumowująca charytatywną Wielką Wyprawę Maluchów do Monte Carlo 2023
Wielka Wyprawa Maluchów 2023 – Uroczysta Gala w Bielsku Białej
Organizatorzy Wyprawy

Organizatorami przedsięwzięcia był Automobilklub Krakowski oraz Kinga i Marcin Małyszowie, wraz 126Evolution – klubem zrzeszającym fanów małych fiatów. Inicjatywa jest odpowiedzią na dane, według których w ubiegłym roku w Polsce doszło do 1794 wypadków z udziałem dzieci do 14. roku życia. W zdarzeniach tych 53 dzieci poniosło śmierć, a 1 863 doznało obrażeń.

Informacja prasowa

Obok partnerów Wielkiej Wyprawy Maluchów, podczas uroczystej gali uhonorowana pamiątkową statuetką została także i Redakcja Overdrive. Uczestniczyliśmy w Wyprawie, a nasze relacje mogliście śledzić na bieżąco na naszej stronie. Dziękujemy!

Redakcja Overdrive (PB)

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *