Pierwsza prawdziwa CUPRA

Zgodnie z przewidywaniami, wszystkie premierowe modele, które miały być pokazane na odwołanym salonie genewskim, trafiły do internetu. Seat, przepraszam, Cupra – pokazała swój pierwszy model opracowany specjalnie dla tej submarki. Zapowiadany już jako concept car Formentor trafi do produkcji seryjnej.

Po modelach Ateca i Leon przyszedł czas na crossovera – Formentor ma 4,45 metra długości, można zatem podejrzewać pokrewieństwo z Volkswagenem T-Roc. Pod maską samochodu znajdzie się 2,0-litrowy turbodoładowany silnik benzynowy TSI o mocy 310 KM (228 kW) i momencie obrotowym wynoszącym 400 Nm. Rozwiązanie będzie wspomagane technologią 4Drive, która stale monitoruje parametry pojazdu i zachowanie kierowcy, aby dostarczać odpowiednią moc na właściwą oś. Podobnie jak w innych modelach koncernu, przewidziano także hybrydę typu plug-in, czyli 1,4-litrową jednostkę spalinową TSI o mocy 150 KM (110 kW) oraz silnik elektryczny o mocy 115 KM (85 kW) wyposażony w baterię jonowo-litową o pojemności 13 kWh. Układ zapewnia łączną maksymalną moc na poziomie 245 KM (180 kW) z momentem obrotowym wynoszącym 400 Nm. Dodatkowo pozwala na przejechanie ok. 50 km w trybie elektrycznym.

Obie wersje silników współgrają z dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG pozwalającą na pewniejszą, szybszą i bardziej płynną zmianę biegu. Mechanizm oparto na technologii shift-by-wire – dźwignia zmiany biegów nie jest połączona ze skrzynią w sposób mechaniczny, a do sterowania wykorzystuje się sygnały elektroniczne. To rozwiązanie zwiększa wydajność, a także zapewnia większą przyjemność z jazdy. Kierowca przy zmianie biegów ma zarazem możliwość skorzystania z łopatek zintegrowanych z kierownicą.

System adaptacyjnego zawieszenia (DCC) i progresywny układ kierowniczy sprawiają, że jazda jest płynna i pewna. Kierowca może szybko wybrać najdogodniejszy tryb jazdy za pomocą pokrętła na kierownicy.

Formentor trafi do sprzedaży pod koniec roku.

Bartosz Ławski, informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *