MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

Alfa Romeo Giulia i Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario

Dokładnie 15 kwietnia 2023 roku mija 100 lat od momentu, gdy symbol Quadrifoglio Alfy Romeo zadebiutował na wyścigowej wersji modelu RL podczas XIV edycji Targa Florio. To właśnie w tę rocznicę Alfa Romeo prezentuje nowe Giulię i Stelvio Quadrifoglio w jubileuszowej edycji „Quadrifoglio 100th Anniversario”.

Alfa Romeo RL XIV Targa Florio 1923
Alfa Romeo RL XIV Targa Florio 1923

Ta limitowana do zaledwie 100 sztuk (zarówno Giulii, jak i Stelvio) seria specjalna jest wynikiem doświadczeń nad doskonałością techniczną samochodów wyścigowych oraz produkowanych seryjnie. Kultowy charakter, czystość techniczna i technologia łączą się ze sobą, plasując te samochody na szczycie swoich segmentów. Wszystko dzięki właściwościom jezdnym i stosunku mocy do masy, zapewniającym bezpośrednie i wciągające wrażenia z jazdy Alfą Romeo. W edycji tej pojawia się wiele nowości. Są wśród nich jubileuszowe logotypy, ekskluzywne elementy stylistyczne i wiele technologii dzięki matrycowym reflektorom adaptacyjnym full LED i nowemu cyfrowemu zestawowi wskaźników o „teleskopowej” konstrukcji.

Alfa Romeo: Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario, RL XIV Targa Florio 1923 i Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo: Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario, RL XIV Targa Florio 1923 i Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario

Aby uczcić stulecie, Quadrifoglio powraca do swojej ojczyzny, na Sycylię. To właśnie tę wyspę wybrała marka Alfa Romeo jako tło dla pamiątkowej sesji zdjęciowej. Oprócz tradycji, podkreśla ona włoskie „Wielkie Piękno” i pochodzenie „Made in Italy”. To podróż, która po stu latach wciąż odradza się na nowo, przenosząc oba modele z logotypem Quadrifoglio w przyszłość, będącą wyrazem hołdu dla sukcesów z przeszłości.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario
Początki legendy

Legendarny symbol Quadrifoglio, to symbol szlachetnej, włoskiej sportowej elegancji, który od zawsze był synonimem najbardziej wyczynowych samochodów marki. Dotyczyło to nie tylko modeli startujących na torach wyścigowych, ale również najmocniejszych i najbardziej ekskluzywnych wersji drogowych Alfy Romeo. Z okazji setnej rocznicy istnienia marki, symbol ten pojawia się w nowej, jubileuszowej wersji. Centro Stile Alfa Romeo podjęło się próby jego przełożenia na nowoczesny styl. Przeniosło legendarne logo w przyszłość marki, zachowując jednak jego solidność i elegancję. Ponadto, zmieniono nieco kolorystykę czterolistnej koniczyny nawiązującą do wspaniałych samochodów i słynnych zwycięstw w wyścigach, które weszły do zbiorowej wyobraźni.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Historyczny symbol Quadrifoglio

Historyczny symbol Alfa Romeo Quadrifoglio od samego początku towarzyszy wyścigowej i przemysłowej historii marki. Powstał on 15 kwietnia 1923 roku przy okazji XIV edycji jednego z najstarszych wyścigów samochodowych na świecie, Targa Florio. Było to prestiżowe wydarzenie, które na początku ubiegłego wieku przekształciło Sycylię w jeden z najbardziej znanych „salonów” Europy. Intensywny i niezwykle wymagający wyścig stanowił dla kierowców jeden z najważniejszych kamieni milowych tamtych czasów. Był też w stanie wprowadzić na rynek poszczególne modele samochodów, a nawet całe marki. Dlatego też, sycylijski wyścig w 1923 roku był bardzo ważny dla Alfy Romeo. Z tej okazji opracowała ona specjalną wersję swojego modelu RL i zaangażowała utalentowanych kierowców.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario

W rezultacie, Ugo Sivocci, słynny kierowca ówczesnych czasów, zwyciężył dzięki swoim umiejętnościom i serii fortunnych zdarzeń. Tym samym logo Quadrifoglio (czterolistna koniczyna) stało się symbolem sportowego charakteru modeli marki Alfa Romeo. Od tamtej pory pojawia się na masce silnika we wszystkich samochodach wyścigowych. Odniesione zwycięstwo wyniosło Alfę Romeo na wyżyny doskonałości wśród producentów samochodów, niezmiennie łącząc symbol Quadrifoglio z legendarnymi osiągami samochodów. Od pierwszego mistrzostwa Grand Prix w 1925 roku, poprzez Mille Miglia, Targa Florio i wyścig 24 godziny Le Mans, marka zdominowała międzynarodową scenę wyścigową.

Alfa Romeo Quadrifoglio 100th Anniversario
Z wyścigów na drogi

Jednakże wkrótce, przynoszący szczęście symbol zaczął wyróżniać również ekskluzywne modele szosowe. Zielony emblemat Quadrifoglio po raz pierwszy pojawił się na modelu szosowym Giulia Sprint GT Veloce. Zapoczątkował tradycję, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Są to najmocniejsze wersje w gamie marki, zaprojektowane z myślą o klientach będących entuzjastami motoryzacji, pasjonujących się sportową jazdą.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Limitowana edycja Giulia i Stelvio

Limitowana edycja Giulia i Stelvio „Quadrifoglio 100th Anniversario” jest rezultatem stuletnich badań prowadzących do uzyskania doskonałych rozwiązań technicznych, które zastosowano w samochodach wyścigowych i modelach produkcji seryjnej. Moc silnika V6 zwiększono do 520 KM (dla rynków Europy, Wielkiej Brytanii i Chin). Silnik połączono z samoblokującym, mechanicznym mechanizmem różnicowym, systemem, który debiutuje w tej serii specjalnej. Jest to ważne rozwiązanie techniczne, które dzięki specyficznemu tuningowi zaczerpniętemu z doświadczeń projektowych Giulii GTA, uwydatnia sportowy charakter samochodu. Poprawia trakcję i optymalizuje przeniesienie momentu obrotowego oraz zwiększa stabilność, zwinność i prędkość na zakrętach.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Nadwozie

Wzorcowa w swojej klasie dynamika jazdy, jest wynikiem zaskakującej lekkości. Wszystko dzięki zastosowaniu ultralekkich materiałów, takich jak: aluminium w przypadku silnika i włókno węglowe w przypadku wału napędowego, pokrywy silnika, spojlera i nakładek progowych. W modelu Giulia, aktywna aerodynamika jest wzmocniona przez aerodynamiczny wysuwany dolny spoiler „aerosplitter” przedniego zderzaka wykonany z włókna węglowego. Po aktywacji, steruje jakością przepływu powietrza przechodzącego pod pojazdem, zwiększając stabilność i osiągi. Ponadto, układ wydechowy Akrapovich zapewnia wydechowi wyjątkowe, niepowtarzalne brzmienie.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario

Nadwozie wyróżnia się przyciągającą wzrok linią i charakterem. Główną zmianą w nadwoziu Alfy Romeo Giulii i Stelvio stanowią matrycowe reflektory, charakterystyczne teraz dla całej gamy. Są to reflektory adaptacyjne „3+3” z nową matrycą Full-LED. Automatycznie dostosowuje ona wiązkę światła do sytuacji na drodze optymalnie ją oświetlając, gwarantując oszczędność energii, bezpieczeństwo i mniejsze zmęczenie oczu. Oksydowane, 5-otworowe felgi – 19” w modelu Giulia i 21” dla Stelvio – są dostępne z nowymi zaciskami hamulcowymi w kolorze złotym. Ten sam szlachetny odcień wyróżnia jubileuszowy emblemat przygotowany z okazji 100-lecia legendarnego symbolu Quadrifoglio, umieszczony na bocznych przednich nadkolach w obu modelach. Wyjątkowy, sportowy charakter podkreślają dodatkowo, zarówno w przypadku Giulii, jak i Stelvio, osłona chłodnicy i obudowy lusterek zewnętrznych wykonane z włókna węglowego. Klienci mają do wyboru trzy kolory nadwozia: czerwony Rosso Etna, zielony Verde Montreal i czarny Nero Vulcano.

Wnętrze

Ten sam sportowy charakter odnajdujemy również we wnętrzu. Wyróżnia się ono ekskluzywnym połączeniem czarnej skóry i Alcantary, i wzbogacono je również o nowe, ekskluzywne przeszycia w kolorze złotym. Wyróżnia się także innowacyjnym wykończeniem zestawu wskaźników, tunelu środkowego i paneli drzwi z włókna węglowego z efektem 3D. Na desce rozdzielczej, obok złotego emblematu Quadrifoglio, umieszczono także ozdobny napis z liczbą „100”. Kierownica, obszyta skórą i Alcantarą, jest również ozdobiona czarnymi szwami i wstawkami z włókna węglowego.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100th Anniversario
Nowy ekran dotykowy i konfiguracja „Race”

Niezależnie od tego, czy chodzi o ekskluzywny wygląd nadwozia, technologię, czy łączność pokładową, zadaniem wszystkich powyższych elementów jest zapewnienie charakterystycznych dla Alfy Romeo, wyjątkowych wrażeń z jazdy. Przykładem jest nowy zestaw wskaźników wyróżniający się historyczną „teleskopową” konstrukcją. Debiutuje w nim nowy ekran dotykowy TFT o przekątnej 12,3″. Dzięki niemu wszystkie informacje o samochodzie i parametry związane z technologiami autonomicznej jazdy są na wyciągnięcie ręki. Zestaw wskaźników można przekonfigurować według własnych preferencji. Można wykorzystać trzy dostępne dla całej gamy Alfy Romeo konfiguracje: Evolved, Relax i Heritage. Dodatkowo także, debiutującą wyłącznie w wersji Quadrifoglio, ekskluzywną konfigurację „Race”.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario

Konfiguracja „Race” zbiera na centralnym ekranie podstawowe informacje, które każdy kierowca zawsze chce mieć pod kontrolą. To wskazania obrotomierza, prędkościomierza i wskaźnik zmiany biegów w przypadku manualnej jazdy za pomocą aluminiowych łopatek. Styl można dostosować także do własnych potrzeb. Można umieścić w bocznych zegarach dodatkowe informacje, w tym dotyczące aktualnych parametrów i osiągów.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario
Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 100th Anniversario

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutajPostaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *