Konkurs na Światowy Samochód Roku 2021 rozstrzygnięty – komentarz Macieja Pertyńskiego – jurora World Car Awards

Znamy już wszystkich triumfatorów tegorocznej edycji konkursu na Światowy Samochód Roku. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach World Car Awards 2021:

Design Samochodowy Roku 2021

Światowym Designem Samochodowym Roku jest Land Rover Defender – z pewnością nie jest to nagroda za najładniejszy rysunek czy najpiękniejszą kolorystykę. To dowód, że wciąż się opłaca ciężka praca, jaką jest połączenie praktyczności, tradycji i kosmicznych technologii w jedność – która w dodatku jest spójna i działa.

Samochód Miejski Roku 2021

Światowym Samochodem Miejskim Roku jest Honda-e. Od początku widziałem w tym aucie cechy absolutnego dominatora w dzisiejszych czasach. To auto zarazem dostosowane do wymogów ekologii (fakt, że tylko na skalę lokalną, ale takie mamy warunki…), do potrzeb pełnej łączności ze światem bez konieczności opuszczania swego kokonu bezpieczeństwa, do tradycji Hondy w dziedzinie tworzenia awangardy, która doskonale się odnajduje w codzienności oraz drugiej najważniejszej tradycji marki: robienia po prostu świetnie jeżdżących aut.

Samochód Sportowy Roku 2021

Światowym Samochodem Sportowym zostało Porsche 911 Turbo. Kolejna generacja ikony – tu nic nie wymaga tłumaczenia, choć warto nieskromnie przypomnieć, że od kiedy po raz pierwszy usiadłem za kierownicą typoszeregu 992, powtarzam każdemu, że to najlepszy samochód wszech czasów. Nie tylko w sensie „sportowy”…

Luksusowy Samochód Roku 2021

Światowym Luksusowym Samochodem Roku, czyli nowym wzorcem luksusu, został nowy Mercedes klasy S. Nie miałem najmniejszych wątpliwości, że tak będzie, nawet jeśli brak fizycznych, analogowych zegarów to dla mnie wciąż problem nie do zaakceptowania w tej marce. Ale nie da się ukryć, że nawet w tej dziedzinie Mercedes ustanawia nowe standardy. A nowa klasa S to standard, do którego jeszcze bardzo długo nie dorośnie nikt…

Światowy Samochód Roku 2021

No i najważniejszy tytuł: Światowy Samochód Roku. Tu triumf odniósł Volkswagen ID.4, który po prostu JEST światowym samochodem. Stworzona przez Volkswagena platforma, wymyślony przez Volkswagena system, idea, po prostu pomysł na samochód, którym bez jakiegokolwiek szkolenia będzie umiał jeździć każdy odpowiednik Kowalskiego na całym świecie. Samochód w którym żaden z nich nie poczuje się ani przytłoczony technologią, ani potraktowany jak niereformowalny dinozaur.

Wszystko to sprawiło, że istniejący już w 5 wariantach w Europie, a w skali świata w jeszcze 6 innych samochód w pełni zasługuje na ten tytuł. Nawet jeśli nie skradł przy tym serc petrolheadów.

Maciej “Pertyn” Pertyński

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *