MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Hyundai IONIQ 5 Światowym Samochodem Roku 2022

Hyundai IONIQ 5 wygrał prestiżowe rozdanie nagród World Car Awards 2022 i został uznany Światowym Samochodem Roku 2022. Wyniki ogłoszono podczas gali, która odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Nowym Joru (NYIAS).

Wyniki World Car Awards 2022:
  • Samochodowy Design Roku 2022: Hyundai Ioniq 5
  • Samochód Elektryczny Roku 2022: Hyundai Ioniq 5
  • Luksusowy Samochód Roku 2022: Mercedes EQS
  • Miejski Samochód Roku 2022: Toyota Yaris Cross
  • Sportowy Samochód Roku 2022: Audi e-Tron GT
  • Światowy Samochód Roku 2022: Hyundai Ioniq 5
Hyundai IONIQ 5
Hyundai Ioniq 5
Hyundai IONIQ 5 zwycięża w trzech kategoriach

IONIQ 5 doceniło jury składające się ze 102 dziennikarzy motoryzacyjnych z 33 krajów świata. Jedynym jurorem z Polski jest współpracujący z Overdrive.com.pl Maciej Pertyński, prowadzący swój kanał Pertyn Ględzi. Komentarza Macieja na temat wyników tegorocznego konkursu będziecie mogli posłuchać w 98. odcinku Podcastu Overdrive.

Hyundai IONIQ 5 – innowacyjny pojazd elektryczny (BEV), zdobył już wiele międzynarodowych wyróżnień. Został wzięty pod uwagę wraz z 27 konkurencyjnymi modelami wprowadzonymi na rynek w 2021 roku. Ostatecznie odniósł zwycięstwo we wszystkich trzech kategoriach, w których został nominowany.

Hyundai IONIQ 5
Hyundai IONIQ 5
IONIQ 5 wykorzystuje nową platformę E-GMP

IONIQ 5 wykorzystuje nową platformę E-GMP (Electric-Global Modular Platform), aby zapewnić ultraszybkie ładowanie 800 V. Pozwala ono naładować baterię od 10 do 80 procent w ciągu zaledwie 18 minut. Platforma umożliwia także uzyskanie bardzo przestronnego wnętrza, które wykorzystuje materiały pozyskiwane w zrównoważony sposób. Dzięki swoim wyjątkowym proporcjom z wydłużonym rozstawem osi, auto zapewnia przestronność dużego samochodu osobowego. Dla wersji z napędem na dwa koła (2WD) i akumulatorem 72,6 kWh, zasięg IONIQ-a 5 na jednym ładowaniu wyniesie około 470–480 km, zgodnie z cyklem WLTP. Jego innowacyjne funkcje, takie jak technologia Vehicle-to-Load (V2L), zaawansowana łączność czy systemy wspomagania kierowcy, zapewniają najwyższą jakość oraz komfort jazdy.

Hyundai IONIQ 5

Wnętrze modelu IONIQ 5 w pełni wykorzystuje rozstaw osi 3000 mm. Oferuje jedyną w swoim rodzaju ruchomą konsolę środkową, która umożliwia pasażerom większą swobodę ruchów. Wiele elementów wnętrza wykorzystuje ekologiczne materiały pozyskiwane w sposób zrównoważony, m. in. Tworzywo PET z recyklingu, przędze roślinne (bio PET) i z naturalnej wełny, skórę ekologiczną czy bio farbę z ekstraktami roślinnymi. Odzwierciedlają one rosnące zainteresowanie konsumentów etycznymi, zrównoważonymi produktami.

Hyundai IONIQ 5

Od czasu swojej globalnej premiery w zeszłym roku, IONIQ 5 zdobył również prestiżowe międzynarodowe wyróżnienia. W tym German Car of the Year, UK Car of the Year, Samochód Roku Auto Express oraz Elektryczny Samochód Roku Auto Bild . Model zajął również pierwsze miejsce w pierwszym w historii konkursie Best Cars of the Year 2021/2022.

Hyundai IONIQ 5
Procedura wyboru

Do nagrody World Car of the Year jury wybrało model IONIQ 5 z początkowej listy 28 pojazdów. Następnie wyłoniono zwycięzcę spośród trzech finalistów. Aby zakwalifikować się do tej prestiżowej kategorii, pojazdy muszą być produkowane w liczbie co najmniej 10 000 sztuk rocznie. Muszą także być wycenione poniżej „poziomu dobra luksusowego” na głównych rynkach. Dodatkowo muszą także być sprzedawane na co najmniej dwóch rynkach na dwóch kontynentach od 1 stycznia 2021 do 30 marca 2022.

Hyundai IONIQ 5

W konkursie World Electric Vehicle of the Year jury wybrało IONIQ 5 z 11 pojazdów, a następnie spośród trzech finalistów. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, pojazdy muszą być napędzane co najmniej jednym silnikiem elektrycznym, produkowanym w minimalnej ilości 5000 sztuk rocznie i sprzedawanych na co najmniej dwóch głównych rynkach na dwóch kontynentach w okresie od 1 stycznia 2021 do 30 marca 2022.

W konkursie World Car Design of the Year jury składające się z sześciu ekspertów z Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA wybrało model IONIQ 5 spośród wszystkich pojazdów rywalizujących w pozostałych pięciu kategoriach. Jury dokonało przeglądu każdego pojazdu pod kątem stylu i innowacji.

6 kategorii World Car Awards

Coroczne nagrody World Car Awards przyznawane są w sześciu kategoriach. Za najlepszy design, samochód luksusowy, samochód sportowy, samochód miejski, samochód elektryczny i najlepszy samochód roku. W lutym jury uhonorowało także Luca Donckerwolke, Dyrektora Kreatywnego Hyundai Motor Group. Zdobył on tytuł 2022 World Car Person of the Year (Światowa Osobowość Motoryzacyjna Roku 2022). Nagrodę otrzymał za jego znaczący wkład w nadzorowanie rozwoju nowych modeli, w tym także IONIQ 5.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *