Larry ten Voorde wygrywa 4. rundę Porsche Supercup

Zwycięzcę czwartej rundy Porsche Mobil 1 Supercup 2021 poznaliśmy dopiero po zakończeniu wyścigu. Chociaż francuski kierowca – gość – Marvin Klein przekroczył linię mety toru Hungaroring jako pierwszy, to nie on został zwycięzcą. Badanie techniczne po wyścigu wykazało, że ilość paliwa pozostałego w baku Porsche 911 GT3 Cup zespołu CLRT była poniżej obowiązkowej ilości minimum dwóch kilogramów. W rezultacie sędziowie zdyskwalifikowali Kleina z wyścigu. Tym samym zwycięstwo przypadło zdobywcy drugiego miejsca i aktualnemu liderowi tabeli Larry’emu ten Voorde (Team GP Elite) z Holandii.

4 runda Porsche Supercup 2021 - Hungaroring
Porsche 911 GT3 Cup, CLRT (#12), Marvin Klein (F), Porsche Mobil 1 Supercup, Budapest 2021
Za mało paliwa

Gdyby wszyscy zawodnicy nie przejechali czterech okrążeń za samochodem bezpieczeństwa przy stosunkowo małej prędkości, Klein mógłby nawet nie dotrzeć do mety. To sytuacja, która przemawia przeciwko celowemu nalewaniu zbyt małej ilości paliwa do samochodu Latorre’a. „Nie mamy wyjaśnienia”, powiedział Benjamin Floch, inżynier zespołu CLRT. „Według naszych obliczeń zatankowaliśmy nasze dwa samochody identycznie. A po zakończeniu wyścigu wypompowaliśmy z samochodu Floriana Latorre’a osiem kilogramów benzyny”.

4 runda Porsche Supercup 2021 - Hungaroring
Start, Porsche 911 GT3 Cup, Lechner Racing Middle East (#5), Nicolas Misslin (MC), Parker Revs Motorsport (#18), Garry Findlay (GB), Porsche Mobil 1 Supercup, Budapest 2021

Larry ten Voorde nie był więc szczególnie zadowolony ze swojego zwycięstwa. „Marvin był dzisiaj zdecydowanie najlepszy, kilka kilogramów paliwa w baku więcej nie zrobiłoby żadnej różnicy”, powiedział, oddając hołd kierowcy – gościowi. Z tym wynikiem obrońca tytułu Porsche Supercup powiększa swoją przewagę w mistrzostwach o 17 punktów nad Nowozelandczykiem Jaxonem Evansem (Martinet by Alméras), który zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce zajął Francuz Florian Latorre w drugiej 911 wystawianej przez zespół CLRT.

4 runda Porsche Supercup 2021 - Hungaroring
Start, Porsche 911 GT3 Cup, CLRT (#12), Marvin Klein (F), Martinet by Almeras (#20), Jaxon Evans (NZ), CLRT (#11), Florian Latorre (F), Porsche Mobil 1 Supercup, Budapest 2021
Kolizja na początku wyścigu

W wyniku kolizji samochód bezpieczeństwa wyjechał na kilka minut tuż po pierwszym okrążeniu, aby obsługa toru mogła usunąć uszkodzony pojazd. Larry ten Voorde awansował z czwartego na drugie miejsce i znalazł się tuż za liderem – Marvinem Kleinem. „Wykorzystałem fakt, że Jaxon Evans i Florian Latorre walczyli na dwóch pierwszych zakrętach. To dało mi więc szansę na wyprzedzenie – relacjonował Holender.

Porsche 911 GT3 Cup, Team GP Elite (#25), Larry ten Voorde (NL), Porsche Mobil 1 Supercup, Budapest 2021
Walka o dalsze miejsca

Po rozpoczęciu wyścigu z drugiego miejsca Evans był nieco niezadowolony. „Właściwie to chciałem zmniejszyć moją przewagę nad Larrym w klasyfikacji generalnej. Niestety, to nie zadziałało – stwierdził Nowozelandczyk, który obecnie zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu. Niemniej jednak Evansowi udało się odeprzeć powtarzające się ataki Latorre’a na całym dystansie wyścigu. Ayhancan Güven (BWT Lechner Racing) przekroczył linię mety tuż za Francuzem. „Po mniej niż idealnych kwalifikacjach naprawdę nie mogłem oczekiwać nic więcej” – przyznał Junior Porsche z Turcji, startujący do wyścigu z piątego pola.

Porsche 911 GT3 Cup, Martinet by Almeras (#20), Jaxon Evans (NZ), Porsche Mobil 1 Supercup, Budapest 2021

Za Güvenem linię mety przekroczyli dwaj Niemcy: Laurin Heinrich i Leon Köhler. Obaj rywalizują też o miejsce w zespole Nebulus Racing by Huber. Z tym wynikiem Heinrich po raz drugi z rzędu wygrał klasyfikację debiutantów. Nicolas Misslin (Lechner Racing Middle East) z Monako również zapewnił sobie drugie z rzędu zwycięstwo w kategorii ProAm.

Porsche 911 GT3 Cup, Nebulus Racing by Huber (#29), Laurin Heinrich (D), Nebulus Racing by Huber (#28), Leon Köhler (D), Porsche Mobil 1 Supercup, Budapest 2021

„Porywające wyścigi i bliskie wyniki w kwalifikacjach w okolicach tysięcznych sekundy różnicy. Po raz kolejny Supercup oferuje mnóstwo akcji i różnorodności w sezonie 2021. Wspaniale, że widzowie wracają na tor, aby kibicować kierowcom – powiedział Oliver Schwab, kierownik projektu Porsche Mobil 1 Supercup, dokonując podsumowania w połowie sezonu.

Następny w kalendarzu wyścig Porsche Supercup to jeden z najszybszych wyścigów sezonu. Odbędzie się przed Grand Prix Formuły 1 na belgijskim torze Spa-Francorchamps w dniach od 27 do 29 sierpnia 2021 roku.

Wyniki – 4 runda Porsche Mobil 1 Supercup, 15 okrążeń, Budapeszt (Węgry):
 1. Larry ten Voorde (NL/Team GP Elite)
 2. Jaxon Evans (NZ/Martinet, Alméras)
 3. Florian Latorre (F/CLRT)
 4. Ayhancan Güven (TR/BWT Lechner Racing)
 5. Laurin Heinrich (D/Nebulus Racing Hubera)
 6. Leon Köhler (D/Nebulus Racing Hubera)
Klasyfikacja generalna Porsche Mobil 1 Supercup po 4 z 8 wyścigów:
 1. Larry ten Voorde (NL/Team GP Elite), 95 punktów
 2. Jaxon Evans (NZ/Martinet po Alméras), 75 punktów
 3. Leon Köhler (D/Nebulus Racing by Huber), 46 punktów
 4. Florian Latorre (F/CLRT), 41 pkt
 5. Dorian Boccolacci (K/Martinet po Alméras), 38 pkt
 6. Laurin Heinrich (D/Nebulus Racing by Huber), 36 punktów

Informacja prasowa

Pozostałe informacje z działu Sport znajdziecie tutaj


Jeśli podoba Ci się Overdrive i to co robimy, to możesz nas wspierać za pośrednictwem serwisu PATRONITE. Uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów i atrakcji. Dla wspierających fanów przewidujemy między innymi: dostęp do zamkniętej grupy na facebooku, własny blog na naszej stronie, gadżety, możliwość spotkania z naszą redakcją, uczestniczenie w testach. Zapraszamy zatem na nasz profil na PATRONITE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *