MotoryzacjaNajważniejszeSport

Rajd Nowej Zelandii: drugie miejsce załogi Kajetanowicz / Szczepaniak

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak odnieśli wielki sukces debiutując w Rajdzie Nowej Zelandii. Reprezentanci ORLEN Rally Team zajęli drugie miejsce w jedenastej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata 2022, pokonując w bezpośredniej walce wielu utytułowanych, lokalnych zawodników. Co najważniejsze, Polacy dopisali do swojego konta sporo punktów, dzięki którym na dwa rajdy przed końcem sezonu są wiceliderami kategorii WRC 2, będąc jednocześnie na bardzo dobrej pozycji do walki o końcowy triumf.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak - drugie miejsce w WRC 2 w Rajdzie Nowej Zelandii 2022
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak – drugie miejsce w WRC 2 w Rajdzie Nowej Zelandii 2022

Rajd Nowej Zelandii stanowił kolejny debiut dla Kajetana Kajetanowicza, po czerwcowym Rajdzie Safari, który wygrał w swojej kategorii. Polak wiedział, że przyjazd do oddalonego o 17 600 kilometrów Auckland będzie wymagał cierpliwości, solidnej postawy i podejmowania najlepszych decyzji. Wytrwale przepracowany okres przygotowań przyniósł wymierny skutek. Dzięki temu ustronianin razem z Maciejem Szczepaniakiem pokazali bardzo dobre tempo, rywalizując na szutrowych trasach. Szybszy od Polaków był jedynie bardzo doświadczony, aktualny mistrz Nowej Zelandii i reprezentujący przez pięć sezonów fabryczny zespół Hyundaia w mistrzostwach świata Hayden Paddon, pilotowany przez Johna Kennarda. Podium uzupełnili Shane van Gisbergen z Glenem Westonem. To kierowca to legenda wyścigów na antypodach, dwukrotny i aktualny mistrz kultowej serii Supercars, lider tegorocznych mistrzostw.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak - drugie miejsce w WRC 2 w Rajdzie Nowej Zelandii 2022
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak – drugie miejsce w WRC 2 w Rajdzie Nowej Zelandii 2022
Kajetan Kajetanowicz powiedział:

— „To był dla nas bardzo udany weekend! Z końca świata, jakim jest Rajd Nowej Zelandii, przywieziemy do Polski drugie miejsce i bardzo ważne punkty do klasyfikacji sezonowej mistrzostw świata. Trochę mi ulżyło. Wyprawa tutaj, ponad 17 tysięcy kilometrów od domu, była fantastyczną rajdową przygodą. Była też największym logistycznym przedsięwzięciem w całej mojej karierze. Od początku czułem więc ogromną presję, szczególnie że startowałem tutaj po raz pierwszy i to przeciwko świetnym i utytułowanym kierowcom, którzy prawie wychowali się na tych trasach. Wszystko jednak zagrało i funkcjonowało bardzo dobrze. Zaangażowanie i serce do walki Maćka, a także całego zespołu ORLEN Rally Team było nieocenione. Dziękuję również moim partnerom, bez których nie byłoby nas tutaj, a także kibicom, którzy w Polsce mimo późnej pory trzymali za nas kciuki i podobnie jak mój Tata „zarywali” noce, by oglądać, jak kręcę kierownicą podczas relacji live. Z Wami mogę pojechać na koniec świata i jeszcze dalej! „

„Czeka nas długa podróż do domu i zdecydowanie mniej czasu niż bym chciał na odpoczynek z rodziną, za którą bardzo tęsknię i której również dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. Już za dwa tygodnie ruszamy do Hiszpanii, na kolejną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata, jesteśmy w grze o tytuł!”

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak - drugie miejsce w WRC 2 w Rajdzie Nowej Zelandii 2022
20 cennych punktów w walce o tytuł w WRC2

Reprezentanci ORLEN Rally Team zdobyli łącznie 20 punktów, które też pozwoliły im awansować na drugą pozycję w tabeli rocznej WRC 2. W końcowym rozrachunku pod uwagę bierze się 6 najlepszych wyników z 7 pierwszych startów. Na czele klasyfikacji kierowców widnieje Andreas Mikkelsen, z dorobkiem 109 punktów i siedmioma startami na koncie. Kajetanowicz traci do niego 13 punktów, ale może punktować jeszcze w dwóch rajdach. Na trzeciej pozycji jest Emil Lindolm (89 punktów i także pięć startów).

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają strategiczny partner ORLEN Rally Team – PKN ORLEN. Zespół wspiera także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, Grupa Sikora oraz SJS Driving Experience.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak - drugie miejsce w WRC 2 w Rajdzie Nowej Zelandii 2022
Rajd Nowej Zelandii 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2:
  1. Paddon/Kennard (Nowa Zelandia, Hyundai i20 N Rally2) 2:58:05,1 s
  2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 Evo) +2:33,1 s
  3. van Gisbergen/Weston (Nowa Zelandia, Škoda Fabia R5) +3:25,1 s
  4. Bates/McCarthy (Australia, Škoda Fabia Rally2 Evo) +6:47,9 s
  5. Kremer/Kremer (Niemcy, Citroën C3 Rally2) +10:58,1 s
  6. Bawden/Burborough (Nowa Zelandia, Ford Fiesta Rally2) +12:05,6 s
  7. Anear/Sarandis (Australia, Ford Fiesta Rally2) +14:34,6 s
  8. Hunt/Rawstorn (Nowa Zelandia, Škoda Fabia Rally2 Evo) +16:21,3 s
  9. Martin/Hayward (Nowa Zelandia, VW Polo GTI R5) +21:23,6 s
  10. Díaz-Aboitiz/Hereu (Hiszpania, Škoda Fabia R5) +32:11,0 s

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *