Rolls-Royce Silver Ghost po 110 latach ponownie na trasie Londyn – Edynburg

Historia powtarza się – po 110 latach ten sam egzemplarz Rolls-Royce Silver Ghost 1701 ponownie przejechał historyczną trasę wyścigu Londyn-Edynburg z 1911 roku. „Silver Ghost to prawdopodobnie najsłynniejszy model Rolls-Royce’a wszech czasów. To dzięki sukcesom w pierwszych próbach szybkości, niezawodności i wytrzymałości, Rolls-Royce zyskał reputację „najlepszego samochodu na świecie”. Zwycięstwo w London-Edinburgh Trial w 1911 roku było przełomowym momentem dla modelu Silver Ghost 1701. Ten sam samochód, teraz bezcenny zabytek, powtórzył swój wyczyn 110 lat później. To świadczy o jego niezwykłej inżynierii, materiałach i jakości wykonania. Serdecznie gratulujemy naszym przyjaciołom z 20-Ghost Club tego fantastycznego osiągnięcia”. – Andrew Ball, dyrektor ds. relacji korporacyjnych, Rolls-Royce Motor Cars

Rolls-Royce Silver Ghost 1701

Historia dosłownie powtórzyła się, gdy Rolls-Royce Silver Ghost 1701 ponownie pokonał trasę wyścigu Londyn-Edynburg z 1911 roku.

Rolls-Royce Silver Ghost 1701

Samochód, zaprojektowany jako „eksperymentalny samochód prędkości”, wygrał oryginalne zawody jadąc wyłącznie na najwyższym biegu. Jechał w ten sposób przez całą 799-milową trasę między dwiema stolicami. Biorąc pod uwagę prymitywny stan brytyjskich edwardiańskich dróg, jego średnia prędkość 19,59 mil na godzinę była imponująca. Niespotykane wówczas zużycie paliwa przekraczające 24 mpg (czyli 11,77 l/100km) było imponujące jeszcze bardziej. Aby udowodnić, że samochód nie został w żaden sposób zmodyfikowany, w teście prędkości na pół mili przeprowadzonym bezpośrednio po próbie osiągnął prędkość 78,2 mil na godzinę (125,85 km/h). Samochód ten stał się również pierwszym Rolls-Roycem, który przekroczył prędkość 100 mil na godzinę (160,93 km/h). Dokonał tego w późniejszym teście na legendarnym torze Brooklands w Surrey.

Rolls-Royce Silver Ghost 1701
Rekonstrukcja wyścigu

Rekonstrukcja w 2021 roku była jak najbardziej wierna oryginalnemu wydarzeniu z 1911 roku. Samochód, teraz bezcenny zabytek o numerze rejestracyjnym R-1075, wyjechał z siedziby Pall Mall Royal Automobile Club (która nadzorowała oryginalny wyścig) o 06:00 w niedzielę 5 września 2021 r. Następnie udał się do Edynburga trasą, która przebiegała jak najbliżej starej drogi Great North Road. Cały czas jadąc na zablokowanej skrzyni na najwyższym biegu, tak jak 110 lat wcześniej.

Aby podkreślić wagę wydarzenia Silver Ghostowi 1701 towarzyszyło dziewięć innych muzealnych modeli Rolls‑Royce Silver Ghost. Wszystkie były w podobnym wieku i w równie dobrym stanie, a pochodziły z klubu 20-Ghost Club. Na koniec kawalkada została eskortowana do Edynburga przez nowego Rolls Royce Ghost, ręcznie wykonanego w Goodwood i wykończonego w kolorze Tempest Grey.

Przejazd zakończył się uroczystym przyjęciem w Rolls-Royce Motor Cars Edinburgh w poniedziałek 6 września 2021 roku.

Andrew Ball powiedział: „Silver Ghost 1701 zajmuje wyjątkowe i szczególne miejsce w historii marki. Trudno wyobrazić sobie wiele maszyn, które nadal mogą działać dokładnie tak, jak 110 lat temu. Ten niezwykły samochód jest hołdem dla naszych poprzedników, którzy go zaprojektowali i zbudowali. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować ich pracę i podtrzymywać ich wartości we współczesnych samochodach Rolls-Royce, które wciąż są najlepsze na świecie”.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.