MotoryzacjaNajważniejszeWiadomości

McLaren uczci pamięć Ayrtona Senny

McLaren upamiętnia Ayrtona Sennę wyjątkowymi malowaniami samochodów – McLarena Senna i wyścigowego MCL38, które wezmą udział w Grand Prix Monako 2024. McLaren upamiętnia mijające 30 lat od śmierci Ayrtona Senny malowaniem samochodów wizualnie nawiązującym do osobowości i stylu życia legendarnego kierowcy F1. Upamiętnia również jego trzy tytuły mistrza świata Formuły 1 i pięć zwycięstw w Grand Prix Monako za kierownicą McLarena.

Senna Sempre

Równolegle z unikalną kolorystyką samochodów Formuły 1 MCL38, prowadzonych przez Lando Norrisa i Oscara Piastriego podczas Grand Prix Monako w 2024, McLaren Automotive przypomina talent Ayrtona Senny i jego osiągnięcia w wyścigach w formie malowania Senna Sempre. Stworzone ręcznie w jednym egzemplarzu powstało na przedprodukcyjnym egzemplarzu McLarena Senny z własnej kolekcji McLarena.

Malowanie Senna Sempre stworzono w ramach współpracy McLarena z Ayrton Senna Institute. Stanowi ono nie tylko niezrównany kunszt lakierniczy i rzemieślniczy, który McLaren Automotive jest w stanie zapewnić dzięki zespołowi McLaren Special Operations (MSO). Zawiera także charakterystyczne elementy symbolizujące karierę Ayrtona Senny w Formule 1, jego wytrwałe dążenie do perfekcji, brazylijską narodowość i jednocześnie historię wyścigów McLarena – w tym na ulicach Monako. Uzyskano to poprzez jasne i odważne kolory lakieru oraz również niestandardowe wykończenie wnętrza samochodu.

„To specjalne malowanie McLarena jest wyrazem dumnego docenienia i świętowania przez nasz zespół niezwykłego życia i wyścigowego dziedzictwa Ayrtona Senny. Senna wciąż jest otoczony szacunkiem jako największa ikona Formuły 1 i najbardziej utytułowany kierowca McLarena. Jego wpływ na markę jest ogromny, nie tylko dzięki zdobytym wynikom, ale także obecności w zespole. Teraz także dzięki jego dziedzictwu. Zaszczytem jest więc ścigać się na torze, gdzie odniósł największe sukcesy, w jego zielono-żółto-niebieskich barwach”. – Zak Brown, Chief Executive Officer, McLaren Racing

McLaren Senna

McLaren Senna, zaprezentowany w grudniu 2017 roku, to najbardziej ekstremalny samochód drogowy McLarena, jaki kiedykolwiek powstał. Zaprojektowany, skonstruowany i opracowany jako samochód doskonale czujący się na torze, zapewnia bezkompromisowe osiągi jako samochód drogowy.

Tworząc Senna Sempre, McLaren zmienił wygląd przedprodukcyjnego egzemplarza McLarena Senna, będącego częścią własnej kolekcji. Samochód był używany do testów przedprodukcyjnych i pomiarów osiągów modelu. Egzemplarz ten został również bohaterem kampanii reklamowej podczas premiery McLarena Senny . Był także jednym z samochodów testowanych przez media podczas pierwszych jazd próbnych na torze Estoril w czerwcu 2018 roku. McLaren zachował go jako samochód przedprodukcyjny, który brał udział w głośnych w mediach testach wydajności. Był też świadkiem przełomowych momentów dla McLarena, w tym otwarcia McLaren Composites Technology Centre (MCTC) w Sheffield. Odbyło się ono z udziałem księcia i księżnej Cambridge oraz Salmana bin Hamada Al Khalifa, księcia Królestwa Bahrajnu.

Malowanie

Zainspirowany historią i filozofią Ayrtona Senny, McLaren Senna nosi imię legendarnego kierowcy i mistrza F1, jak i logo Senny „Double S”. Umieszczono je obok plakietki McLarena. Podwójne S pojawia się również na lakierze, jako jeden z wielu wizualnych symboli Ayrtona Senny. Nawiązuje ono do detali samochodu F1 MCL38. Logo jest widoczne na niebieskim panelu łączącym otwory wentylacyjne umieszczone w przedniej klapie. Uzupełnia to napis Senna na jasnozielonym tylnym skrzydle.

Lakiery wybrane do malowania nawiązują do kolorów brazylijskiej flagi, z żółtymi, zielonymi i niebieskimi odcieniami. Połączono je za pomocą nowo opracowanej przez MSO techniki zmywania. Technika ta pozwala farbom mieszać się ze sobą bez tworzenia dodatkowych kolorów, jednocześnie przywołując prędkość i ruch falującej flagi. Efekt ten zastosowano również na plakietce McLarena z przodu samochodu. Zielono-białe linie biegnące wokół kokpitu i otwory wentylacyjne u podstawy przedniej szyby są bezpośrednio inspirowane detalami malowania kultowego kasku wyścigowego Ayrtona Senny.

Na panelach osłaniających duże wloty powietrza z boku samochodu, technicy MSO stworzyli dwa różne wizerunki Ayrtona Senny. Nakładany ręcznie i wymagający wyjątkowej dbałości o szczegóły, efekt matrycy punktowej ożywa patrząc na niego z pewniej odległości. Z jasnym, błyszczącym lakierem, kontrastują także satynowe odsłonięte panele z włókna węglowego. Znajdują się one zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz samochodu. We wnętrzu uzupełnia je wykonana na zamówienie żółta tapicerka z Alcantary. Umieszczono na niej zielone przeszycia. Na kierownicy znajduje się także biały znacznik godziny 12. Progi drzwi tapicerowanych czarną Alcantarą zdobi podpis Ayrtona Senny wraz z cytatem opisującym jego filozofię: „Nie mam idoli. Podziwiam pracę, poświęcenie i kompetencje”.

Ayrton Senna – symbol Grand Prix Monaco

Dzięki rekordowym sześciu zwycięstwom w Grand Prix Monako, nazwisko Ayrtona Senny jest więc niemalże synonimem tego kultowego wyścigu Formuły 1. Jego niezwykłe osiągnięcia na kultowym torze ulicznym symbolizują także znaki wodne numerów startowych jego samochodów Formuły 1 z pięciu zwycięstw w Monako z McLarenem, osiągniętych kolejno w latach 1989-1993.

McLaren zaprezentuje unikalny egzemplarz samochodu podczas całego przedłużonego weekendu Grand Prix Monaco. Natomiast zespół McLaren Formula 1, z którym Ayrton Senna zdobył swoje trzy mistrzostwa świata, uhonoruje go, tworząc specjalne, niepowtarzalne barwy dla samochodu wyścigowego MCL38. Żywa żółta, zielona i niebieska kolorystyka inspirowana kaskiem wyścigowym Ayrtona Senny, który pojawia się w sugestywnej grafice Senna Sempre, zastępuje standardowe barwy samochodów McLaren Formula 1, które będą ścigać się w Monako. 

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to będzie nam miło jeśli będziesz nas wspierać za pośrednictwem PATRONITE. Poza naszą wdzięcznością uzyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *