Sony VISION-S – prototypy dwóch samochodów

W Las Vegas, na targach CES 2020, firma Sony Group Corporation przedstawiła „VISION-S” – projekt mający na celu wejście marki w elektryczną motoryzację. Sony zaprezentowało prototypowego SUVa o nazwie S-02, obok pokazanego już wcześniej prototypu sedana S-01. Aby zademonstrować tę koncepcję w realnym świecie, w grudniu 2021 roku rozpoczęto także testy samochodu na europejskich drogach. Sony testuje też systemy bezpieczeństwa i technologii obrazowania oraz wykrywania innych pojazdów oraz ludzi. Marka w kwietniu 2021 r. rozpoczęła testy jazdy piątego poziomu autonomiczności, wykorzystując najnowsze dostępne technologie.

Sony Vision-S
Sony Vision-S 02
Prototyp pojazdu typu SUV

VISION-S kontynuuje cel ewolucji mobilności, aby być jeszcze bliżej ludzi, jednocześnie rozwijając technologie skoncentrowane na bezpieczeństwie, zdolnościach adaptacyjnych i rozrywce. VISION-S 02 korzysta z tej samej platformy EV/chmury, co prototyp VISION-S 01, który jest testowany na drogach publicznych. Oferując rozrywkę wykorzystującą dużą przestrzeń wewnętrzną i 7-osobowe wnętrze samochodu, nowy prototyp, wraz z VISION-S 01, przygotowuje markę Sony do wejścia na rynek samochodów elektrycznych.

Sony Vision-S
Sony Vision-S 02
Bezpieczna mobilność

System wspiera bezpieczną jazdę poprzez rozpoznawanie i analizowanie otaczającego środowiska w czasie rzeczywistym, dzięki czujnikom zainstalowanym 360 stopni wokół pojazdu. Czujniki te obejmują czujniki obrazu CMOS o wysokiej czułości, wysokiej rozdzielczości i szerokim zakresie dynamiki oraz czujniki LiDAR. Dokładnie wykrywają one trójwymiarową przestrzeń. Ponadto system zapewnia intuicyjną interakcję kierowcy w połączeniu z systemem dźwiękowym pojazdu i systemem HMI. Dzięki temu, kierowca może dokładnie ocenić stan wokół pojazdu, na przykład obecność pojazdów uprzywilejowanych, nawet z wnętrza pojazdu. Firma Sony dąży do zapewnienia wszystkim większego bezpieczeństwa i komfortu dzięki swoim czujnikom i technologiom komunikacyjnym. Marka obecnie prowadzi w Europie testy w celu wprowadzenia zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) poziomu 2+ na drogach publicznych.

Sony Vision-S
Sony Vision-S 02 i VISION-S 01
Zdolność do adaptacji

Czujniki (ToF) służą do zapewniania funkcji monitorowania kierowcy i pasażerów. Obsługują również intuicyjne polecenia gestów i poleceń głosowych, które mają na celu zwiększenie użyteczności interfejsu samochodu. Dodatkowo, aby zapewnić środowisko, które odpowiada preferencjom każdego użytkownika, pojazd będzie zawierał nową funkcję, która pozwoli użytkownikom dostosować wygląd wyświetlacza oraz dźwięki przyspieszania i zwalniania pojazdu.

Sony Vision-S
Sony Vision-S 02

Ustawienia pojazdu, kluczyków i ustawienia użytkownika można zsynchronizować, łącząc pojazd z chmurą za pomocą komunikacji mobilnej, w tym komunikacji 5G. Charakteryzuje się ona niskimi opóźnieniami, dużą pojemnością i dużą szybkością. Ponadto, ponieważ aktualizacje są przesyłane do pojazdu drogą radiową (OTA), możliwe jest ciągłe zapewnianie bezpieczeństwa i rozwijanie funkcji serwisowych oraz dodatkowych ofert.

Sony Vision-S
Zdalna obsługa

Wykorzystując własne technologie Sony oraz wiedzę na temat technologii komunikacyjnych i bezpieczeństwa, wykształconą w rozwoju smartfonów, firma Sony uznała zdalne sterowanie za ważną technologię w oczekiwaniu na nadejście ery autonomicznej jazdy. Aby to osiągnąć, Sony przeprowadziło testy z w Japonii i Niemczech z użyciem sieci 5G. Marka współpracuje ze swoimi partnerami w celu osiągnięcia transmisji o niskim opóźnieniu (sygnały wideo i sterujące) oraz sterowania komunikacją (monitorowanie i przewidywanie) za pomocą systemu telematycznego zainstalowanego w VISION-S 01.

Rozrywka: wzbogacenie mobilnej przestrzeni rozrywkowej

Głośniki umieszczone w fotelach, tworzące trójwymiarowe pole dźwiękowe, oraz usługa przesyłania strumieniowego kompatybilna z „360 Reality Audio” zapewniają wciągające wrażenia muzyczne. Wrażenia, jakby pasażerowie byli otoczeni występem na żywo ulubionego artysty.

Ponadto, aby zapewnić wysoką jakość oglądania filmów, Sony VISION-S zawiera w pełni zintegrowaną usługę cyfrowego wideo „BRAVIA CORE for VISION-S”. Usługa umożliwia wspólne lub indywidualne odtwarzanie wideo na przednim ekranie panoramicznym oraz na indywidualnych wyświetlaczach tylnych siedzeń. Jeszcze bardziej rozszerzając możliwości rozrywki w pojazdach, możliwości gier rozszerzyły się o możliwość grania w gry PlayStation®. Odbywać może się to za pośrednictwem zdalnego połączenia z konsolą w domu. System umożliwia także możliwość grania w gry przesyłane strumieniowo w chmurze.

Sony Mobility

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć i przedstawić nowe propozycje mobilności, Sony na wiosnę 2022 roku utworzy spółkę operacyjną „Sony Mobility Inc”. Firma ta będzie pracować nad wejściem SONY na rynek samochodów elektrycznych.

Informacja prasowa

Pozostałe wiadomości tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, a także uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.